Sukupuolineutraalin avioliittolain kannattajien mukaan aatteessa on kyse vapaudesta rakastaa ja mennä naimisiin. Brittiläisen The Spectator-lehden artikkelissa Gay marriage and the death of freedom ( http://www.spectator.co.uk/australia/australia-features/9390702/gay-marriage-and-the-death-of-freedom/ ) Brendan O'Neill summaa hyvin lain ajamiseen liittyvän paradoksin. Homoliittojen hyväksyminen on rajoittanut kansalaisten vapautta siellä, missä se on mennyt läpi. Tämä on näkynyt muun muassa keskustelun jäädyttämisenä, kriitikkojen sosiaalisena syrjimisenä ja uskonnonvapauteen puuttumisena. Kirjoittaja listaa esimerkkejä.
Ranskassa homoliittojen hyväksymistä vuonna 2013 vastustaneet mielenosoittajat saivat vastaansa kyynelkaasua ja iskuja ( http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/france/9951490/Police-tear-gas-anti-gay-marriage-protesters-in-Paris.html ). Perinteistä avioliittoa kannattaviin T-paitoihin pukeutuneita pariisilaisia pidätettiin. Valtio puuttui tässä vapauteen osoittaa mieltä.
Yhdysvalloissa valtion ei ole edes juuri tarvinnut puuttua asiaan. Ne jotka vähänkin uskaltavat kritisoida homoliittoja joutuvat sosiaalisen syrjinnän kohteeksi. Ihmisiä on savustettu pois työpaikoiltaan. Yrittäjiä on kiusattu ( http://www.huffingtonpost.com/2013/09/02/sweet-cakes-by-melissa-closed-_n_3856184.html ) ja boikotoitu jopa liikkeen sulkemiseen asti. O'Neill toteaa, että vapaus mennä naimisiin päihittää omantunnonvapauden.
Sukupuolineutraalin avioliittolain mentyä läpi Britanniassa kampanjoijat vaativat O'Neillin mukaan katolisia kouluja opettamaan, että homoliitot ovat yhdenvertaisia heteroliittojen kanssa. Hyvästi uskonnonvapaus!
Uusi avioliittolaki on Troijan hevonen
Miksi homoliittoliike pyrkii rajoittamaan yksilönvapautta tällä tavalla? Miten se voi olla niin käsittämättömän tiukkapipoinen, että vaatii kaikkia omaksumaan mielipiteensä?
"Yksinkertaista: homoliitoilla ei ole pätkääkään tekemistä vapauden kanssa. Tämä uusi insituutio.. on paremmin ymmärrettävissä Troijan hevosena, joka tuo uuden moraalin, sellaisen, joka kyseenalaistaa vanhat elinikäisen sitoutumisen.. ihanteet ja korvaa ne kevytmielisyydellä ja joustavuudella, jotka usein liittyvät homosuhteisiin."
Brendan O'Neill
O'Neill huomauttaa lisäksi, että perinteinen perhemalli tuntuu modernin yhteiskunnan mielestä epämukavalta. Sukupuolineutraali avioliitto on hyvä tapa horjuttaa sitä ihan valtion taholta. Kirjoittaja siteeraa amerikkalaisen Christopher Laschin terävää havaintoa:
"Edistysretoriikka peittää sosiaalisen kriisin ja moraalisen romahduksen esittämällä ne uuden järjestelmän synnytyskipuina."
Christopher Lasch
Homoliittoliike ei ole liberaali. Se on kontrollifriikki liike, joka pyrkii hallitsemaan kaikkein yksityisimpiä mielipiteitämme. Lisään varmuuden vuoksi, että kaikki saavat toki puolestani olla kenen kanssa haluavat ja arvostan homoseksuaaleja ihmisenä yhtä paljon kuin muitakin. Mutta älkäämme olko sinisilmäisiä avioliittolain suhteen. Sen muuttajilla on agenda (http://blogbook.fi/sebastiantynkkynen/hlbti-vaatimukset-tahtaavat-suomen-sukupuolineutraaliuteen-kaikilla-tasoilla/). Annatko vaientaa itsesi?
