Moi
Mun n.5v Sessa marsulla on vähän golfpalloa pienempi patti vasemmassa lonkassa.Patti on hieman pehmeä ja hieman kova.Patti on ollut siinä jo kauan ja ajattelin ette se menee pois ajan kuluessa. Tänään huomasin että pattiin on tarttunut puruja, heinää yms. Patista tuli saven näköistä haisevaa mätää. Olen lukenut, että se voi olla rasvapatti tai ihan vaan paise. Itse haluaisin viedä marsun lääkäriin, mutta äiti sanoo että viedään vasta ku näyttää siltä ettö siihen sattuu. Olen lukenut netistä, että jos se on rasvapatti se ei ole vaarallinen, mutta kannattaisi silti viedä lääkäriin. Luin myös että paiseen kohdalla marsu viedään lääkäriin, jossa paise avataan ja tyhjennetään.
Marsullani patti lonkassa,mitä tehdä?
4
275
Vastaukset
- marsutyttö
Joten kysyn siis, mitä pitäisi tehdä?
Puhjennut paise. Eläinlääkärikäynti ei ole välttämätön _jos_ hoito onnistuu teiltä kotonakin. Paise pitää tyhjentää ja puhdistaa huolellisesti. Paise kannattaa puristaa lämpimän veden alla niin tyhjäksi kuin pystyt. Osta apteekista bacibact-jauhetta, ja laita sitä paiseeseen tyhjennyksen jälkeen, se desinfioi sitä, ja samalla kuivattaa, mikä helpottaa paiseen parantumista. Vaihda häkkiin purujen sijasta pehmeää kangasta, joita vaihdat usein, ettei haavaan pääse puruja kuten nyt. Paise uusii helposti, jos siihen jää mätää tai bakteereja. Jos tuntuu että tyhjennys ei onnistu kotona, viekää se lääkäriin!
Äidillesi voit kertoa, että saaliseläimet kuten marsu peittelevät kipuaan viimeiseen asti :) Marsu voi vaikuttaa aivan normaalilta, vaikka siihen sattuisi kauheasti. Esimerkiksi paise _on_ kipeä. Monesti on liian myöheäistä hoidon kannalta, jos jyrsijän vie lääkäriin vasta kun se kököttää mökissään karvat pystyssä.- marsutyttö
Kiitos vastauksesta tulikirahvi. Vaihdoin häkkiin sanomalehteä. Tyhjensin paisetta kyllä, mutta ei kokonaan, enkä veden alla(miten se onnistuu?). Ajattelin tyhjennellä sitä joka päivä vähän, koska kerralla se ei onnistu. Onko huono idea?
- fisyj
Rasva patti ei mene yleinsä rikki .siis epäilen että se on paise .Sitä pitäisi mennä heti näyttämään eläinlääkärille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614448KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1533313Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?582627Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492574- 1152377
- 241903
- 241701
- 301636
- 1721579
- 361275