Väitän, että näille suomi24 keskustelupalstoille Ilomantsissa kirjoittavat eivät pysty olemaan kuluvaa tammikuuta irti törkyviestien kirjoittamisesta.
Jos olen väärässä
- tarjoan sumppilassa 1.2.2015 kahvit jokaiselle henkilökohtaisesti ennen kahveja ilmoittautuneelle,
Jos olen väärässä
- tarjoan sumppilassa 1.2.2015 kahvit jokaiselle henkilökohtaisesti ennen kahveja ilmoittautuneelle,
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sumpit pihhauttoo meinasit - kenelleppä henkilökohtasesti vois ilimottauttuu?
siinä se nähtii
Nöf nöf
ajatus nousee Ilomantsista mieleen.
Liekkö missään maailmankaikkeudessa niin kaunista ,viihtyisää , ihanaa ja sulosointuista paikkakuntaa kuin Ilomantsi.
Aamusella kun lähtee esim. Ilomantsin vilkkaalle kauppatorille, tapaa siellä hyvin pukeutuneita, hyvä käytöksisiä, kohteliaita ja hymyilevän ystävällisiä ilomantsilaisia ja aina tulee pieni kyynel silmään siitä, että saa olla osa tätä kaikkea.
On ihanaa olla ilomantsilainen.
niitä savolaisia sutkautuksia joita Savo-Karjalainen väestömme " viljelee",
n ihanaa haastella asioita savonmurteella ja olla pikkuisen " vilpertti" ja jättää pohtiminen kuulijalle.
Ei kuulu Parppeillta soraääni, ei Hatuvaarasta "Itkuvirsi", ei löydy Möhköstä surunmurtamaa, ei Maukkulasta kateellista.
Olemme kuin yhteen sulaneet.
pyyhkeitä kuivumaan.
Kun mietin ihanaa Ilomantsia niin kyynelkanavat on auki ja talon kaikki pyyhkeet on kohta märkiä, kiitos Aimo.
Kesällä torilla voimme toisiamme halata ja olla ilomantsilaisia.