Silikooni toukat

pilkki1

Kysyn onko kellä kokemusta muista tekosyöteistä, niitä on vaikka minkä näköisiä, toukkia, matoja. Motonet myy niitä. Saapiko niillä kaloja.

3

662

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Väenö

      Olen joskus kokeillut punaisia kärpäsentoukkajäljitelmiä ja niillä saa hyvällä syönnillä kalaa,mutta aito on aina aito.

    • Pikkumorri hyvä

      Tässä on hyvä koktail Honkkarin kumisurviainen niin se samankokoinen aito 2kpl tai 3 pohjalle ja kärkeen yksi aito kärpäsen toukka hajusteeksi.
      Onki tyylinä käytä niin et pillkki pöllyttää pohjaa runsaasti tietyn väliajoin,samalla värisyyttää syöttiä ja nostaa pohjasta ylös.
      Tällä tyylillä olen saanut nuo suurimmat pilkki apot,tuo korkeus pitää vaan löytää oikee joskus 2cm pohjasta ylös päin sopiva.
      Tuo iso apo tarvitsee sen ärsykkeen ja illuusion et täällähän muutkin syö rajusti.
      Yleensä nuo isot apot löytyy aina samalta paikalta talvella.
      Pikku apolle kelpaa vaikka 2kpl aivan hyvin surviaista.
      Väri pitää olla surviaisessa aidon värinen, kokeilin eri värejä vaaleempaa ja tummempaa ei toiminut niin hyvin.

    • JarmoAsikainen.Lpr

      Tekotoukat kalasti loppusyksyllä 2014 huonosti, mitään ei tullut niillä, mutta edellisenä talvena pakastetuilla kärpästoukilla tuli saalista. Pakastetut kärpästoukat ovat kalastavia niinä aikoina, kun kaupoista ei saa tuoreita.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      66
      5429
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      228
      4247
    3. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      255
      2984
    4. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      29
      2672
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      92
      2567
    6. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      331
      1969
    7. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      5
      1862
    8. Muovipusseista pitäisi saada panttimaksu takaisin

      Ostan joka päivä yhden muovipussin, ja niistä palautuu keskimäärin takaisin kaupan pullomaatin yhteydessä olevaan roskik
      Maailman menoa
      55
      1622
    9. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      12
      1547
    10. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      2
      1516
    Aihe