Thomas cookin A321 koneen tilat

Masinamestari

Tästä jalkatila aiheesta on tietty riimitelty täällä pitkät litaniat mutta se kun on
ainakin meille pidemmille (190cm ja yli) todella tärkeä juttu niin kirjoitellaan.

Finnairin A321-koneen tilat tuli vuosi sitten testattua ja todettua tavalliset
turistipaikat 190-senttiselle täysin riittämättömiksi... Jos penkkivälien mitat
on lentoyhtiö kohtaisia niin vähän kiinnostaisi kokemukset Thomas Cookin
A321-koneista? ..

http://www.thomascookairlines.fi/fi/Tietoa-meista/lehdistotiedotteet/2014/10/10/
Kuudessa-uudessa-lentokoneessa-enemmän-jalkatilaa-matkustajille

Noihin kuuteen koneeseen varmaan mahtuu paremmin kun jalkatilaa on lisätty
nelisen senttiä mutta eivät saata Madeiran matkalle sattua.

26

1270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 176 cm

      Jos tarkoitat noita Cookin uusia koneita voin sanoa että tuskasi jatkuu. Tuli jouluna lennettyä Kanarialle ko. koneella ja sitä neljää senttiä ei kyllä käytännössä huomannut mitenkään. Aivan yhtä ahtaalta tuntui kuin vanhoissakin.

      • Finnair 1.

        Kuulin lentomekaanikolta että reittikoneen penkkirivejä lisätään lomalentoihin paljon.

        Heidän yhtiössä jopa 11. lisäriviä penkkejä käytetään koneessa lomalennoilla.

        Penkit on kiskoissa kiinni ja jokainen yhtiö saa laittaa niin niin tiiviisti kun haluaa.

        Olisi hyvä kun yhtiöt ilmoittaisi penkkivälin lomalentoihin.

        Toki ymmärrän että pitää viedä useita matkustajia halvalla yhdellä lennolla.

        Hyvää lomaa kaikille!

        Kurkkasin hauskaa videota jossa karhu on puussa metsurina. Ei kannata mennä puuhun pakoon tulee perästä sinne ja nopeasti.
        Se löytyy googlesta;

        karhu metsurina puussa

        Turvallisesti Finnairilla! Onhan se suomalainen yhtiö ja turvallinen!


      • lellu8

        Käytäväpaikka olisi kannattanut varata !!!


    • kuukki2

      No on se tietty freesi sisustus ja 180cm mahtuu ihan hyvin. Pitemmistä en osaa sanoa. Tai osta paikka edestä.

      • Ap Masinamestari

        Kiitos tiedosta, ehkä sinne mahtuu ihan tavan turistipaikalle? Pitänee soittaa
        T Cookille ja kysyä millainen kone on lähdössä?

        Jos siis on sitä uutta tilavampaa mallia niin ei tarvinne kärsiä hellistä polvista.


    • Aloittaja..

      Onko vaarallista jos pakaroiden välissä on pieniä kutiavia hyönteisiä?

      • Oikea aloittaja

        Sinähän sen tiedät kun olet aloittanut niiden viljelyn .. etten vaan olisi osunut
        liian arkaan paikkaan kun noin alkoivat vaivata?


    • lellu8

      Kannattaa varata käytäväpaikat eli muuten tiedät varmaan kuten mekin koke-
      muksesta eli ahdasta on !

      Käytäväpaikalla saa oiottua koipiaan hienosti ja pääsee vessaan ilman eri manoovereita !
      Hyvää matkaa !

    • Rahalla saa

      Finnairin A321-231/Winglet tapauksessa osta väljempi paikka riveiltä 2-4 tai 1. tai exit paikoilta.
      Itse 190 cm ja ko. riveillä 2-4 oli polvitilaa n. 5 cm, kun koneen peräpäässä olisi 0, tämähän on tietysti kiinni myös suhteellisista ruumiinosien pituuksista ja painosta.

    • Oikea aloittaja

      Vetelin muuten kerran oikeen kunnolla hanskaan Aeroflotin koneessa. Kyllä oli maatuskoilla hauskaa...

      • Ap Masinamestari

        Ja muuta sinä et osaa aloittaakaan kuin mitä täältä saadaan lukea...
        Nimimerkkien apinoinnin ja joutavan roskan kirjoittelun... eipähän
        sinulta voi muuta vaatiakaan kun korvien välissäsi ei ole kuin roskaa.


    • Ahtaastihalvalla

      Matkustamoon lisätään lisää penkkiä ja paino kasvaa? Syyskuussa Tuomas Kuukilla kanarianlennoilla punnittiin tarkkaan kaikki käsimatkatavaratkin. Oli päällystakkia karvahattua, eväitä jne. Niistä piti maksaa ylipainolisää, kun ne olis voinu laittaa päällensä ja tavarat taskuun. Olkaapa tarkkoina näiden halpalentoyhtiöiden kanssa.

    • Pieni nainen

      Niin ,mutta... Tulin juuri Bangkokista Finnairin reittilennolla. Ei siinä penkkien väliin juuri tilaa jää. Edellinen kun selkänojansa kallistaa, melkein syliin tulee.
      Olenkin pitkien ihmisten lisäksi ihmetellyt, miten lihavat pystyvät istumaan niin ahtaassa tilassa. Ja entäs jos on pitkä JA lihava, eli iso???
      Eli pitkien matkojen laajarunkokoneissa ei ole juuri sen enempää jalkatilaa kuin A321:ssa.
      P.S. Thomas Cook on ihan hyvä, usein käynyt Funchalissa ja PdlC:ssa.

    • Iso-Rampe

      Hola!

      Olen tässä stressannut tulevaa lentoa playa de las americasin kentälle.

      Olen nimittäin 2,89 pitkä. No ehkä tarjoilu koneessa pelaa ja saan jonkun lyylin viereen, niin eiköhän se siitä.
      Ruokailu ja juomien tilailu koneessa, saattaa siinä tapauksessa olla hankalaa kun eräs ruumiin osani on välillä 39 senttiä pitkä. En nyt mainitse että mikä, mutta pöytä saattaa olla välillä pahasti kallellaan.

      Tilasin ruoat jo valmiiksi itselleni, olutta ei vielä saanut tilattua ennakkoon.

      Katselin all-inclusive hotellini kuvia, kiva siellä istua kaljalla varjon alla kun kaali ottaa markiisiin kiinni. Ei ole kyllä yhtään ajateltu pitkiä ihmisiä. Kyllähän mekin tarvitsemme lomaa!

      Lentoni lähtee 29.1 joskus 7-8 välillä. Ajattelin mennä aloittelemaan lomaani T2 terminaalin irkkupubiin hyvissä ajoin. Tulkaa moikkaamaan, istun yleensä siinä oven vieressä kun on hyvät jalkatilat.

    • pieni-Paavo

      Kiitos hyvistä nauruista Iso-Rampe.
      Vedet silmissä sai nauraa, kiitos sinulle.

      • The cock

        Hyvä ettei kaikki ole kateellisia meille pitkille ja ison omaaville.


    • saa nauraa

      Tää on pakko nostaa, kun viidennen kerran nauroin tuota lopussa olevaa iso-Rampen kirjoitusta maha kippurassa.

    • Lomalle

      Tilaa paikat varauloskäyntien kohdalta, siinä on tilaa oikoa jalkojaan ainakin rivi 11 ja joku toinen vielä siellä taaempana. Katso sieltä lentokoneen kuvasta. Kyllä minä huomasin sen muutaman sentin eron niissä uusissa koneissa.

