Selman ja Sohvin sisko

Selma ja Sohvi saivat pikkusiskon. Nimeksi olemme kaavaillet ehkä jotain näistä:
Sani, Saaga, Sinna.
Vai keksisikö joku jotain parempaa ehkä?

Tyttöjemme toiset nimet ovat:
Selma Aleksiina ja Sohvi Akuliina
18839
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Tietysti Saaga Albertiina! Miltä kuulostaa?

Äänestä

Saaga olisi hyvä (Saga voisi olla myös ihan hyvä kirjoitusmuoto).

Toiseksi nimeksi Adalmiina!!!

Miltä nämä kuulostaa?: Saana, Saila, Silja, Sanni!

Mitä mieltä ehdotuksista??? =)

Äänestä

Sanni Antonina

Äänestä

... sopisi, Sani ei mielestäni hyvä. Muita kivoja S-alkuisia voisivat olla esim. Sanja, Saila, Selina tai Sirkku. Parhaiten kävisi Sa- tai Si-alkuinen nimi, niin olisi sitten jokaisella ns. oma vokaali. Esim.

Sanja Amadea
Saila Adolfiina
Saaga Akselina
Sinna Albertina
Sirkku Alfiina
Selina Augusta

Mitä mieltä näistä?

Äänestä

SYLVI ALANNA

Äänestä

Ei nyt sitten osata päättää, että Saaga vai Sinna.. :)

Eli kumpi olisi parempi?

Toiseksi nimeksi tulee näistä jokin:
Adeliina, Adalmiina, Auroora.

Äänestä
  • Saaga on paljon parempi, kaunis, tosi kiva ja sopii hyvin teidän perheeseen!!! (sinna on outo, eikä kovinkaan kaunis, sanni olisi hitusen parempi, mutta saaga on loistava!)

    Toisista nimistä ensin jättäisin tuon Adeliinan pois laskuista, koska Selmalla on "-siina" ja Sohvilla on jo tuo "-liina", joten ei toista "liinaa", kaikille omat!!!

    Auroorakin on todella kaunis, mutta Adalmiina on enemmän samantyylinen kuin siskojenkin toiset nimet, joten Adalmiina on paras, jännä kaunis nimi!!!


    SAAGA ADALMIINA!!!!!!!!!!!?

    ONNEA!!!

    Äänestä

  • ... mutta Saaga on ehkä tyylillisesti yhteensopivampi isompien sisarusten nimien kanssa. Toiseksi nimeksi sopisi niin ikään mikä tahansa ehdottamistasi nimistä, mutta itse kallistuisin ehkä eniten Saaga Adalmiinan kannalle. Myös Saaga Auroora olisi kaunis nimi. Ei taida paljon olla apua tästä... ;)

    Äänestä

  • Minusta Saaga on ehdottomasti kivempi, Sinna kuullostaa "keksityltä", modernilta nimeltä eikä siksi soinnu Selman ja Sohvin kanssa. Kirjoittaisin Saagan kahdella aalla, sillä Sohvikin on suomalainen nimi.

    Jos itse saisin valita niin antaisin mielummin nimeksi Sanni, Saara, Sylvi, Saimi, Salla, Sirkka, Sirkku tai Stiina, jotka ovat tyylillisesti sopivampia, vanhanaikaisia nimiä.

    Tähän sopivin toinen nimi on Adalmiina, vaikka yleensä vierastan "keksittyjä" nimiä. Muita vaihtoehtoja olisivat Adolfiina, Alberta, Albertiina, Alviira, Anuliina tai Augusta.

    Äänestä

Miltä kuullostaisi Sylvi?

Äänestä

Selma on mummo-nimi
Aleksiina on vääntämällä väännetty Aleksista
Sohvi = sohva, tosi ruma
Akuliina, anna mun kaikki kestää

Antakaa kolmannen nimeksi vaikkapa:
Sylvi Samuliina
Sirkka Olaviina
Saimi Juusoona
Soila Jooseppiina

Sopis hyvin tyyliin!

Äänestä

Sylvi
Saimi
Saga
koska Sohvi ja Selma ovat myös vanhoja nimiä, muut ehdottamasi kuulostavat liian moderneilta. Toista nimeä en keksi, mutta onhan tuossa tullut hyviä.

Äänestä

KANNATETAAN tuota nimeä!!!!

Äänestä

on kanssa hyvä.

Äänestä

Saili Sanelma

Äänestä

Kiitos kaikille vastanneille!
Tytöstämme tulee:

Saaga Selina

Äänestä
  • Selina? Onhan se ihan kiva nimi, mutta miksei a:lla alkavaa nimeä kuten muillakin siskoilla!?

    Minusta Adalmiina, Amanda tai Auroora olisivat parempia Saagan toiseksi nimeksi!!!

    SS on muutenkin aika ässä voittoinen nimi =(

    Harkitkaa vielä! =)

    Äänestä

hyvä nimi onkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kerttuli kirjoitti:

Selma ja Sohvi saivat pikkusiskon. Nimeksi olemme kaavaillet ehkä jotain näistä:
Sani, Saaga, Sinna.
Vai keksisikö joku jotain parempaa ehkä?

Tyttöjemme toiset nimet ovat:
Selma Aleksiina ja Sohvi Akuliina

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu