Hei, olen kolmekymppinen nainen enkä ainakaan tietääkseni sairasta diabetesta. Nyt syksyllä varpaanvälini alkoivat yhtäkkiä halkeilla haavoille (mitä ei siis aiemmin ole koskaan tapahtunut) ja tuli mieleen että eivätkö jalkaongelmat ja huono verenkierto jaloissa kuulu diabetekseen?
Ensin sain varpaanvälit paranemaan desinfiointiaineella ja kuivaamalla hyvin suihkun jälkeen. Vaan aina haavat tulivat takaisin heti parin päivän päästä "parantumisesta". Aluksi halkeili pikkuvarpaan väli, sitten seuraava ja nyt jo isovarpaanvälikin. Olen kokeillut apteekin varvasvälivillaa, joka ei auttanut eikä oikein pysynyt paikoillaankaan vaikka kuinka kieputin ja solmin. Olen neulonut erilaisia hetaleita joita sitoa varpaisiin imemään kosteutta ja estämään hautuminen vaan halkeamat tulevat vaan uudelleen ja uudelleen. Nyt satsasin ja vaihdoin kaikki sukat varvassukkiin, jos se pitäisi varpaat erillään ja hautumatta vaan tässähän koko ajan hoidan oiretta, en syytä.
Onko tässä syytä mennä lääkärille ja pyytää pääsyä verensokerimittaukseen tai sokerirasitustestiin? Muita aikuisiän diabeteksen varomerkkejä en ole huomannut, tiuhaa pissaamisen tarvetta tms. Onko muilla täällä varvasväliongelmia? Miten hoidatte ja vaativatko ne lääkärikäyntiä? Onko muita mahdollisia ensioireita joita minun kannattaisi tarkkailla?
Kiitos kovasti avusta ja neuvoista.
Varpaanvälit haavoilla. Ensioireko?
9
339
Vastaukset
- 7567575
Tunnettu tosiasia on..pirtu pitää mielen virkeänä ja formaliini varpaan välit auki.
- 203
Voisikohan olla kyse jalkasienestä?
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00238
Ei siis ole diabeteksen oire. - Selvät oireet
Oireet ovat tyypillisesti jalkasienen aiheuttamia. Ellei parane apteekin reseptivapailla lääkkeillä, pitää mennä ihotautilääkärin puheille. Verensokerimittauksia et tarvitse.
Edellisessä viestissä on hyvä linkki ja kannattaa lukea ohjeet. Ja vaikka "sydän vuotaisi verta", niistä rakkaimmista kengistä voi joutua luopumaan. - VP?
Kaksi asiaa:
Diabeteksen pelko? Mene lääkäriin.
Kysy ihan mistä tahansa muualta kuin SUOMI24 kaatopaikalta. Räkänokkien hiekkalaatikko. Hei!
Varvasvälien haavaumat voivat johtua liiallisesta hautumisesta, mutta mikäli kyseessä on sinulle aivan uusi oire, taustalla on todennäköisesti ihon sienitulehdus.
Apteekista löytyy ilman reseptiä muutamia jalkasienen hoitoon tarkoitettuja voiteita. Rohkeasti vaan kysymään! Mikäli vaiva ei niillä korjaannu, sitten kannattanee käydä kertaallen näyttämässä tilannetta lääkärille.
Tsemppiä tammikuuhun toivotellen:
-Klinikin lääkäritiimi
Klinik - terveyspalvelusi netissä
www.klinik.fiOletko hankkinut uudet kengät, jotka hauduttaa?
- Lääkettä vaan
Koska aloittaja kertoo käyttäneensä myös varpaanvälivilloja, eikä siitä ole ollut apua, kyseessä ei ole varpaiden hautuminen.
- Ei ole diabetestä
Jalkaongelmat eivät ole diabeteksen ensioire vaan vasta pitkän sairastamisajan ja huonon hoitotasapainon aiheuttamia oheissairauksia.
- varpikas
Kiitoksia oikein kovasti kaikille vastanneille. Tarkistanpas tuon jalkasienijutun ettei vaan ole sitä. En osannut ajatella sitä mahdolliseksi syyksi kun jalat eivät kutise eivätkä näytä erilaisilta.
Kiitos vielä kerran, positiivinen yllätys saada suomi24:lla asiallisia vastauksia.
Hyvää uutta vuotta kaikille : )
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla6762552Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,311276- 1091168
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki121105- 93955
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k104925Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e239877Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?101873Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50769- 64751