http://sinisterministerr.blogspot.fi/2014/12/sukupuolineutraali-avioliitto-tuhoaa.html
Sukupuolineutraali avioliittolaki syrjäyttää vapauden
7
145
Vastaukset
- kala86
Sitä odotellessa... :/
Aloittaja ei siis hyväksy sitä, että lakia ja toisten oikeutta ei saisi vastustaa vapaasti, ja siitä joutuu vaikeuksiin joissakin paikossa maailmalla. Ei kuitenkaan Pohjoismaissa, ja Venäjällä vaikeuksissa ovatkin ne homot. .
No jokainen voi omassa mielessään olla vastaan mitä haluaa, mutta jos itse vaikka aikaisin aktiivisesti vastustaa esimerkiksi kouluruokailua yrittäen estää niiden jakamista, niin varmaan minulle tulisi vaikeuksia viranomaisten kanssa. Ei aina kannata "olla oikeassa".
Ihmisillä on kai edelleen oikeus elää suhteissaan vuosikymmeniä avopareina, avoliitossa, susipareina tai miten nyt avioitumattomuus halutaankin pitää. Ei kai oikeus rekisteröidä suhteensa pakota ihmisiä edelleenkään joko avioliittoon A tai avioliittoon B? Mahdollisuudet nyt vaan mielestäni lisääntyvät, eivät edelleenkään ole ketään pakottavia, sen enempää kuin kaikkien heteroiden olisi heteroina ihan pakko mennä avioliittoon.
Jos en homona halua homoliittoon, vaikka siihen olisi mahdollisuus, niin ei siihen mikään tai kenenkään agenda pakota. Se on minun ja kaverini YKSITYISELÄMÄN ratkaisu, miten eletään.- ArtoTT
Jo nyt koulussa lasten käytöksessä heijastuu uusioperhekokeilut ja vanhempien parisuhderallit, todellinen kärsijä on lapsi jolla ei ole isän ja äidin muodostaman avioliiton suojaa.
- reyalis
Miten avioliiton suoja oikein vaikuttaa siihen ? On naurettavaa väittää,että avioliitto takaisi jotain erikoista suojaa.
ARTOTT. Niin, miten avioliitto suojaa ketään? Eroja otetaan ja uusioperheitä tulee, jää myös yksinhuoltajia ym. Ja avioliitoissakin tapahtuu välillä kaikkea vähemmän mairittelevaa lapsia ajatellenkin.
Isä ja äiti vanhempina on ollut yksi ratkaisu, mutta on olemassa myös kahden naisen ja kahden miehen lapsiperheitä. Ei heidän avioliittonsa voi ainakaan pahentaa kokonaistilannetta. Moni hetero on epäonnistunut perhe-elämässään.torre12 kirjoitti:
ARTOTT. Niin, miten avioliitto suojaa ketään? Eroja otetaan ja uusioperheitä tulee, jää myös yksinhuoltajia ym. Ja avioliitoissakin tapahtuu välillä kaikkea vähemmän mairittelevaa lapsia ajatellenkin.
Isä ja äiti vanhempina on ollut yksi ratkaisu, mutta on olemassa myös kahden naisen ja kahden miehen lapsiperheitä. Ei heidän avioliittonsa voi ainakaan pahentaa kokonaistilannetta. Moni hetero on epäonnistunut perhe-elämässään.Niin, hemmetti, suojaisista, tasapainoisista ja auvoisen onnellisista heterogeenisistä ydinavioperheistä ne entiset ja nykyiset homot on ihan kaikki tähänkin asti maailmaan pukattu :(
Ei kuulkaas ihan toimi sekään malli, eikä geeniperimä :( Heterojen täytyisi siis ilmeisesti lopettaa kokonaan lasten teko, ettei vaan oma lapsi...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja18822432Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant839641Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.467612Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va886408SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1896113Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot485102HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1174765Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074489Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo992218Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k861489