Nukkumapaikasta

Sunnuntaina perheeseen tullut pikkukissa ei suostu olemaan yöllä missään muualla kuin sängyssä välissämme. Se nukkuu kyllä koko yön ihan kiltisti, käy laatikolla tai syömässä jos on tarvis ja tulee sitten takaisin, mutta me ei haluttais opettaa sitä nukkumaan sängyssä.

Olisko ideoita, kuinka sen sais nukkumaan kopassaan? Makuuhuoneen ovea ei voi laittaa kiinni, muuten kissa alkaa itkeä sydäntäsärkevästi tai tekee tihutöitä, eikä kummankaan hermot riitä nostelemaan kissaa jatkuvasti sängystä alas.
12973
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Itse olisin kyllä tosi onnellinen jos kissat nukkuisivat välissämme....hih...mutta ne eivät sitä tee koska olen erittäin eloisa nukkuessani eikä kissat kestä sitä liikkumista ja ehkä sekin vaikuttaa että meillä on vain 120 levee sänky ja tilaa ei ole paljon. Ehkä kannattaa kokeilla tuota tuhtaamista alkuillasta kun kissa on tulossa viereenne, tuskin se kauan jaksaa kun ei saa nukkua rauhassa. :o)

Äänestä

Voi - minä taas tykkään kun kisu tuhisee vieressä. JOskus kun se tälläytyy nukkumaan vaikkapa saunan lauteille- huhuilen aika tovin sitä viereeni nukkumaan- lämmin tuhiseva paketti !
Mutta kaikki ei varmaan tykkää,,,,

Äänestä

Tyttöpennut (3kk) pysyvät melko hyvin pois makkarin ovelta, kun niitä leikittää uuvuksiin asti ennen nukkumaanmenoa, esim. vetää leikkihiirtä narussa ja pennut saalistaa. Ei riitä typsyköillä enää energia ovella mouruamiseen :)

Äänestä

Meillä kävi niin että olimme avomiehen kanssa sopineet että kissa saa nukkua vain sängyn jalkopäässä, mutta vaikka yritimme kuinka sinnikkäästi kissaa aina nostaa takaisin jalkopäähän, niin aina se jossain vaiheessa yöllä pikku hiljaa ujuttautui väliimme nukkumaan. Ja sitten kun yritti olla vihainen, niin toinen näytti niin pieneltä ja reppanalta ettei miellä kauaa riittänyt puhtia kouluttamiseen vaan annoimme periksi. Meilläkin oli tuolloin 120cm leveä sänky ja välillä oli aika ahdasta kolmestaan, mutta eipähän ainakaan tullut yöllä kylmä :)

Ja nyt kun asustelemme kisun kanssa kaksistaan, niin onhan se kieltämättä ihan mukavaa kun kissa tulee viereen tuhisemaan. Aika usein kissa siirtyy jossain vaiheessa varsinkin kesäisin lattialle sängyn viereen nukkumaan kun tulee liian kuuma, mutta alkuyön se nukkuu aina vieressä.

Melkein sanoisin että jos teidän kissa nyt ekat yöt on saanut nukkua teidän vieressä niin ette te enää sitä kovin helposti saa muuhun tottumaan, sen verran jästipäisiä eläimiä nuo kissat ovat...

Äänestä

Joka kerran kun kissa tulee sänkyyn, kannat sen pois välittömästi, et odota sekunttiakaan vaikka kuinka väsyttäisi. Tätä täytyy jatkaa, kunnes kissa oppii.

Me teimme ensimmäisen kissan kanssa näin, ja kolmen unettoman viikon jälkeen se oppi, ei tullut enää sänkyyn. Sitten se oli hoidossa vanhemmillani, jotka päästivät sen omaan sänkyynsä, ja sen jälkeen oli turha yrittää pitää sitä poissa meidänkään sängystä, ja nyt kaikki kolme nukkuvat meidän kanssa.

Eli kissa kyllä oppii nukkumaan muualla, kun vaan jaksat taipumatta opettaa, etkä lipsu hetkeksikään. Jos se möykkää yöllä, ette kiinnitä huomiota, sillä sitä se hakee, myös negatiivinen kelpaa. Joku ehdotti leikittämistä ennen nukkumaanmenoa, se on hyvä konsti, pitää vain katsoa, että leikki vähitellen hiipuu, ettei kissalle jää leikkihalut päälle:

http://www.ivillage.com/pets/expert/behavior/pages/0,,167006_527491,00.html

Kissanpentu on nyt uudessa ja oudossa paikassa ja etsii lämpöä ja lohtua teistä.

Äänestä

Mä en enää saisi unta, ellei kisuni nukkuisi vieressäni :) Se nukkuu niin kiltisti aamuun asti, eikä herättele. Mikään ei ole ihanampaa kuin nukahtaa kisun kehräykseen ja tuhinaan, se on niin rauhoittavaa. Karvatkaan ei haittaa, kun ne joka aamu putsaa teippiharjalla siitä kohtaa missä kissa on nukkunut.

