"Auto Bild Saksan tuoreessa laaturaportissa moititaan uusien autojen uutta ja hienoa tekniikkaa. Pahimmillaan uutuustekniikka pelaa koeajoissa erinomaisesti, mutta voi olla vikaherkkää vuosien mittaan.
Esimerkeiksi lehti nostaa muun muassa huonot nykyakut, Volkswagenin TSI-moottorien jakoketju- ja seitsenvaihteisen DSG-vaihteiston ongelmat sekä Mazdan kehnon ruosteeneston.
Ikävimmät viat ilmenevät kun autojen takuu on jo rauennut, eli noin kolmen-neljän vuoden ikäisenä".
Nyky autot on tehty kestämään vaan kolme-neljävuotta,jonka jälkeen tulee vikoja,jotka maksavat paljon,tuhansia,enemmän.
Moni vaihtaa muutaman vuoden välein uuteen, sekin maksaa.
Onko tässä mitään järkeä.?
Auto velka on yksi turhimmista veloista, mutta monella on pakko,jos meinaa liikkua. Ladojakaan ei riitä kaikille. Mutta tilanne voi muuttua ,kun löytyy joku fiksu,joka alkaa tuomaan taas uusia järkiautoja Suomeen.
Kaipaan kyllä vanhaa kunnon Ladaa,ja pommin varmaa tekniikkaa,jos joku pikkuvika tulikin,sen voi korjata Itsekkin.
Onneksi on varma,ja huoleton mukava Lada.
Rahaa jää muuhunkin.
Lada on järkevä valinta
13
170
Vastaukset 13
- Kanto.
Lada on kertakäyttöauto parhaimmillaan. Lada on ruosteessa jo tehtaalta ulos tullessaan ja ruostuminen jatkuu muutamassa vuodessa läpi peltien. Tekniikka Ldassa on vanhaa, mutta silti vuosi vuodelta aina vain heikompaa.
Lada on ostaessa halpa ja menettää arvonsa kokonaan parissa vuodessa. Silti se on kallis ylläpiää jatkuvan korjaamisen takia. Ilman äärikommunistista vakaumusta ladaa ei hanki kukaan. - Runko.
Ja taas samaa mieltä. Kyllästyin länsiauton jatkuvaan korjaamolla oloon,ja ostin Ladan. Sitä päätöstä ei ole tarvinnut katua.
Nyt elämä hymyilee.- lörssen
Niin totta taas. Lada on oikein hyvä auto kommunistille, joka on rutiköyhä. Ladaa joutuu korjaamaan joka päivä, mutta se ei haittaa kun sitä tarvirtaan vain viinakaupan ja sossun reissuihin, jotka silti usein joudutaan tekemään kävellen.
- ladamiäs
lörssen kirjoitti:
Niin totta taas. Lada on oikein hyvä auto kommunistille, joka on rutiköyhä. Ladaa joutuu korjaamaan joka päivä, mutta se ei haittaa kun sitä tarvirtaan vain viinakaupan ja sossun reissuihin, jotka silti usein joudutaan tekemään kävellen.
Ei tarvitse olla kommunisti,ostaakseen Ladan,riittää,että on järkevä.
- Kanto.
ladamiäs kirjoitti:
Ei tarvitse olla kommunisti,ostaakseen Ladan,riittää,että on järkevä.
Ei kommunisti vaan äärikommunisti ja älyä ei tietysti voi olla lainkaan, jos Ladan ostaa.
- Ei siis tosiaan ole.
Jos Lada laskettaisiin autoksi, varoitettaisiin siitä ensimmäisenä. Onhan se laadultaan, turvallisuudeltaan ja kaikilta muiltakin ominaisuuksiltaan aivan omaa luokkansa. Siis niin huono, ettei sitä voi edes verrata autoihin, kuten ei tehtykään.
- Lada on onneksi
Onneksi on Lada. Ladan omistaja ei välitä kateellisten kirjoituksista.
Ladan omistaja on tottunut jo kateellisiin.
- ladamiäs
Mikään muu auto ei aiheuta kateutta, niin paljon kuin Lada.
- Runko.
Kokemuksesta voin sanoa että olen samaa mieltä kanssasi, ollessani länsiauton omistaja olin sitä samaa paksua mössyä jota oli ympärilläni. Nyt omistan Ladan ja ajot ajan paremmin kuin länsiautolla ennen sillä erotuksella että ihmiset katselevat pää kallellaan että olisipa heilläkin noin hyvä auto. Useammalle ihmiselle olen joutunut sanomaan että pitäkää kiirettä jos meinaatte vielä saada itsellenne Ladan nimittäin se on kysytty auto ja hinta vaan nousee.
- Kanto.
Lada on siitä hyvä auto, että sillä voi samalla kertaa näyttää kannattavansa kommunistista fasismia ja näyttää olevansa Suomen köyhimpien ihmisten joukossa. Ladasta pitää olla ylpeä.
- Ylpeyden mallia
Työttömyyteen ei löydy päteviä järkiperusteluja
0 VASTAUSTA 0 LUKUKERTAA
Tilaa palstan RSS-syöte
Aloita uusi keskustelu
Poista kirosanafiltteri käytöstä
kansalaiset!6.1.2015 13:150
Työttömyyttä on ihan turha yrittää selitellä millään muulla kuin itsestään johtuvilla seikoilla. Yleisimmin nämä asiat ovat laiskuus, saamattomuus ja leväperäisyys. Jos on sairas tai vammautunut niin työttömyyden voi ymmärtää. Terveen ihmisen kohdalla millään muulla kuin edellä mainituilla asioilla työttömyyttä ei voi perustella ja kaikista pahinta mielenvikaisuutta osoittaa se, että syytetään omasta työttömyydestään joko muita tai yhteiskuntaa. Kyllä se työttömyys on aina ihan itsestä kiinni. Kenenkään ei pidä yrittää ymmärtää työttömyyttä tai suvaita sitä, vaan siihen kuuluu aina suhtautua halveksuen ja sen eradikoimiseksi tulee aina käyttää järeitä rangaistusmetodeja. Pään silittelyllä ei työttömyyttä hoideta, vain ja ainostaan kurilla. Siksi viimeistään nyt työttömyyden - velttouden ja saamattomuuden - kasvaessa kansakuntamme keskuudessa tulisi perustaa työhönojennuslaitoksia, joihin työttömät massasijoitetaan erilaisten työtehtävien pariin niin, että nämä ilkeät työttömyyteen johtaneet luonteenviat pikkuhiljaa paranevat ja ote reippaaseen työntekoon palautuu.- Eurosamara.
Mitenkähän työttömyys,ja Lada liittyy yhteen. Ladan omistajat ovat tämän maan "peruspilareita".Kunnollisia työssäkäyviä,alkottomia,malli kansalaisia. Ilman Ladan omistajia tämä Suomi olisi hätää kärsimässä.
Viestin lähettäjällä on sattunut pahimman luokan moka,kun vihjaa Ladan omistajia kelvottomiksi kansalaisiksi.
Viestin lähettäjä poistakoon halventavan viestin heti.
Törkeetä. - Eurovolga
Eurosamara. kirjoitti:
Mitenkähän työttömyys,ja Lada liittyy yhteen. Ladan omistajat ovat tämän maan "peruspilareita".Kunnollisia työssäkäyviä,alkottomia,malli kansalaisia. Ilman Ladan omistajia tämä Suomi olisi hätää kärsimässä.
Viestin lähettäjällä on sattunut pahimman luokan moka,kun vihjaa Ladan omistajia kelvottomiksi kansalaisiksi.
Viestin lähettäjä poistakoon halventavan viestin heti.
Törkeetä.Ladan omistajista ei yksikään tee työtä. Harva on edes työiässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1601519Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää2551073Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.183732- 43701
Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah209664Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen63635- 40566
Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on66516Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi40515- 37491
- 31471
Tulisitpa käymään joskus vielä
Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd23469Yt:t kunnassa päättyi
Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul53457- 38450
Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi
Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.26450Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal160439- 69431
- 6413
- 19394
Valtiomies puhuu?
"Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. –77394