Ostin joulun alla sellaisen vaaleanpunavioletin normi orkidean. Se näyttää muuten ihan terveeltä, mutta suurin osa nupuista (varmaan kohta loputkin) kuivettuu ja tippuu pois. Mikä on syynä vai onko se normaalia ettei kaikki nuput kuki?
Mielestäni hoitoasiat pitäisi olla aika kohillaan:
- Kastelen n. joka toinen viikko, sillon ku purkissa ei näy kosteutta ja juuret on harmaantuneet, upotan haaleaan veteen.
- On pohjois-itä ikkunalla, muualla en voi oikein pitää
- Huoneessa pyrin pitämään päiväsaikaan valoa, muuten olisi muutkin kasvit hämärissä, huonelämpötila on jtn 19 astetta, tuuletan melkein joka päivä niin että vien kasvit pois huoneesta...
Jostain luin että läpinäkyvä purkki voi olla pahasta (kaupassahan ne on läpinäkyvissä) niin laitoin sen suojaruukkuun. Kumpi olisi parempi?
nuput putoaa
6
1376
Vastaukset 6
- amatöörium
Katoitko jo kaupassa, että nuput varmasti oli ostettaessa hyvässä kunnossa?
Nuput ei yleensäkään tykkää ylimääräisestä siirtelystä... onko päässeet paleltumaan kotiin kuljettaessa... miten lie pitkään olleet kaupassa ennen ostoa...
Nämä on vain veikkauksia... itselläkin pari kertaa käynyt että nuput tippuneet ostamisen jälkeen melkeinpä heti....- coffea
En itse ollut ostamassa mutta äitini on yleensä tarkka siinä, että ostaa parhaimman näköisen yksilön muiden kukkien joukosta. Nyt siinä on auenneiden kukkien lisäksi kaksi ihan hyvän näköistä nuppua, jotka ei oo vielä ainakaan pudonneet.
Siirtely vois kyllä olla yks syy...
Laita vaikka lasipurkkiin koko ruukku, koska juuretkin tarvitsevat valoa. Tai osta kirpparilta lasinen kahvinkeittimen kannu, jossa voit "uittaa" puolisen tuntia viikottain kaikkine ruukkuineen. Voit sumuttaa lehtiä, mutta älä jätä vettä lehtihankoihin, kuivaa vaikka talouspaperilla kolot, etteivät lehdet ala kellastua ja putoilla.
- coffea
Joops, nyt on kukinta-aika lopuillaan, vain yksi kukka enää jäljellä (se ainut hengissä pysynyt nuppu!). Nytpä sitten mietin, mitä varsille tehdä. Luin jostain suomen orkideayhdistyksen sivuilta tai jostain, että miten varsien kanssa tulisi toimia. Toinen varsi ei alkanut kuivua ja siinä oli silmun alku niin leikkasin siitä silmin kohdalta poikki. Toinen varsi on alkanut ruskettumaan ja kuivumaan joistakin kohti. Siinä ei näy mitään uutta alkua pykälien kohdalla. Ajattelin antaa sen varren kuolla pois tai antaa olla. Jos se ei kokonaan kuivu niin leikkaanko sitten varren alimman "pykälän" kohdalta lyhyeksi?
Mielipiteitä? - seppoleil
Orkidean kukkien nuput tippuvat vain jos kasvi on paleltunut kaupasta kotiinkuljetuksen aikana. Pakkasilla ei oikein uskalla ostaa orkideaa. Seuraava kukinta kyllä onnistuu, mutta sitä saa odotella kuukauden.
- coffea
Vielä tämäkin ketju pystyssä, joten laitanpa tänne.
Nyt siihen samaiseen orkideaan on kasvanut uusi varsi joka on aivan kiero. Oon yrittäny saada sen suoristumaan lampun valon avulla mutta se ei oo toiminut. Kaks viikkoa ainakin olen sitä tehnyt. Keltahehkuinen lamppu kyseessä.
Kohta se sitten kukkii! (: kahteen viime kukinnasta jääneeseen varteen on myös pikkuhiljaa tulossa uutta nuppua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1511383
Mahdoton tilanne
Täällä monella tuntuu olevan jumissa oleva tilanne. Joillakin kaipuu ja ikävä on kestänyt jo vuosia. Osapuoli/puolet ova97939Välillä tulee haikeus
Et kaikki päättyi näin. Etten saanut vastauksia. Ei meitä oltu tarkoitettu. Niin se vain on.78884Tunteilla leikkiminen
Oletko leikkinyt kaivattusi tai jonkun kiinnostuneen tunteilla, pelannut jotain peliä tai pelleillyt asioilla? Miksi?113825- 41712
- 108612
Mä olin ihan peloissani sun lähellä
Huomasitko? En uskaltanut edes katsoa sua. Näin sivu silmällä sun vinon hymyn. Oliko hyvä vai paha juttu kun tulit lähel22564On ikävä sinua ihana
En jaksa syvempiä tuntoja enää kirjoittaa. Kaipaan sinun läsnäoloa ja läheisyyttä nainen. Hyvää yötä.28543- 45524
Mies miksi me ei voida aloittaa salaista suhdetta
Pakkoko siitä olisi kenellekään kertoa? Voitaisiin nähdä salaa jossain eri paikkakunnalla.69482