apua aloittelijalle!

minävaann.

eli olen 18 vuotias tyttö ja kävin viime alkutalvena ottamassa 1,5 h opetusta ja siinä opin ns. teoriassa miten lasketaan ja myös laskemaan kasvot alaspäin "lehtikuviota" eli sellaista että paino on koko ajan taka kantilla ja mennään siksakkia poikittain alas rinnettä. Sen jälkeen kävin pari tuntia yksin laskemassa mutta ei suju yhtään paremmin ja sitten jätin lautailun joksikin aikaa kunnes taas lopputalvesta menin pariksi tunniksi laskemaan eikä vieläkään sujunut. Tänä talvena olisi tarkoitus nyt viimein opetella se kunnolla, niin olisiko mitään vinkkejä? ja sen sanon vielä että kertaakaan hississä en ole kaatunut ja olen mennyt kaikilla hisseillä eli hissin kanssa ei ole ongelmaa :)

4

349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M22HKI

      Voin tarjota yksityisopetusta :)

      Ensimmäinen ja kaikkein tärkein vinkki on rannesuojat. Voit joko ostaa ne, ja olla kiitollinen kun uskoit tai sitten harmitella suojien vähättelyä samalla kun rannetta kipsataan. En voi painottaa tätä tarpeeksi.

      Todennäköisesti et yritä heti alkuun mitään äärimmäistä, mutta toinen vinkkini on silti kypärä.

      Kolmas vinkki liittyy kääntymiseen. Kuten varmaan olet huomannut, lumilautailu ei oikeen lähde käyntiin ennen kuin opit kääntymään ja laskemaan myös selkä alamäkeen. Selkä alamäkeen ei ole sen vaikeampaa pysyä pystyssä kuin toisinkaan päin, mutta kääntymistä harjoitellessa tulee varmaan kaaduttua kerran jos toisenkin. Kääntäessäsi selän alarinteesen laita rohkeasti paino etujalan päkiälle. Voi tuntua aluksi hurjalta nojata alamäkeen, mutta kaadut varmasti, jos yrität pitää painon takajalalla. Kun haluat jälleen kääntyä takaisin "oikein" päin, nojaa jälleen alamäkeen ja siirrä paino etujalan kantapäälle. Haluan painottaa, että siirrä painoa selvästi etujalalle (eli sille, joka käännöksen keskellä osoittaa alamäkeen).

      Neljäs vinkki on, että älä yritä opetella kääntämään lautaa. Pidä lantio ja polvet melko rentoina ja keskity siirtelemään painoasi päkijöiden ja kantapäiden välillä. Lauta kyllä kääntyy, kun paino siirtyy. Jos kuitenkin yrität siirtää painon kantapäiltä päkijöille ilman, että nojaat alamäkeen samalla kun laudan pää kääntyy sitä kohti, kantti tökkää ja sinä kaadut söpösti.

      Viidenneksi, uskalla kaatua! Opit tunnistamaan ja tuntemaan lautasi kantit vain kokeilemalla niiden rajoja, mikä johtaa monta kertaa kaatumiseen. Kun nyt kuitenkin olet hankkinut rannesuojat ja kypärän, kaatuminen johtaa pahimmillaan vain mustelmiin, joista nuori ja kaunis vartalosi selviää muutamassa päivässä. Kysy itseltäsi, haluatko oppia laskemaan vai vain pysyä pystyssä? Et voi alkuun saada molempia ja laskettelu ei ole oikea harrastus jälkimmäistä haluaville.

      Kuudenneksi juutuupista "snowboarding for beginners" voi myös löytyä jotain vinkkejä.

      Viimeisenä, muttei vähäisimpänä, hanki laskuseuraa! Yksin on tylsää, ja kavereilta voit saada tsemppiä, vinkkejä, vertaistukea, naurua jne. Jos kaverisi ovat vätyksiä, voit lähestyä ketä tahansa snoukkapoikaa hieman viehkeä tai vaihtoehtoisesti koiranpentuilme kasvoillasi ja pyytää lähiopetusta. Opettajan rooliin uskaltautuvat varmaan niin tutut kuin myös tuntemattomat ;)

      • Anelmalady

        Olipa kiva vastaus:)! Oot varmaan supersuosittu tyyppi:)! Unelma ainesta!


    • vsdsdvs

      Luin tämän kirjan kun aloitin itse treenaamaan lumilautailua 30 vuotiaana:
      http://www.amazon.com/The-Illustrated-Guide-To-Snowboarding/dp/1570281440
      Päädyin parissa vuodessa halfipipeen, jossa meni kerran olkapää sijoiltaan kun putosin neljästä metristä. Isosta hyppyristä uskalsiin myös hypätä ja pienemmistä sujuu 360. Nyt 45 -vuotiaana painoa on tullut liikaa ja hyppiminen on jäänyt pois. Innokas leijapurjehtia olen.

    • Mä itse kanssa snoukkaan. Voidaan jutella aiheesta lisää jos esim. laskuseuraa haet :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      87
      10556
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      141
      8814
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6087
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      62
      4317
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      57
      4245
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      81
      4093
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3729
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      68
      3207
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3127
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      70
      2985
    Aihe