mitä tämä on, onko samalaista kellään

minulla on rintasyöpäleikkauksen ja sädehoidon jälkeen viisi seuraavaa vuotta hoitona ns. aromataasinestäjä (pilleri kerran pvässä) nimeltään Anastrozol sandos.
olen nyt muutaman kuukauden syönyt ja n. kk aloituksesta minulle alkoi tulla suuhun ´, hampaisiin ja kieleen erikoisia tuntemuksia. huulia polttaa, kielen kärjessä myös polttava tunne ja joskus kipeitä patteja ja hampaita vihloo aivan hirveästi. tätä on vähintään yksi pvä/ilta/aamusta iltaan viikossa. kun luin tabletin haittavaikutuksista, niin sanottiin myös olevan tällaisen reaktion mahdollista, että huulia polttaa ja kielessä myös poltetta ja kyhmyjä. onko kellään kokemusta vastaavasta lääkkeestä ja tällaisesta vaikutuksesta ja onko mitään apukeinoa, jolla tämän reaktion saisi hoidettua, niin, ettätuntemukset minimaaliset. pakkohan näitä on syädä, tai tietääkö kukaan voiko näitä lääkkeitä vaihtaa toiseen, joka ei mahd.aiheuta tällaista.

t. oululainen
1122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

hei.minulla rintasyöpä tod.ja leikattiin 2010.sytot/sädetykset tehty,mutta niitä lääkärin määräämiä 5v.lääkkeitä en suostunut syömään ensimmäistäkään ja tässä olen.maaliskuussa 5vuotis kontrolli.olen kuullut tuttaviltani,jotka aloittivat nää femarit ym,että heille on tullut jos minkäkinlaista ongelmaa lääkkeiden syönnistä.

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


oululainen kirjoitti:

minulla on rintasyöpäleikkauksen ja sädehoidon jälkeen viisi seuraavaa vuotta hoitona ns. aromataasinestäjä (pilleri kerran pvässä) nimeltään Anastrozol sandos.
olen nyt muutaman kuukauden syönyt ja n. kk aloituksesta minulle alkoi tulla suuhun ´, hampaisiin ja kieleen erikoisia tuntemuksia. huulia polttaa, kielen kärjessä myös polttava tunne ja joskus kipeitä patteja ja hampaita vihloo aivan hirveästi. tätä on vähintään yksi pvä/ilta/aamusta iltaan viikossa. kun luin tabletin haittavaikutuksista, niin sanottiin myös olevan tällaisen reaktion mahdollista, että huulia polttaa ja kielessä myös poltetta ja kyhmyjä. onko kellään kokemusta vastaavasta lääkkeestä ja tällaisesta vaikutuksesta ja onko mitään apukeinoa, jolla tämän reaktion saisi hoidettua, niin, ettätuntemukset minimaaliset. pakkohan näitä on syädä, tai tietääkö kukaan voiko näitä lääkkeitä vaihtaa toiseen, joka ei mahd.aiheuta tällaista.

t. oululainen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu