Gerbiileiden totuttaminen

Gerbu112

Mulla on kaksi yli 3-vuotiasta urosgerbiiliä. Yhtenä päivä päätyivät tappelemaan (tästä on jo ainakin kuukausi) joten erotin ne. Nyt ovat siis vieraantuneet toisistaan, joten voiko niitä enää totuttaa toisiinsa?

2

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gerbul11

      Voit ainakin yrittää totutusverkon avulla. Eli laita terran häkin keskelle verkko, joka on tarpeeksi tiheä, ettei gerbiilit pääse puremaan toisiaan. Sitten laitat toisen gerbiilin toiselle ja toisen toiselle puolelle ja vaihdat puolia päivittäin.

      Meidän gerbuillakin oli joskus puolen vuoden ikäisinä tappeluita, mutta sain ne totutettua toisiinsa. Nyt ne ovat olleet parhaita kavereita jo yli puoli vuotta. En kyllä tiedä, tottuvatko yli 3-vuotiaat gerbiilit enää toisiinsa, mutta tsemppiä yritykseen :).

    • gerbut.

      Gerbiilin ei ole hyvä olla yksin noin kauan. Jatkossa jos tulee riitoja niin älä erota noin pitkäksi aikaa. Voit yrittää totutella,mutta ovat jo unohtaneet luultavasti toisensa koska gerbiilit unohtavat n. Vuorokaudessa lajitoverinsa. Laita väliverkolla ne totutteleen ja ota se välillä pois ja kato sujuuko niillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4582
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      12
      2727
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      178
      1805
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      261
      1620
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1510
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      122
      1367
    7. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      9
      1307
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      73
      1301
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      76
      1272
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1006
    Aihe