http://yle.fi/uutiset/armeijalta_vapautuneelle_oron_linnakesaarelle_odotetaan_kymmenia_tuhansia_matkailijoita/7713939
Hieno juttu! Noita lisää!
Örö
4
448
Vastaukset
- T S Vaskelainen
Kopioin tähän asiasta joskus kirjoittamani:
* * *
Örössä olen ollut varusmiehenä 1974 sekä tykkioppaana 2013. Saari avautuu yleisölle 2015 alussa. Luonto on upea, historia pitkä ja mielenkiintoinen. Katseltavaa ja kuvattavaa on: Vaikkapa eteläkärjen karut kalliot, keskiosan paahteinen keto, itäpuolen lehtomainen metsä, pohjoisosan katajaketo ja länsirannan hietikot.
Viime kesänä pääsin muutaman metrin päähän istuvaa merikotkaa. Örö on ehdottomasti käynnin arvoinen.
On muistettava ja pidettävä mielessä myös maaston haavoittuvuus; Maastopalo polttaa koko saaren ja kerralla, roskat on tuotava pois, erilaiset muut luontoon kohdistuvat toimet näkyvät vielä vuosia. Pahintahan on erilaisten käytösvammaisten ja idioottien järjetön ilkivalta.
Saarella ei kannata käydä, jos odottaa reipasta terassielämää, hyvää nettiyhteyttä, remuamista ja yöelämää. Ryyppäämistä ja oluen juontia talkoilla. Siihen on olemassa paljon parempia paikkoja.
Öröstä on Johanna Pakola kirjoittanut kirjan, joiden perustana on pitkä ja ansiokas tutkimus. Kannattaa lukea.
* * *
Örö on kooltaan iso. Sinne ei kannata vain poiketa, koska katseltavaa on paljon. Aikaa on varattava eikä termostaattipullosta kaffetta ja eväsleivät eteläkärjen kallioilla ole lainkaa huono idea. Käärmeitä on runsaasti, mutta eivät ne päälle hyökkää. Uintimahdollisuus on vaikkapa "rivitalonlahdella".
Eipä tässä viitsi kaikkea luetella.
Menkää ja kokekaa! Mutta - muistakaa luonnon haavoittuvuus.- Huono isäntä
Hyviä ja yleispäteviä ohjeita kaikilla saarilla liikkujille.
Varsinkin tuo avotulen teko saaristossa aina hirvittää. Ihmettelen ihmisiä, joiden on aina paistettava makkaransa nuotiolla. Se, että nuotiot jättävät kallioon rumia jälkiä on pieni murhe, jos saaressa syttyy tulipalo. Saaristossa palokunnan paikalle saapuminen kestää ja saari ehtii palaa maan tasalle ennen kuin paloa saadaan sammutetuksi.
Käyttäkää edes jotain käpykeitintä tai vastaavaa siihen makaranpaistoon ja keitin ihan vesirajaan.
- Örökölli2
Mielenkiinnolla odotan. Ensi kesänä on tarkoitus poiketa.
- täyttäkö
Luulen että kyseinen paikka on ensi kesänä tupaten täynnä koko kauden.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201797
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991608Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy491154Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?441020Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29939Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50866Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47856Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37800Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56788Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37770