Gerbiileiden totuttaminen

Gerbu112

Mulla on kaksi yli 3-vuotiasta urosgerbiiliä. Yhtenä päivä päätyivät tappelemaan (tästä on jo ainakin kuukausi) joten erotin ne. Nyt ovat siis vieraantuneet toisistaan, joten voiko niitä enää totuttaa toisiinsa?

2

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gerbul11

      Voit ainakin yrittää totutusverkon avulla. Eli laita terran häkin keskelle verkko, joka on tarpeeksi tiheä, ettei gerbiilit pääse puremaan toisiaan. Sitten laitat toisen gerbiilin toiselle ja toisen toiselle puolelle ja vaihdat puolia päivittäin.

      Meidän gerbuillakin oli joskus puolen vuoden ikäisinä tappeluita, mutta sain ne totutettua toisiinsa. Nyt ne ovat olleet parhaita kavereita jo yli puoli vuotta. En kyllä tiedä, tottuvatko yli 3-vuotiaat gerbiilit enää toisiinsa, mutta tsemppiä yritykseen :).

    • gerbut.

      Gerbiilin ei ole hyvä olla yksin noin kauan. Jatkossa jos tulee riitoja niin älä erota noin pitkäksi aikaa. Voit yrittää totutella,mutta ovat jo unohtaneet luultavasti toisensa koska gerbiilit unohtavat n. Vuorokaudessa lajitoverinsa. Laita väliverkolla ne totutteleen ja ota se välillä pois ja kato sujuuko niillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      139
      11248
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      157
      10361
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      27
      8053
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      197
      6598
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      54
      5759
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      88
      5238
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      158
      4483
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      31
      4286
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      81
      4132
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      138
      3682
    Aihe