Mitä mieltä olette erittäin kovaäänisestä nauramisesta? Onko mielestänne hyviin käytöstapoihin kuuluvaa?
Henkilö ei aina muista, että hän kyllä osaa nauraa aivan normaalillakin äänellä. Silloin tällöin lipsahtelee normaaliin voimakkuuteen kuitenkin, mutta lukuisia kertoa ja jopa päivittäin hän nauraa niin, että poikkeuksetta muut lähistöllä olevat kääntävät päänsä katsoakseen kuka nauraa ja oma ryhmä katselee toinen toisiaan silmiin myötähäpeillen tai kokonaan pois päin.
Nauru ON TODELLA huomiota herättävää ja erittäin kovaäänistä. Korkealta ja kovaa - hävettää tämän naishenkilön puolesta.
NAURU - ERITTÄIN KOVAÄÄNINEN NAURAMINEN
10
2124
Vastaukset 10
- parennettavaa
Nauraminen on enemmänkin kehon oma reaktio hauskaan juttuun ja harva saa ääntään pienemmälle kuin harjoittelun jälkeen. Tietty sitä häpeää jos on julkisella paikalla, mutta eipä siinä muuta vikaa ole. Lapsia kyllä käsketään olemaan hiljempaa silloin kun kikattavat mielettömän lujaa, että kaipa se nähdään sosiaalisesti huonona käytöksenä, vaikka se on yksi sellainen mihin ei pysty paljoa vaikuttamaan, jos ei tiedä siitä.
Myös toki omassa asenteessasi on parennettavaa, aikuinen ja hyväkäytöksinen ihminen osaa huomauttaa toiselle ihmiselle, että kannattaa yrittää pitää suuta vähän pienemmällä kun nauraa, eikä juoruta ja valittaa toisen selän takana. - hän nauraa
Yksi nainen nauraa jokaisen sanomansa lauseen jälkeen kovaa ja römeästi. Sitä sitten vaivautuneena pitää kuunnella, eikä tiedä missä kohtaa itse pitäisi nauraa.
- JukkaTörmä
Se voisi olla hysteriakohtaus.
Yksi muslimi alkoi nauraa hysteerisesti kun vedin turpiin.
Aivopestyt ei varmaan pidä kommentistani,te saatte mitä olette kerjänneet,se on islam. - eEELIA
Voisithan jotenkin ystävällisesti kertoa naiselle ettei nauraisi niin kuuluvasti.
Hän ei sitä vain itse tajua.- hrhrhthrtht
Asiakaspalvelijat tunnistavat kanta-asikkaana ja osaavat jo olla antamatta aihetta huumorin heittoon tai sutkautukseen.Tietenkin henkilön tuttu tuli myös ja todella kiusallista kun tuttu hakkaava hekotus kiiri ja taas kaikkien kiusallinen huomio samalla.
- prian
kun mies polvistu naisen edessä,,l-hän teke ehdotuksen,,,,
kun nainen polvistu mieh,edessä,,,hän on hyväksynyt ehdotusta, - meluherkkä
Kovaääninen nauraminen on hirveää! Olin laivalla ja samassa pöydässä istui ryhmä japanilaisia. Yksi keski-ikäinen japanilainen nainen nauroi aivan sietämättömän kovaa ja oli ihan selvin päin.
Kärsin niin kovasti hänen mölisevästä naurusta, että pikkuhiljaa vaihdoin toiseen tilaan.
Sama on bussissa, jos joku kälättää kännykkäänsä, siirryn kauemmaksi heti kun paikka vapautuu.- Jdjduhbbd
Oletkohan nyt erehtynyt ryhmän kansallisuudesta... ;)
Tuollainen tyyli viittaa vahvasti enemmän moniin muihin aasialaisiin maihin.
- fkgjkrnhtthuh
Voi voi, ainakin rasismi aina suurempi paha, kuin se että jos jollakin on hauskaa. Jos muka oikeasti tällaisella anonyymilla palstalla jotakin häiritsee jonkun ihmisen nauru siinä määrin että netin julkiselle palstalle pitää tulla avautumaan, sanonpa vaan,että jos ihminen ei naura toiselle ihmiselle, saa nauraa niin lujaa itse kukin kuin ikinä haluaa. Meillä Suomessa tietysti on yleisesti sellainen kulttuuri, että esimerkiksi kirkoissa, virastoissa tai kirjastoissa ei kukaan hohota ihan miten lystää, samaten jos puhutaan kännykkään vaikka kaduilla tai busseissa, ei todellakaan huudeta - sellainen olisi sallittua korkeintaan huonokuuloisilta ihmisiltä, mutta mua ainakaan koskaan ei ole haitannut kenenkään nauraminen - jos vaan mulle eivät naura. Itsestäni on ystäväni usein sanoneet, että mulla on kauhean mukaansatempaava nauru ja hauska ääni ja olen myös kovaääninen, joten tuli vähän sellainen tunne, että pitäisikö tässä itsenikin kokea syyllisyyttä, että jos olen jossakin joskus nauranut.
Etikettiin & käytöstapoihin ei kuulu arvostella ihmisten nauramistyyliä netin palstoilla. En missään ihmisille naura, vaan sellaisille asioille, jotka hauskoja.
Sen olen kyllä huomannut, että osa maahanmuuttajaustaisista - ja yhtään heitä, tai ketään, syyllistämättä, käyttäytyy yhtä kovaäänisesti vaikka Kelan toimistossa kuin luultavasti kotonaan ja se on tietyllä tapaa ärsyttävää jos joku huutaa kännykkäänsä vaikka jossakin virastossa, vaikka ei heidän vikansa olekaan kun eivät vaan tiedä sitä, että miten Suomen yleinen tapakulttuuri. Mutta hauskat ihmiset saa itsenikin aina melkein nauruun jos jossakin kuulen, että joillakin on hauskaa: kerrankin oli vaikea pitää naamaansa peruslukemilla bussissa, kun joku jannu niin uskomattomin hauskoin sanankääntein jutteli kaverinsa kanssa arjestaan. Teki mieli sanoa sille ja kehua sitä, että olet verbaalinen nero, mutta mua olis pidetty hulluna, jos olisin alkanut siinä puuttua keskusteluun.:)
Antakee ihmisten olla iloisia.- Anonyymi
Johtaja Soini narauttaa äänekkään tekonaurunsa päälle, kun on sanonut mielestään jotain hauskaa, tai haluaa ettei vastustajan ääni kuulu!
HAAAAAHHHHHEEEEEHHHHHHHHAAAA
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid139920En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44667Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21598Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.120590- 36542
- 63538
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50535Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää143503Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34498Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni25472