Opiskelen toista vuotta logistiikkaa. Olen käynyt toista ict-asentajan koulutusta 2 vuotta ja sekin jäi kesken. Mielenkiinto logistiikkaan on ollut hukassa viime aikoina. Tuntuu ettei minusta ole näihinkään hommiin sillä isolla autolla ajaminen ajaminen tuolla liikenteessä kovassa kiireessä ja stressissä arveluttaa ja tuntuu vaativalta. En tälle alalle hakiessa ajatellut tarkasti kuinka raskas ala se on. Keskellä yötä on lähdettävä ja päivät venyvät monesti 10 - 12 tuntisiksi. Tuolla on ajettava huonoissa keleissä vaalien kallista autoa ja lastia. Pärjättävä hankalien asiakkaiden kanssa.
Tykkään toki ajaa autoa, mutta joskus olen hajamielinen ja saatan tehdä virheitä. En niitä ole tehnyt omalla autolla ajaessa, mutta isolla yhdistelmällä tai kuorma-autolla voisi olla eri juttu. Sitä kun joutuu peruuttamaan vilkkaassa kaupungissakin auton ja pitää pystyä kaikki jalankulkijat sun muut huomioimaan etteivät jää alle. Pelkään siis että tunaroin kuskin hommissa ja tuhoan kaluston/ajan jonkun päälle. Kaikki tietää että väsyneenä ja stressaantuneena tekee helposti virheitä jos tarkkaavaisuus vähänkin herpaantuu.
Ei minusta tätä koulua ole järkeä kesken jättää enään kun hyvin olen pärjännyt tähän asti, mutta ala on pahasti hakusessa edelleen. Olen miettinyt jatko-opintoja esimerkiksi logistiikka insinööriksi tai sitten menen varastotyöntekijäksi ajamaan trukkia yms. Kuskin hommat koen turhan raskaiksi joten joihinkin muihin työtehtäviin olisi päästävä tai hankittava joku muu ammatti.
Väärä ala? Jatko mietityttää
ala hukassa
1
182
Vastaukset 1
- ei haittaa
vakuutukset on sitä varten jos sattuu kolahtamaan. ja kyllähän sitä aina joskus kolahtaakin melkeimpä kenellä tahansa. ei kannata sellaista pelätä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791339
- 851236
- 96977
- 48833
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40723Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83609Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30538Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44498Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla
Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu33475