Elikkä pari päivää sitten huomasin nännien olevan arat vaan kosketuksesta. Rinnat muuten eivät ole kipeät. Koskaan ei ole ollut rinnat tai nännit arkana ennen menkkoja, joten voisko yhtäkkiä muka johtuakkin siitä? Vai mahdollisesta raskaudesta? Mitään muita oireita ei ole mitkä viittaisivat raskauteen. Lopetin pillereiden syömisen vajaa puolivuotta sitten ja tämä aika ollut ehkäisynä keskeytetty.. Menkkojen pitäisi alkaa vasta reilu viikon päästä, mutta päätin täältä kysyä malttamattomana sillä aivan uutta tollanen aristelu..
nännit arat?
purnau
2684
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mulla alkoi aristamaan nännit joku aika pillereiden lopettamisen jälkeen. Palasin nuoruuspäiviin, jolloin mulla oli ihan sama ongelma. Menkatkin muuttui yhtä epäsäännöllisiksi kuin mitä ne oli teininä ennen pillereiden aloitusta.
Voit ihan hyvin olla raskaana. Keskeytetystä yhdynnästä voi tulla samalla lailla raskaaksi kuin loppuun hoidetustakin. Siemennestettä tulee ulos ns. "vauhtitippoina". Ja tässäkin hyvin pienessä määrässä on hirmu paljon siittiöitä. Eli, siemennestettä vapautuu jo ennen varsinaista siemensyöksyä. Että ei tuo ole mikään ehkäisy menetelmä... Kannattaisi harkita jotain oikeata ehkäisyä, jollet ole raskaana ja jos et lasta toivo. Vaihtoehtoja löytyy vaikka mihin lähtöön. Voi myös olla, ettet ole raskaana. Joten nännien arkuus johtuisi kuukautiskierrosta ja hormoneista. Itsellä arkuutta silloin tällöin, vaikka minipillereitä syön ja ei ole ollenkaan menkkoja. Suosittelen tekemään testin. Maksaa 6-7€ eli halpa on. Osta mieluiten kaksi. Tekee yhden nyt, toisen myöhemmin. Sillä tavis raskaustesti osoittaa raskauden vasta kun on 4-5 viikolla raskaana.