Turun T2:n taru saattaa olla ohi?

low-cost passenger

Turun lentokentän Terminaali 2 jouduttiin sulkemaan syksyllä öljyvahingon takia ja halpalennot siirrettiin Terminaali 1. Ongelman laajuus on nyt pakoittanut Finavian pohtimaan ehkä jopa rakennuksen purkamista, mutta myös saneerausvaihtoehdosta on haluttu pitää kiinni.

Nyt kuitenkin on ilmennyt, että Wizz Air ei aio enää palata kakkosterminaaliin huonon asiakaspalautteen takia.
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/719323/Wizz Air aikoo jaada Turun ykkosterminaaliin

Nyt on mielenkiintoista nähdä, miten asia ratkaistaan Turussa. Pirkkalassa laitetaan parhaillaan kuntoon T2:sta, joten kahden terminaalin konsepti on aika kiveen hakattu.

Vaihtoehtoja ovat seuraavat: Turun T2:sta saneerataan ja palvelutaso korotetaan Wizz Airin vaatimalle tasolle, Wizz Air maksaa T1:n normaalin taksan tai T1:seen remontoidaan erillinen halpalentosiipi esim. alakertaan. Ja tietysti aina on mahdollista, että Wizz Air kyllästyy ja lopettaa Suomessa.

0

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

        Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
        Maailman menoa
        134
        732
      2. Kysymys

        Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
        Sinkut
        197
        690
      3. Töysä otsikoissa

        Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
        Alavus
        24
        632
      4. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

        En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
        Ikävä
        45
        627
      5. Metsamanin muru kissa kuollut

        Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
        Tuusniemi
        99
        614
      6. Lähdetkö kanssani

        syömään joskus😘
        Ikävä
        61
        609
      7. 42
        544
      8. Mistäkö haaveilen

        Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
        Ikävä
        29
        521
      9. Kuinka hyvin kestäisit?

        Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
        Sinkut
        102
        520
      10. Tapailtaisko nainen

        Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
        Ikävä
        59
        515
      Aihe