En millään saa Huawein E3372 tikkua toimimaan reitittimien kanssa, suoraan koneessa tikku toimii hyvin. Oli aiemmin Telewellin vimpain, jonka olisi pitänyt tikkua tukea, mutta vilkuttelee vain valoja eikä saa yhteyttä. Sama nyt D-linkin DWR-116:n kanssa, jonka myös pitäisi olla yhteensopiva.
Onko joku saanut toimimaan? Tai minkä reitittimen kanssa toimii? Lähinnä itsellä halu saada käytettyä tikun yhteyttä wlanin kautta.
Onko joku saanut toimimaan? Tai minkä reitittimen kanssa toimii? Lähinnä itsellä halu saada käytettyä tikun yhteyttä wlanin kautta.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Niin, ja firmikset on tietty viimeisimmät.
Mitä valoja vilkuttaa? Jos on punaista niin kyse on todennäköisesti APN-asetuksista tai Pin-koodista. Kannattaa käyttää sim puhelimessa ja ottaa PIN-koodikysely pois päältä. Sen jälkeen reitittimen etähallintaan tarkistamaan APN-asetukset operaattorin mukaisiksi.
No, vilkkuu vihreänä ja sinisenä eli yrittää saada yhteyksiä eri nopeuksilla, mutta se ei status-sivun mukaan koskaan pääse connected tilaan. Pin-kyselyn otinkin pois, mutta ei auta. APN-asetus on operaattorin mukainen.
A-Linkin wnap4G reitittimellä ainakin soneran kortilla, jolla itse kokeilin.
Kiitos vinkistä! Kun hintakaan ei huimaa, pistänpä heti tilaukseen... :)
Uusin firmware.
http://file.a-link.com/WNAP4G/firmware/WNAP4G_BJJY0.1004_06261011.BIN
Saitko toimimaan.
Täälläkin samat ongelmat.
hankkikaa B593 ja nakatkaa tikut menemään.
Parempi yhdistelmä on esim. Telewell reititin jokin laadukas tikku ja eikä ole niin kauheasti ylihinnoiteltu kuin nuo Ihme Huawein 3G/4G reitittimet.
Ei näytä mullakaan toimivan DWL-116 ja E3372 (soneran). Mulla oli ensin TP-link MR3420, joka toimi ko tikun kanssa, mutta se meni rikki. Siinä oli ongelmia VOIP puheluiden kanssa.
Huawei E3372 mokkula on yleensä HiLink versiota ja siksi toimii huonosti reitittimien kanssa. HiLink pitää poistaa myös jos haluaa aukaista portteja esim. pelejä ja palvelimia varten.
Täältä löytyy ohjeet kun selaa miten HiLink:in saa poistettua ja muutettua tikun "tavalliseksi" https://yhteiso.elisa.fi/t5/Mobiililaajakaistat/Huawei-E3372-kokemuksia/td-p/400633
Testattu myös Soneran tikulle ja lähti toimimaan oikein.