kansanopiston opintopisteet, onko hyötyä?

4rj

Minulla on kansanopiston kurssilta 60 opintopistettä. Onko näistä mitään apua yliopistoon ja AMKiin hakiessa? Opintopisteet on saatu linjalta, jolla ei ole mitään yhteistä haettavien koulutusalojen kanssa mutta onko sillä merkitystä? Vai onko nämä 60 op. ihan huuhaata.

3

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joonoot

      Nuo 60 op voivat joskus olla hyödyllisiä. Pisteitä hyödyllisempää kuitenkin on se, mitä olet niitä opiskellessasi oppinut. Olet kai ainakin kasvanut ihmisenä ja avartanut maailmankuvaasi. Se on iso hyöty.

      Yliopistossa pisteitäsi ei hyväksilueta missään vaiheessa, ellei niihin sitten sisälly opintojesi tutkintovaatimuksiin kuuluvia suorituksia.

    • austerism1

      Jokaiseen tutkintoon kuuluu kyllä jonkin verran vapaavalintaisia opintoja, joten niihin noita voinee käyttää.

    • Simba573895

      Siis onko kansanopiston opintopisteitä vai kansanopiston kautta suoritettuja avoimen yliopiston pisteitä? Kansanopiston omat kurssit on ihan vaan kansanopiston omia kursseja. Tietty aina voi kysyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7423
    2. Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata

      Manneja, vaiko matuja?
      Mikkeli
      79
      4964
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4839
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4248
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      9
      3028
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2669
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2561
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      48
      2219
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2201
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1830
    Aihe