Ostin lisävalot ja mukana tuli myös johtosarja. Johdoista löytyy on/off-painike valojen päälle laittamista varten, mutta haluaisin valojen kytkeytyvän päälle, sekä pois päältä samaan aikaan auton omien pitkien kanssa.
Autossa on h4 xenonsarja ja vain toinen polttimoiden liittimistä on kytkettynä. Lisävalojen on/off-nappiin tulee kolme johtoa: sininen, punainen ja musta.
Lisävalojen kytkentä
10
967
Vastaukset
- eioopimeetä
Teippaat noi kaikki johdot kirkkaalla keviteipillä ja pistät sokeripalan (Sirkku) kautta pakoputken kiinnityspannan alle jumpperiin.
Ja kysymys oli mistäö. ÖÖÖÖÖÖ - lue ohjeet
Paketissa kyllä on ohjeet :)
- Pimeetäon
Ei ole :(
- ....................
Ota se painike pois välistä, ni toimii aina omien pitkien kanssa :)
Tutkipa tarkemmin niitä painikkeen johtoja, joku niistä menee runkoon ja on sit se ylimääräinen. - ?2A
Sarjan nimi ja mistä olet ostanut ?, niin voi vähän edes auttaa
- riittävän hyvä
Kaikkein yksinkertaisin ja toimivin asennus ja kytkentä tulee tässä.
Ostat riittävän ison Hilti-merkkisen porakoneen 25mm:n kovametalliterällä varustettuna, sillä jyrskäytät pari reikää keulaan joihon sitten pruuvaat pannujen kahvat eli pultit riittävän usealla aluslevyllä varustettuna, eiköhän pysyne.
Sitten siirryt kaapelointiin, naapurin vanhasta navetasta haet riittävän pitkät tervaeristeiset kaapelinpätkät, kuorit riittävän pitkästi niitä, teet riittävän pitkän yliheiton omien pitkien kautta riittävän lyhyille valoille, laitat riittävän ison releen riittävän lähelle pannuja, ruuvaat sen riittävän pitkällä ruuvilla riittävän paksuun plootuun kiinni.
Sitten voit riittävän usealla narunpätkällä sitaista riittävän tervaiset kaapelinpätkät riittävän tiukkaan kiinni riittävin välein.
Varsinaisen kytkennän voit jättää riittävän osaavalle tekijälle joka veloittaa sinua riittävästi.
Eiköhän näillä riittävän osaava osaa tehdä riittävän hyvin. - foordisti
Siinä on/off kytkimessä on merkkivalo siksi siihen tulee kolme johtoa.
Asenna rele jonka nastaan 30 tuot akulta (sulake väliin), nastasta 87 viet lisävaloille. sitten releen herätteet 86 on ja 85 - riippuen autosta kytkentää on tähän mahdotonta neuvoa kun en tiedä autosi merkkiä.
Mutta jossain japseissa ohjataan - ja eurooppalaisilla '
esim. ford omien pitkien johdolta "ryöstetään" heräte ja kytketään se releen 86 nastaan ja sen lisävalojen katkaisijan kautta viedään - heräte releen 85 nastaan.
Tällöin kytkimeen viedään " 2 aadoitus johtoa" ja 1 johto jos halutaan merkkivalon toimivan.- lisä valoa
"Mutta jossain japseissa ohjataan - ja eurooppalaisilla "
Onko tollasii - ohjauksia vielä uusissa autoissakii?? - foordisti
lisä valoa kirjoitti:
"Mutta jossain japseissa ohjataan - ja eurooppalaisilla "
Onko tollasii - ohjauksia vielä uusissa autoissakii??Saattaapi ollakkin, ihan uudemmista en tiedä.
Kyllä vielä 2000 luvun alkupuolen autoissa on ,
mutta eipä kysyjäkään ilmoita autostaan mitään vuosimallia kun ei edes merkkiä ole maininnut.
- virta katki
Anna olla se painike kiinni, eihän siihe tarvi juurikaan koskea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1173103Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk572778Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352172Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012081Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441931Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1251930Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.81075Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas67974Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville11908Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77880