    • Suominousuun

      Tänä vuonna lensin Thomas Cookin uudella A321 koneella Teneriffalle. Viime vuonna tein vastaavan reissun, mutta lentoyhtiö oli Finnair ja kone sama uusi A321. Thomas Cookin jalkatila on ratkaisevat 5 senttiä pienempi kuin Finnairin vastaavissa koneissa. Voitte tarkistaa asian seatgurusta, mutta huomioikaa, että teidän täytyy verrata Thomas Cookia ei Thomas Cook Skandinaviaa. Skandinavian uusia koneita ei ole vielä toimitettu. Ihmettelen yhä, että miksi Finnairia haukutaan. Finnairin aiemmin lomalennoilla käyttämä Boeing 757 oli yksi penkkirivi vähemmän kuin kilpailijoilla ja silti se oli ainut ahdas "marsuhäkki". Jatkossa käytän vain Finnairia ja tiedän varmasti, mitä olen tilannut. Olen matkustanut vuosien varrella niin loma- kuin reittilentoja, niin on vertailupohjaa. Turkish Airlinesin voisin myös nostaa esille, joka yllätti positiivisesti tietyin varauksin. Mutta lomalennoissa ei kannata käyttää muuta kuin Finnairia. Muistutan vielä, että Thomas Cook Skandinavia lentää Helsingistä ja maakunnista brittiläinen Thomas Cook Airlines.

      • bbnnhh

        Et ilmeisesti ole kuullut sanontaa: tyhmyydelle ei ole mitään lääkettä, mutta auttaa hieman kun pysyy hiljaa.


      • NähtyOn

        SeatGuru ei huomio eri penkinvälejä koneessa.


      • Suominousuun
        bbnnhh kirjoitti:

        Et ilmeisesti ole kuullut sanontaa: tyhmyydelle ei ole mitään lääkettä, mutta auttaa hieman kun pysyy hiljaa.

        Olen kyllä kuullut, mutta miten perustelet sanomaasi? Helppoa on heittää ilmaan kommentteja / väitteitä ilman perusteluita. Jos kommenttini ei miellyttänyt sinua, niin kerro siitä. Asioista on hyvä keskustella ja vielä parempi, jos/kun joku on eri mieltä!


    • Masinamestari

      No nyt se sitten tuli nähtyä kun juuri tulin Madeiralta. Istuin mennessä paikalla D2 ja tullessa
      D3- siis ihan etumaisilla penkeillä. .. Ja sitä jalkatilaa tosiaan oli reilusti - 8-9cm jäi tyhjää kun kunnolla pystyssä istuin ja koneet oli A321 mallia. Vuosi sitten Finnairilla koneen keskivaiheillatilaa oli -1-2cm eli siis miinus senttejä ja se tiesi helliä polvia. Tullessa silloin istuin varauloskäynnin kohdalla ja oli vähän vilpoista ja jostain tuli kondenssivettäkin lattialle.
      Nyt Thomas Cookin lennon hotellibussissa kuulin, että koneen tiloja kehuttiin mutta ne keski-
      vaiheen- ja takatilat jäi näkemättä? Mahdollisesti ne on Finnairillakin paremmat?

      • Masinamestari

        Piti kirjoittaa, että mahdollisesti myös Finnairilla on paremmat tilat koneen etuosan istuimilla?


      • TorsoVertailu
        Masinamestari kirjoitti:

        Piti kirjoittaa, että mahdollisesti myös Finnairilla on paremmat tilat koneen etuosan istuimilla?

        Niin on, pitikö Cookilla maksaa eturiveistä tai vapaasta paikan valinnasta extraa?
        Ja oleellista olisi verrata keskiosan paikkoja eri lentoyhtiön välillä...


      • Masinamestari

        https://fi.airshoppen.com/korota-matkustusluokkaasi/tutustu-lentokoneisiin?bookingNo=47760176&tourOperatorTag=TJA&depDate=2015-02-02&_np_c=et,Newsletter,Mail32,Benplads

        Näköjään kaikista paikoista saa maksaa kun haluaa varata ennakkoon?
        Itse en maksanut mitään etuosan paikoista, joissa oli hyvät ja huonot puolensa
        (oli pieniä lapsia joten toiste saatan karttaa ja varata paikan). Myös Finnairilla
        sain varauloskäyntipaikan maksutta juuri ennen koneen lähtöä Madeiralta.
        Tiettävästi kyseiselle paikalle ei kaikkia "jurpeliinoja" sun muita päästetä, joten
        aika monimutkaisia nämä istumapaikka jutut - mistä sattuu yksinäiselle miehelle
        paikka milloinkin löytymään?


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      257
      15231
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      125
      10146
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9371
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7109
    5. 182
      6547
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      176
      6228
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5612
    8. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      47
      4806
    9. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      25
      1766
    10. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      147
      1702
    Aihe