Äänestä

Kissanpentu on kuin ihmisvauva, sekin tarvitsee turvaa ja läheisyyttä, onhan se juuri erotettu äidistään ja tuotu aivan vieraaseen paikkaan. Lapsetkin pidetään samassa huoneessa vanhempien kanssa nukkumassa perusturvallisuuden saauttamiseksi...

Ei pieni kissa voi haitata sängyssä, ja sitten kun se on kasvanut isoksi, ei se enää todennäköisesti viihdykään niin paljoa sängyssä.
Oletteko harkinneet sille lajitoveria seuraksi?

Kissa ei ole koriste-esine, vaan elävä lapsenkaltainen olento, jolle täytyy uhrata aikaa ja rakkautta.
No, tämä oli vaan mun mielipide...

Äänestä
  • ompas hankalaa... mutta onko siitä niin isoa haittaa jos annatte kisun nukkua kanssanne =)? meillä nukkus yhessä vaiheessa 120 cm sängyssä minä, poikaysävä, kissa ja koira =). ahdastahan meillä oli, mut lämmintä.. nyt nukutaan nelistään 160 cm sängyssä, ja kyl on huomattavasti kivampi nukkua, vaikka vieläkin aamusin aina välillä saan nauraa kun kissa ja koira vie ylipuolet sängystä =). nyt on vauva tulossa ja meijän tarttis sitte pitää kissa muutaman kuukauden pois makuuhuoneesta,ettei mene vauvan sänkyyn, mun tekee nyt jo pahaa valmiiks, kun on niin tottunut siel meijän kans nukkuun. olisko kellään hyviä vaihtoehtosia vinkkejä muuta kun et ovi kiinni?

    Äänestä

..se olisi ihan mukavaa jos olisi kissa vieressä, kunhan ne olisivat hiljaa koko yön. Toisella on hitonmoinen kehräys, niin ettei siinä hurinassa saa erkkikään unta. Toinen taas saattaa nukkua hiljaa, mutta n. klo 5-6 se alkaa leikkiä tai metelöidä. Herättää koska haluaa ulos/ruokaa..
Meilläkin on joskus kissoilla ollut korit. Eihän ne sinne koskaan tosissaan mennyt nukkumaan. Pojat tykkää nukkua säyngyn jalkopäässä, vaatekaapissa, laatikoston päällä ja muissa rauhallisissa paikoissa.

Äänestä

Jospa kokeilisitte laittaa nukkumakopan ihan sängyn viereen. Siinä hän saa olla ainakin lähellä teitä. Jos koettaa nostaa vaan sängystä suoraan kovalle matolle, ei se ole mukavaa, mutta jos edes pehmeä koppa, niin ties vaikka sopeutuisi...

Äänestä
  • ...ja saahan kissanne varmasti läheisyyttä päiväsaikaan tarpeeksi? Syy vieressä nukkumiseen on tosiaan vain turvattomuus ja emon kaipuu, pieni kissa kun on. Helpompi on tottua olemaan yöt yksin jos saa päivällä olla riittävästi ihmisen kyljessä. Sehän on inhimillinen ja eläimellinen tarve.

    Äänestä

  • pia kirjoitti:

    ...ja saahan kissanne varmasti läheisyyttä päiväsaikaan tarpeeksi? Syy vieressä nukkumiseen on tosiaan vain turvattomuus ja emon kaipuu, pieni kissa kun on. Helpompi on tottua olemaan yöt yksin jos saa päivällä olla riittävästi ihmisen kyljessä. Sehän on inhimillinen ja eläimellinen tarve.

    se torkkuu kaiket päivät, niin ettei meinaa kouluhommia saada tehtyä, kun se nukahtaa kirjan päälle. :)

    Ei siinä muuten mitään, kyllä se mun puolesta saa nukkua vieressä, mutta kun sitä pitää joskus aina antaa hoitoonkin, eikä kaikki tykkää, että eläin nukkuu vieressä. Ja 120-senttisessä sängyssä on tosiaan oltava hivenen varovainen kisuneidin kanssa. :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anne-Maarit kirjoitti:

Sunnuntaina perheeseen tullut pikkukissa ei suostu olemaan yöllä missään muualla kuin sängyssä välissämme. Se nukkuu kyllä koko yön ihan kiltisti, käy laatikolla tai syömässä jos on tarvis ja tulee sitten takaisin, mutta me ei haluttais opettaa sitä nukkumaan sängyssä.

Olisko ideoita, kuinka sen sais nukkumaan kopassaan? Makuuhuoneen ovea ei voi laittaa kiinni, muuten kissa alkaa itkeä sydäntäsärkevästi tai tekee tihutöitä, eikä kummankaan hermot riitä nostelemaan kissaa jatkuvasti sängystä alas.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu