Örö

reissuun1

4

569

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • T S Vaskelainen

      Kopioin tähän asiasta joskus kirjoittamani:

      * * *
      Örössä olen ollut varusmiehenä 1974 sekä tykkioppaana 2013. Saari avautuu yleisölle 2015 alussa. Luonto on upea, historia pitkä ja mielenkiintoinen. Katseltavaa ja kuvattavaa on: Vaikkapa eteläkärjen karut kalliot, keskiosan paahteinen keto, itäpuolen lehtomainen metsä, pohjoisosan katajaketo ja länsirannan hietikot.

      Viime kesänä pääsin muutaman metrin päähän istuvaa merikotkaa. Örö on ehdottomasti käynnin arvoinen.
      On muistettava ja pidettävä mielessä myös maaston haavoittuvuus; Maastopalo polttaa koko saaren ja kerralla, roskat on tuotava pois, erilaiset muut luontoon kohdistuvat toimet näkyvät vielä vuosia. Pahintahan on erilaisten käytösvammaisten ja idioottien järjetön ilkivalta.

      Saarella ei kannata käydä, jos odottaa reipasta terassielämää, hyvää nettiyhteyttä, remuamista ja yöelämää. Ryyppäämistä ja oluen juontia talkoilla. Siihen on olemassa paljon parempia paikkoja.

      Öröstä on Johanna Pakola kirjoittanut kirjan, joiden perustana on pitkä ja ansiokas tutkimus. Kannattaa lukea.
      * * *

      Örö on kooltaan iso. Sinne ei kannata vain poiketa, koska katseltavaa on paljon. Aikaa on varattava eikä termostaattipullosta kaffetta ja eväsleivät eteläkärjen kallioilla ole lainkaa huono idea. Käärmeitä on runsaasti, mutta eivät ne päälle hyökkää. Uintimahdollisuus on vaikkapa "rivitalonlahdella".
      Eipä tässä viitsi kaikkea luetella.
      Menkää ja kokekaa! Mutta - muistakaa luonnon haavoittuvuus.

      • Huono isäntä

        Hyviä ja yleispäteviä ohjeita kaikilla saarilla liikkujille.

        Varsinkin tuo avotulen teko saaristossa aina hirvittää. Ihmettelen ihmisiä, joiden on aina paistettava makkaransa nuotiolla. Se, että nuotiot jättävät kallioon rumia jälkiä on pieni murhe, jos saaressa syttyy tulipalo. Saaristossa palokunnan paikalle saapuminen kestää ja saari ehtii palaa maan tasalle ennen kuin paloa saadaan sammutetuksi.

        Käyttäkää edes jotain käpykeitintä tai vastaavaa siihen makaranpaistoon ja keitin ihan vesirajaan.


    • Örökölli2

      Mielenkiinnolla odotan. Ensi kesänä on tarkoitus poiketa.

    • täyttäkö

      Luulen että kyseinen paikka on ensi kesänä tupaten täynnä koko kauden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      138
      1577
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      143
      1383
    3. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      121
      894
    4. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      123
      846
    5. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      77
      815
    6. 62
      768
    7. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      156
      606
    8. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      303
      590
    9. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      38
      582
    10. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      6
      540
    Aihe