Pistorasia autokatoksessa

Autokatoksen pistorasia on nätisti uppoasennettu seinäpaneelaukseen. Harmittavasti tuo läppä vain avautuu vähän vajaasti, ettei oikein mikään ajastin sovi paikalleen.

Onko millään valmistajalla uppoasennettavaa yksiosaista pistorasiaa, minkä suojakansi avautuu kunnolla?
5585
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Onko kyseessä Schneiderin Artic?: http://www.sahkobit.fi/verkkokauppa/images/10728.jpg Ainakaan uppomalli ei aukea kuin vähän yli 90 astetta. ABB Kosti ei sekään aukea täydet 180-astetta mutta huomattavasti enemmän kuin Schneider. Elkosta ja Enston Introsta en tiedä ja jotkut merkittömät halpikset ainakin aukeavat täydet 180 astetta.

En tiedä mikä tuo muoti noissa merkkituotteissa on, että kansi ei voi aueta täydet 180 astetta.

Liikkeissä on usein sellaisiin mallipylväisiin kalusteita asennettuna, joten kannattaa ottaa vaikka ajastin mukaan ja käydä kokeilemassa. Kyllä minä ainakin 2-osaisissa ABB:n kostissa olen menestyksekkäästi käyttänyt ajastimia.

Ja jos nykyinen on yksiosainen, niin kannattaa laittaa tilalle kaksiosainen, jolloin pistokkeet ovat käännettynä 90-astetta verrattuna yksiosaiseen, jolloin ajastinkin mahtuu paremmin. Eli siis kun yksiosaisen pistorasia on näin päin: http://d2d9p2t5jvcryy.cloudfront.net/jer3hcm5/7/19804 niin kaksiosaisessa ne ovat näin päin: http://www.k-rauta.fi/productdata/product images/5 home furnishing/500902432_1_web.jpg

Äänestä

On muuten juurikin tuo Artic. Pitänee käydä ajastimen kanssa sähköliikkeessä.

Äänestä

Ajastimiakin on sen mallisia, joissa on aika pitkä tuo osa mikä menee pistorasian syvennykseen eli itse "ajastinosa" jää melko ulos jolloin saattaisi olla että ei osu enää rasian kanteen, minulle tuommonen ei taas käynyt autonlämmitys tolpan kotelon sisään kun ei enää kansi mahtunut kiinni piti hommata matalampi malli, nuohan ei maksa kuin muutaman euron eli ei kallis kokeilu olisi.
Toinen mahdollisuus ostaa väliin semmoinen 2-osainen jakaja jossa rasiat kulmassa toisiinsa nähden esim:
http://www.biltema.fi/fi/Rakentaminen/Sahko/Haaroitus/Haarapistorasia-maadoitettu-350088/

Äänestä

Lyhyttä jatkojohtoa hätäpäissäni käytin, mutta tuo haaroitin olisi varmaan vähän parempi ratkaisu.

Ensimmäinen ajastin jonka marketista nappasin ei sopinut ensinkään. Toista katsellessani yritin löytää hyvänmallisen, mutta sekään ei sovi Artic-rasiaan kuin vängallä. Varmaan jostain löytyisi sopivakin, mutta melkoista katselemista.

Äänestä
  • Taivutat reilusti ylöspäin tai napata vasaralla kanteen .
    Kyllä sopii mikä pistoke tahansa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


töpseli kirjoitti:

Autokatoksen pistorasia on nätisti uppoasennettu seinäpaneelaukseen. Harmittavasti tuo läppä vain avautuu vähän vajaasti, ettei oikein mikään ajastin sovi paikalleen.

Onko millään valmistajalla uppoasennettavaa yksiosaista pistorasiaa, minkä suojakansi avautuu kunnolla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu