Kiinnityksillä vai ilman ?

Panttikirjat.......

Kiinteistön ostamisessa on aina riskinsä, hometta, kiinteistön todellinen arvo on alhaisempi kuin ostohinta, on ostettu mielikuvia, kiinteistöjen arvo voi laskea.

Entä kiinteistössä olevat kiinnitykset. Näyttäis siltä että kiinteistöt joissa on kiinnityksiä, on myyntiaika pidempi.

Olette ostamassa ok-taloa jonka velaton myyntihinta on 550 000 euroa. Kiinnityksiä kiinteistöön kohdistuu 600 000 euron edestä. Myyjän omaisuus on kiinteistössä, joka sekin on velkarahalla rakennettu.

Jääkö pankki luottotappiolle 50 000 € edestä, tai pankki laittaa loppuvelan ulosottoon myyjän taholta (työtön, varaton ym). Mitä siis tapahtuu, jos myyntituotto on pienempi kuin kiinnityksien kokonaisarvo?

Jos panttikirjat on jaettu 2 eri pankkiin, niin mikä on pahin skenaario että ostaja jää ilman kaikkia velattomia panttikirjoja.

3

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laki Luke

      Ymmärryksesi on ihan hukassa. Laita googleen haku "kiinteistön panttaaminen" tai jotain vastaavaa, ja löydät varmasti ainakin alkeet panttikirjoihin liittyen.

    • kiinnitykset.......

      Kiinnityksiä koskevat panttikirjat ovat myyjän hallussa eikä niihin kohdistu panttioikeuksia. Myyjä luovuttaa tässä kaupantekotilaisuudessa kyseiset panttikirjat ostajalle kauppakirjan allekirjoituksen yhteydessä sekä kauppahinnan maksua vastaan. Panttikirjat kuitataan vastaanotetuksi kauppakirjan allekirjoituksin.

      Aina kun tilanteeseen liittyy epävarmuutta ehdon oikeasta käyttötavasta, tulee kuitenkin turvautua asiantuntijoiden apuun. Jos panttikirjat ovat myyjän velan vakuutena tai kyse on ehdollisesta kaupasta, tulisi ehtojen muotoiluissa aina käyttää asiantuntijaa.

    • Panttivanki

      Miksi kiinnitys haetaan?

      Kiinnitysmenettelyssä varataan etusija kiinteään omaisuuteen mahdollisesti perustettavaan panttioikeuteen. Vahvistetusta kiinnityksestä annetaan todistukseksi panttikirja.

      Panttikirja ei kuitenkaan ole todistus velkasuhteesta eikä osoita velan määrää, vaan se on yksinomaan vakuustarkoituksiin käytettävä todistus kiinnityksestä. Panttioikeus syntyy vasta, kun panttikirja luovutetaan velkojalle, esimerkiksi pankille, saamisen vakuudeksi.

      Velkojan oikeudet!

      Sen jälkeen, kun omistaja on luovuttanut panttikirjan vakuudeksi velkojalle, on velkojalla panttioikeudenperusteella oikeus saada maksu saamiselleen, kun kiinteän omaisuuden myynnistä kertyneitä varoja jaetaan esimerkiksi ulosottomenettelyn yhteydessä tai lunastustoimituksen jälkeen.

      Panttioikeus tuottaa kiinnityksen mukaisen etusijan saamiselle enintään panttikirjan osoittamaan määrään.

      HUOM! Velkojalla on kiinteistön omistusoikeuden siirtymisestä huolimatta oikeus hakea saamiselleen maksu pantatusta kiinteistöstä. Velkojalla on myös oikeus saada pantatun kiinteistön vahingoittumisesta maksettavasta vakuutuskorvauksesta suoritus ennen saamisensa erääntymistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      237
      4185
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      113
      2643
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2392
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1436
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1436
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1179
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1097
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      963
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      946
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      931
    Aihe