kehuiko kätilö?

mommy

Kiinnostaa siis ihan hyvin vuoksi tietää, että kehuuko kätilöt aina synnyttäjiä että hienosti meni? Kun mulle tokan synnytyksen päätteeksi kätilö totes että minunlaiset synnyttäjät tekee kyseisestä työstä tekemisen arvoisen. Heh, tuli jopa halaamaan ennen vuoronvaihtoa.
synnytin ilman kivunlievityksiä ja olin rauhallinen kuin viilipytty alusta loppuun.

4

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kehuivat

      Kehui kovasti kun esikoisen synnytin.
      Sanoi, että meni todella hyvin ensimmäiseksi synnytyksesksi.
      Kehui myös että osasin heti ponnistaa oikein ja tehokkaasti.
      Olin kyllä niin ilokaasuissa koko synnytyksen ajan ja taisin höpistä ihan mitä sattuu.
      Nyt pari viikkoa toisen laskettuun aikaan, saa nähdä tuleeko kehuja....

    • 20+20

      Jokaisen synnytyksen jälkeen on kehuttu. :) Kaksi luomua ja yksi käynnistetty kipulääkityksen kanssa. Reippaaksi haukkuivat ja sanoivat minun hoitaneen homman hienosti. Tuli hyvä mieli, vaikka varmasti kaikille jotain kivaa yrittävät lopuksi sanoa.

    • mammmma

      Minua katsottiin halveksuen ja yritettiin nopeuttaa hommaa oksitosiini tipoilla. Jossain vaiheessa joku kätilö totesi "Et sä kyllä oikein saa tätä hommaa etenemään. " Lopulta veivät sektioitavaksi. Kukaan sairaalan henkilökunnasta tuttaviin ei ole kehunut sanallakaan. Ainoat synnytykseen liittyvät kommentit ovat luokkaa "Et sitten onnistunut?" tai "Etkö sä vaan halunnut synnyttää?"

      Jos ensi kerta tulee, en todellakaan suostu leikattavaksi kuin äärimmäisessä hädässä. Vaikka sitten kestäisi viikon.

      • hoitsu222

        EI jumalauta. Eikö hoitajien kuulu olla empaattisia ja tukena, vaikka synnytys olisi vaikeaa. Enemmän se rohkaisee synnyttämään jos kehutaan. Tee valitus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      27
      2360
    2. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      57
      2238
    3. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      64
      1753
    4. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      65
      1738
    5. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      194
      1697
    6. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      82
      1632
    7. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      113
      1500
    8. Pyyntö Teelle

      Voisitko nyt vaan ystävällisesti laittaa viestin?
      Ikävä
      105
      1252
    9. Martina haluaa tasoisensa miehen

      Seiskassa juttu minkälaisen miehen Martina haluaa. Kumppanin pitää tuoda hänen herkkyytensä ja vahvuutensa esiin sekä ol
      Kotimaiset julkkisjuorut
      240
      1067
    10. Voi ei! Katja Ståhl joutui sairaalaan - Syynä tämä vitsaus - Koskettava päivitys sairaalasängystä

      Pikaista paranemista, Katja! Katja Ståhl on kertonut somessa joutuneensa sisään sairaalaan. Lue lisää: https://www.suom
      Suomalaiset julkkikset
      21
      935
    Aihe