Realia Isännöinti Oy / Isännöintsijänä.

MA37

Haluaisin kuulla mielipiteitänne kyseisestä isännöintitoimistosta. Oletteko olleet tyytyväisiä kyseiseen palveluntarjoajaan? Meillä on emännän kanssa pieniä erimielisyyksiä kyseisestä firmasta, mutta kertokaapa te mitä mieltä olette palvelusta/hinta.

19

2048

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • veroasiamies

      Tuossa alla yrityksen aputoiminimiä.En kyllä moiseen yritysviidakkoon asiakkaaksi menisi.Varohan.

      Jyvässeudun SKV-Isännöinti
      Htt-Isännöinti
      Helsingin SKV-Isännöinti
      Etelä-Savon SKV Isännöinti
      Haminan SKV
      Kalajokilaakson SKV
      Kanta-Hämeen SKV Isännöinti
      Kemi-Tornion SKV Isännöintipalvelu
      Keski-Suomen SKV
      Kiinteistövastuu
      Kokkolanseudun SKV
      Kotkan SKV
      Kymen Kiinteistö-Osaaminen
      Lahden SKV Isännöinti
      Lapin SKV
      Pohjanmaan SKV Isännöinti
      Turun Talokeskus
      Vaasan SKV
      Kainuun SKV
      Jokilaakson SKV
      Ylä-Savon SKV
      Hyvinkään Kiinteistöjenhoito
      Hyvinkään SKV-Isännöintipalvelu
      Isännöintipuisto
      Isännöintirengas
      Lounais-Suomen SKV
      Lounais-Hämeen SKV
      Eteläkärjen SKV-Isännöintipalvelu
      Etelä-Karjalan SKV
      Jakobstads Disponentbyrå SKV - Pietarsaaren Isännöintitoimisto SKV
      Länsi-Uudenmaan SKV Isännöinti
      Porin SKV Isännöinti
      Rauman SKV Isännöinti
      Salon SKV Isännöinti
      SKV Isännöintikeskus Seinäjoki
      Pohjois-Suomen SKV
      Pohjois-Savon SKV
      Porvoon SKV
      Pohjois-Kymen SKV
      Pohjois-Karjalan SKV
      SKV Pietarsaari
      SKV Karkkilan Kirjanpito- ja Kiinteistötoimi
      SKV Liikeisännöinti
      SKV Savon Toimitilapalvelut
      Tampereen SKV-Isännöintipalvelu
      Turun SKV-Isännöintipalvelu
      Pääkaupungin Isännöintikeskus
      Suomen Isännöintikeskus
      Isännöintipalvelu Mareva
      Haagan Isännöintipalvelut
      Isännöinti Alfa
      SKV Isännöinti

      • e.n. nustaja

        Ringit pyörii. Maailman sota tulee. Isännöinnit sortuu. Ytinpommit paukkuu.


    • merimiehenkadulta

      Meidän taloyhtiössä oli pitkään isännöintifirmana. Onneksi päästiin eroon. Alkoi hommien hoito olla sillä mallilla, ettei enää olisi paljon huonommaksi voinut muuttua. Sovittuja asioita jäi tekemättä, asioiden hoito venyi jne. Hinta kyllä on suunnilleen samaa tasoa, kuin muillakin isännöintifirmoilla.

    • välittäjä

      Yksi kalleimmista....

    • terassinovi

      En todellakaan ole tyytyväinen!! Asiallista ja asiantuntevaa palvelua ei ole saatavilla ja asioita ei hoideta! Itse olen yrittänyt 4kk, ja sitten laitoin toisen henkilön hoitamaan, niin hänelle oli sanottu:onko teillä valtuudet hoitaa tätä,,,, Toimistosta ei oteta minuun yhteyttä vaan laitetaan sukulainen käymään luonani! Muitakin epäselvyyksiä on ollut,,, paljonkohan nettoavat itse esim.jossain taloyhtiön remonteissa?Laskut kiertävät Rauman kautta ja pääpaikkako on Kuusamossa,,,, miksiköhän?

