Väärä ala? Jatko mietityttää

ala hukassa

Opiskelen toista vuotta logistiikkaa. Olen käynyt toista ict-asentajan koulutusta 2 vuotta ja sekin jäi kesken. Mielenkiinto logistiikkaan on ollut hukassa viime aikoina. Tuntuu ettei minusta ole näihinkään hommiin sillä isolla autolla ajaminen ajaminen tuolla liikenteessä kovassa kiireessä ja stressissä arveluttaa ja tuntuu vaativalta. En tälle alalle hakiessa ajatellut tarkasti kuinka raskas ala se on. Keskellä yötä on lähdettävä ja päivät venyvät monesti 10 - 12 tuntisiksi. Tuolla on ajettava huonoissa keleissä vaalien kallista autoa ja lastia. Pärjättävä hankalien asiakkaiden kanssa.


Tykkään toki ajaa autoa, mutta joskus olen hajamielinen ja saatan tehdä virheitä. En niitä ole tehnyt omalla autolla ajaessa, mutta isolla yhdistelmällä tai kuorma-autolla voisi olla eri juttu. Sitä kun joutuu peruuttamaan vilkkaassa kaupungissakin auton ja pitää pystyä kaikki jalankulkijat sun muut huomioimaan etteivät jää alle. Pelkään siis että tunaroin kuskin hommissa ja tuhoan kaluston/ajan jonkun päälle. Kaikki tietää että väsyneenä ja stressaantuneena tekee helposti virheitä jos tarkkaavaisuus vähänkin herpaantuu.

Ei minusta tätä koulua ole järkeä kesken jättää enään kun hyvin olen pärjännyt tähän asti, mutta ala on pahasti hakusessa edelleen. Olen miettinyt jatko-opintoja esimerkiksi logistiikka insinööriksi tai sitten menen varastotyöntekijäksi ajamaan trukkia yms. Kuskin hommat koen turhan raskaiksi joten joihinkin muihin työtehtäviin olisi päästävä tai hankittava joku muu ammatti.

1

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei haittaa

      vakuutukset on sitä varten jos sattuu kolahtamaan. ja kyllähän sitä aina joskus kolahtaakin melkeimpä kenellä tahansa. ei kannata sellaista pelätä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      275
      3445
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      110
      1770
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      248
      1466
    4. 74
      1356
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      66
      1245
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1107
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1099
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1001
    9. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      937
    10. IS viikonloppu 16.-17.5.2026

      Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.
      Sanaristikot
      35
      883
    Aihe