Saako parvekkeella polttaa savukkeita?
talo
ker-ros2
13324
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ime sormeasi mieluummin!
Lain mukaan saa joten taidanpa mennä tupruttelemaan .
Tämä lukee järjestyssäännöissä !
Lue aina ennen kuin muutat uuteen yhtiöön että saako polttaa !
Järjestyssäännöt ei ole korkeammalla kuin suomen laki. Suomen lain mukaan saa polttaa. Joten jos poltat siitä sua ei voida tuomita. Taloyhtiöllä ei ole poliisin valtuuksia.
Pistäppä linkki Finlexistä siihen kohtaan, jossa lukee, että saa polttaa...sitä et löydä kun sellaista ei ole. Laki kertoo minimitason, jota tulee noudattaa. Järjestyssäännöt voivat olla tiukemmat ja ne sitovat asukkaita. Jos ne eivät mielytä, niin ei pidä mennä asumaan ko. taloon. Järjestyssääntöjen toistuva rikkominen antaa perusteet häädölle.
Pistä itse finlexin kohta jossa polttaminen kielletään. Polttaminen on oikeus!
No ei varmasti löydy sellaista kohtaa!!! ei myöskään löydy kohtaa jossa sallitaan hengittäminen suomen lain mukaan tai piereskeleminen mutta tämä ei tarkoita etteikö ne olisi sallittuja! helvetin idiootti. Etsi minulle kohta jossa tupakointi on erikseen KIELLETTY parvekkeella. Jos tajuat tollo.
Jos olet niin tollo, niin polta ihmeessä.Taloissa, joissa tupakoidaan, kuuluvat alempaan kastiin ja talonasukkaiden arvostus on nollassa!
Aivan. Joka talossa, jossa olen nähnyt jonkun polttavan parvekkeella, asuu sosiaalipummeja, juoppoja ja huumeiden käyttäjiä. Moni normaali ihminen saattaa muuttaa sellaiseen taloon, mutta ei asu siinä vuottakaan.Huomaa alle vuodessa missä mennään.
Minä asuin eräällä paikkakunnalla jokunen vuosi sitten. Järjestyssäännöissä sanottiin, että parvekkeella ei saa polttaa. Parveke kuuluu taloyhtiölle samalla tavalla kuin asunto ja sitä koskee myös tupakoimiskielto. Itse en polta, en ole koskaan polttanut. Jos joku silloin poltti parvekkeella, isännöitsijältä tuli huomautus. Ehkä jokunen vuokralainen sanottiin myös irtil jos ei noudattanut sääntöjä. Ja kohtahan tuo "riita" ratkeaa, ovat tekemässä LAKIA, jolla parveketupakointi KIELLETÄÄN.
Duunarit jotka eivät ole oppineet ihmisiksi olemaan tietenkin käryttävät parvekkeella ja jotkut myös sisällä!!
Liitoissa olevat duunarit saattavat myös lakoon menemisellä uhkailla :-D
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/ts-parveketupakointiin-tulossa-tiukennuksia/4658672
Voidaan talon järjestyssäännöissä kieltää myös suihkussa käynti yöllä tai vessan vetäisy mutta suomen lain mukaan saa käydä yöllä suihkussa ja saa vetäistä vessan. Perusjärjenkäyttö sallittu. Parveketupakointi on myös sallittua. Ellei sitä laissa tulla joskus kieltämään.
Kyllä WC-täytyy huuhdella joka käytökerran jälkeen!