    • roti

      Realia on Suomen surkein isännöinnin tarjoaja. Sopimuksen saatuaan vain laskutus toimii. Huonoa laatua.

    • Myös

      Ovenia kannattaa kiertää kaukaa.

    • Kenkää

      Ihme on, jos on vielä huonompia työntekijöitä kuin Joensuun ISS:llä on . Muutaman vuoden aikana jätti lipunkin yönselkään . Isännöinti oli yhtä huonoa . Nyt molemmat saivat kesken vuoden kenkää !

      • Skibbidiway

        Lippuja hoitaa talohuolto joka ei periaatteessa liity sitten isännöintiin muuta kuin töiden kautta.


    • Jeps1954

      Koitappa tavoitella puhelimitse..vaikeaa..Ylimääräisiä yhtiövastikkeita saa kyllä maksella ja selityksiä löytyy. Tili pyörii miinuksella ja maksetaan YLIKALLISTA vaikka mitään muutoksia ole tullut. En todellakaan suosittele tätä firmaa, kilpailuttakaa heti! Vaikkapa se Ovenia kuin Realia, rahanpesua.

    • aloisra

      Pyytäkää hallitukset isännöinnin laskut nähtäville. Realia/ovenia laskuja on kymmeniä, turhia kopioita, tekaistuja tunteja.... Löytyy rehellistäkin isännöintiyrityksiä

    • suosittelen.kyllä

      Hyviä kokemuksia Realiasta!

    • Liiantarkkoja

      On liian nihilisti, josta myydessä asuntoja myyjät kärsivät ja ostajat hyötyvät, mikäli uskaltavat ostaa. PTS-suunnitelmat mätkitty täyteen remonttiennusteita rankasti etuajassa. Paras oli 1980-luvun muoviviemäritalossa viemäriremontti merkitty jo vuosia sitten.

    • hyvin-toimii

      Realia on vuosikausia ollut isännöintifirma, ei mitään moittimista, kaikki on toiminut niinkuin pitääkin.
      Turhan nipottajia löytyy jokaisesta taloyhtiöstä jos joku asia ei mene juuri heidän ajatuksien/etujen mukaan.-Ei välitetä kaikista kotkotuksista.

    • Anonyymi

      ÄLKÄÄ IKINÄ KOSKAAN MUUTTAKO REALIAN KÄMPPIIN. Olipa asuessa ongelmatilanne pieni tai suuri ette tule saamaan asiaan ratkaisua kohtuudella. Joudutte taistelemaan useamman eri tahon kanssa asioista ja aikaa kuluu tuhottoman paljon. Asukkailla ja heidän asumisviihtyvyydellään ei tunnu olevan minkäänlaista väliä. Erityis-epäsuositteluna RTK huolto ja SOL huoltopalvelut. Niitä ei kiinnosta tippaakaan asiakastapalvelu asukkaiden suuntaan, asioita tapahtuu vain ja ainoastaan EHKÄ jos asiat reklamoi Realian isännöitsijälle tai suoraan esimerkiksi lähitapiolalle (mutkaton koti konseptissa Realian asiakas). Mutta joka tapauksessa Realian oma sisäisen verkoston hallinta on ihan hukassa (asiakasta pompotellaan työntekijältä toiselle) ja hukassa myös aliurakoitsijoiden kanssa (huolto tekee ihan mitä sattuu) PELASTAUTUKAA KUN VIELÄ VOITTE

      • Anonyymi

        Ja höpöhöpö. Meillä on Realian palvelut pelanneet kuin sveitsiläinen kello, ei mitään ongelmaa. Kun jotakin ongelmaa ilmenee homma hoituu kitkattomasti ja nopeasti.
        Paljon asioiden sujuminen riippuu myös talohuoltoyhtiöstä, viekö se ongelmia isännöitsijän tietoon, talohuoltohan on esim. laitteiden vikaantuessa ensimmäinen yhteydenottotaho. Meidän onneksemme molemmat, sekä talohuolto että isännöitsijä ovat asialleen omistautuneita ja hommat hoituu. Ilman kakistelua meillekin vaihdettu uudet kylmäkoneet, liesi, saunankiuas... Olen kuullut että monissa kombinaatioissa vastaavia on saanut itkeä kauan ja hoituminen kestäääää... Ei pahaa sanottavaa Realiasta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja höpöhöpö. Meillä on Realian palvelut pelanneet kuin sveitsiläinen kello, ei mitään ongelmaa. Kun jotakin ongelmaa ilmenee homma hoituu kitkattomasti ja nopeasti.
        Paljon asioiden sujuminen riippuu myös talohuoltoyhtiöstä, viekö se ongelmia isännöitsijän tietoon, talohuoltohan on esim. laitteiden vikaantuessa ensimmäinen yhteydenottotaho. Meidän onneksemme molemmat, sekä talohuolto että isännöitsijä ovat asialleen omistautuneita ja hommat hoituu. Ilman kakistelua meillekin vaihdettu uudet kylmäkoneet, liesi, saunankiuas... Olen kuullut että monissa kombinaatioissa vastaavia on saanut itkeä kauan ja hoituminen kestäääää... Ei pahaa sanottavaa Realiasta.

        Ei potentiaalia saamaan epäsopivaa ainesta pois (häiriköt sun muut) heitetään vetovastuu asuntojen omistajille..Asukkaat kärsii ja isännöitsijää ei kiinnosta muu kuin oma palkka.Aikaisempina vuosina moitteeton.


    • Anonyymi

      Meidän taloyhtiön isännöinti oli Realialla. Teimme yhtiössä erään saneerauksen (tai no kohdentamisen) liittyen taloyhtiön sisäpihaan. Ko. isännöitsijä antoi hieman viereen ohjautuvia kommentteja, joka ohjasi sitten yhtiön hallituksen päätöksentekoa sellaiseen suuntaan, joka sai osakkaiden mielipiteet jakaantumaan. Otimme projektiin konsultoimaan kolmannen osapuolen (suunnittelutoimisto). Heidän avullaan saatiin keskustelu maaliin ja siten projekti käyntiin (sekä sittemmin päätökseen).

      Tämä isännöitsijän toiminta (en nyt nimeä kuka oli ko. firmasta) sai sikäli huonon maun ilmapiiriin, joten päätimme seuraavassa yhtiökokouksessa kilpailuttaa isännöinnin. Tutkimme erilaisia vaihtoehtoja Joensuun alueelta, ja parhaaksi vaihtoehdoksi löytyi aidosti paikallinen joensuulainen isännöitsijä ISYK (https://isyk.fi). Yhtiömme on tehnyt nyt yhteistyötä heidän kanssaan edellisen 2 vuoden ajan. Voin suositella. Erityisesti asiakaspalveluun on panostettu viimeisinä vuosina, joka on tämän kahden vuoden aikana kehittynyt huimasti. On mahtava toimia sellaisen toimijan kanssa, joka ottaa palautetta vastaan ja OIKEASTI muuttaa toimintaansa sen perusteella, mikäli asia on järkevä.

      • Anonyymi

        Samanlaisia positiivisia kokemuksia täälläkin kyseistä firmasta 👍


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      88
      1577
    2. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      12
      1460
    3. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      98
      1390
    4. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      69
      1260
    5. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      104
      1199
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      116
      1150
    7. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      257
      972
    8. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      69
      971
    9. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      18
      925
    10. Pidätkö kaivatustasi

      Minkä vuoksi erityisesti? Mikä hänessä vetoaa?
      Ikävä
      37
      907
    Aihe