Torstain uutinen kertoi, että joukko irakilaisia ja syyrialaisia pakolaisia on ollut jo kaksi päivää syömälakossa Ruotsin Östersundissa. He ovat kieltäytyneet poistumasta bussista ja majoittumasta armeijan entiseen tukikohtaan. Perusteluiksi turvapaikanhakijat kertovat, että Östersundissa on liian kylmä, se on kaukana suurista kaupungeista ja siellä on karhuja, susia ja muita eläimiä.
Miltä tulijat hakevat turvaa jos ympäristössä liikkuvat sudet nähdään ääri-islamilaista ISIS-järjestöäkin suurempana uhkana.
http://www.kp24.fi/uutiset/Default.aspx?newsid=380931
Syyrian pakolaiset: Sudet vaarallisempia kuin ISIS.
6
195
Vastaukset 6
- sepe susi
Sykäräisten metsästysyhdistyksen toiminnanohjaajan mielestä Toholammin ja Lestijärven alueella on tällä hetkellä liikaa susia.
Asun itse tällä alueella eikä se ole niin hääviä. Illalla ei huvita lähteä tuonne pimeään lenkille, mies toteaa keskipohjanmaa lehdessä.
Voisko kunta harkita kyyditystä Toholammin keskustaan vaikka kerran viikossa että saisivat tehdä iltalenkkinsä pelotta nämä "metsien miehet". - näläkäki
Haistakaa pas'ka ja homeper'sevit'tu siellä on iät ja ajat eletty ja asuttu niin nyt on muka pedot nurkan takana kimpussa.
Sanokaa nyt milloin siellä on viimeksi susi käynyt ihmisen kimppuun, ja olisko tuo nyt niin kauheaa jos susi todellakin veisi jonkun, niin pääsisi näitä kovia aikoja näkemästä.
Kerrotaan, että joskus 1800-luvulla on susi käynyt ihmisen kimppuun raukkaparka nälissään;) - seminolo
Tuholammilla on sisäsiittoisuus, sukurutsa ja perinnölliset sairaudet tuhonneet geeniperimän ihan tarkkaan. Jos jo metsästäjä pelkää sutta iltaisin vaanimassa häntä nurkan takana.
Voi hyvä jyssäys, ja äkkipyssäys, voiko naurettavampaa olla ennää, mutta ymmärrän kyllä, Tuholampi ellää kovia lopun aikoja ja silloinhan kaikki vääristyy ja heittää häränpyllyä. - cuhnur
Sykäräisissä on nyt joku sairaus ja tuhovimma. Eihän tuo nyt tervettä enää voi olla jos jo metsästästysyhdistyksen toiminnanjohtaja puhelee lehdissä täysin pehmoisia.
Olisikohan siellä nyt joku legioonalaistauti levinnyt koko kylän väkeen ja sekoittanut ne muutenkin jo pimeät päät ihan tarkkaan.
Pitäisikö siellä saattaa pakkohoitoon pian kaikki?
Ehkä terveysviranomaisten ja mielellään muualta tulleiden viranomaisten olisi puututtava asiaan.- jbvghilgh52ioj
Kuinka kaukaa se "kuhunuri" nuata "viisauksiansa" jakeloo??
- amnesty
Joo, pitäähän niiden nyt pakolaisten saada pääkaupunkiasunnot, tuntuvat korvaukset että on varaa koreissa vaatteissa keikkua ja hekumassa ellää, ei kai niitä nyt saa laittaa korpeen kärsimään pakkaseen ja susien ja kerhujen pelkoon.
Eihän tuo nyt mitään kun ollaan päästy armottomat lunnaat salakuljettajille ym rosvoille maksamalla "länteen" niin siellä pitää pitää kiinni oikeuksistaan ja osata vaatia vain parasta.
Onhan täällä varaa antaa, meillä riittää hyvinvointia ja pitäähän nyt pakolaisia auttaa hädässä. Eihän ne ole kuin nuoria ja parhaiten pärjääviä jotka ovat hädin tuskin päässeet poissa ankarista karuista oloista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212094Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko711080- 132928
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.138710- 54636
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv94617Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan93565- 12557
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11553- 65551
Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298536Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.43526- 42525
Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas27492Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36480- 115466
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51447- 58437
- 70435
- 41434