Suojatie on harhaan johtava käsite, parempi nimi olisi, kuten muuallakin maailmassa, merkitty ajoradan ylityspaikka.
Lisäksi voisi parantaa liikennekasvatus kultturia teroittamalla enemmän velvollisuuksia, kuin oikeuksia, koska jollekkin tienkäyttäjä ryhmälle on iskostunut vain omat oikeudet mieleen, saadaan törmäillä miten halutaan liikenteessä.
Kevyenliikenteen, kuten pyöräiliöiden, jos he käyttävät suojatietä olisi turvallisempaa taluttaa pyörä yli ajoradan, ajaminen " suojatietä " olisi ehdottomasti kiellettävä.
Lisäksi valvontaa olisi tehostettava suuntamerkin antamisen lisäämiseksi, kuten myös autoilioiden osalta.
Olisikko aika???
7
158
Vastaukset
- Jep jep
Olisi aika. Lopettaa typerien aloitusten tuottaminen.
Kevyestä liikenteestä puhuminen yleensäkään ei ole hyvä idea. Puhutaan henkilöautoilusta, pyöräilystä, mopoilusta, kävelystä tai pienkoneella lentämisestä yksi liikennemuoto kerrallaan. Miksi pitää niputtaa joitain yhteen jokin satunnainen porukka, joka ei luonnollisesti sovi yhteen?
Väistämissäännöksi järjissään olevalle ihmiselle riittää ettei kenenkään päälle saa ajaa. Suojattomampaa on suojeltava liikenteessä, tämä on perusperiaate josta lähdetään kaikessa liikkumisessa. Poliisi hoitaa ne joiden toiminta ei tähän yllä, joten mitään kotipoliiseja ei kaivata.
Ainoa asia, jossa tässä aloituksessa on vähän järkeä on väistämissääntöjen korostaminen. Liikenteessä ei ole etuoikeuksia, siellä on vain velvollisuuksia. Jokainen on joskus siinä asemassa, että on mukavaa kun se toinen antaa tietä sääntöjen mukaan... - autoilijatovattyhmiä
Suojatiellä jalankulkija on kuningas ja ajoneuvot varovat siinä kohtaa aina. Näin se vain on mutta eipä uppoa tyhmien autoilijoiden kaaliin.
- UncleBen
"Suojatie on harhaan johtava käsite, parempi nimi olisi, kuten muuallakin maailmassa, merkitty ajoradan ylityspaikka."
Olet oikeassa.- 37män
Joo ja jokaisen ylityspaikan eteen pitäisi vakiovarusteena rakentaa kunnon töyssy, tuollainen 10 cm korkea ja jyrkkäreunainen, niin kuin suojateille / pt-jatkeille rakennetaan pyöräilijöiden harmiksi. Niitä jalankulkijoista ja pyöräilijöistä välittämättömät autoilijatkin kunnioittaa.
- UncleBen
37män kirjoitti:
Joo ja jokaisen ylityspaikan eteen pitäisi vakiovarusteena rakentaa kunnon töyssy, tuollainen 10 cm korkea ja jyrkkäreunainen, niin kuin suojateille / pt-jatkeille rakennetaan pyöräilijöiden harmiksi. Niitä jalankulkijoista ja pyöräilijöistä välittämättömät autoilijatkin kunnioittaa.
En pidä yhtään pahana, että kaduilla, joissa on 30-rajoitus tai alle, niin olisi töyssy. Tuohon korkeuteen en ota kantaa, koska korkeimmissa on matalat autot hajonneet ( esim. Hki Annankatu-Iso Roobertinkatu ).
Eivät nekään aivan ongelmattomia ole. J-k odottaa ja olemuksellaan viestittää ettei ole lähdössä ylittämään ( seissyt siinä pitkään vaikka auto on vielä kaukana ) ja auto hidastaa töyssyn takia. J-k lukee hidastamisen syyn väärin ja viime hetkessä lähteekin auton eteen, joka tuleekin yllärinä autolle. Töyssy vaikuttaa myös jarrutusmatkaan.
Niillä kaduilla, joissa on bussiliikennettä, pitää töyssy rakentaa niin, että sen voi ylittää bussilla hidastamatta, koska bussien iskunvaimentimia on niissä rikkoutunut solkenaan. J-k, joka ei osaa lukea töyssyä, taas luulee, että bussikin tulee hidastamaan töyssyn takia ja lähtee viime hetkellä liian kireään väliin.
- Think-away
Tässä vähän mietittävää autoilijoille.
Kiire kertoo ilmeisesti vähäisestä älystä
http://www.uusimaa.fi/blogi/259884-kiire-on-tyhmyyden-ystava - herää_jo
Pelkkä suojatien olemassa olo on riittävä peruste että varotaan, oli siellä kävelijöitä tai ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest886444Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4474505Aleksei Miltsakov - venäläinen uusnatsi antaa oppitunteja lapsille
34-vuotias Miltsakov palvelee Le Monden mukaan yhä Ukrainassa tiedusteluun ja sabotaasiin erikoistuneen Russitš-yksikön633674Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1202409Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed1372309Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m241057En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su691000Luuletko, että löydetään vielä
Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta52946- 91842
- 59735