Onko kellään tietoa, minkä verran maksaa koirien koulutus mahdollisuus fasaanitiloilla? Ja entäs fasaanin metsästys? Jos jollain on kokemuksia fasaanitilan palveluista, suosituksista yms. , olisin erittäin kiitollinen tiedoista!
fasaanin metsästys
Janina
97161
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Koiviston fasaanitila Kärkölässä (Marttila) tarjoaa kaikkia mainitsemiasi palveluita. Karkea sijainti 25km Lahdesta Helsinkiin päin vanhaa 4-tietä.
Kokemukseni kyseisestä paikasta ovat pelkästään positiivisia. Kaikki mitä haluat jahdiltasi tai metsästykseltä järjestetään. Majoitus ja ruokailut yms. myös mahdollisia.
Kannattaa soitella ja kysellä lisää!
Paljos siellä maksaa ammuttu Fasaani kpl.
Itse soitin en nyt muista minne hämeessä kuitenkin niin 17euroo fasaani, pidin kalliina koska kaupasta saa fasaani paistin hiukan yli viiden euron.
No se että joku on saanut sen oikein ampua ja saanut siitä kiksit niin tietenkin nostaa hintaa!
Saako siellä kaupassa käydä metsästämässä sen fasaanin? Ja jos saa niin kuinka mielekäs kokemus se on? Ei ole oikein verrattavissa tuo pakaste fasaani riista vastaavaan. Useimmat tilat päästävät riistafasut vapaaksi ennen metsästystä, mutta kauppaan menevät linnut teilataan suoraan. Jotku tilat jopa yrittävät pitää "villifasaani" kantaa yllä, eikä se vältämättä ole vähempitöistä kuin siellä entisessä navetassa kasvattaminen. Vapaana olevien lintujen hukkaan menevä hävikkiki on himpun isompi kuin pakastefasaanin.
Yllä oleva oli tarkoitettu nimimerkille "Jussi Puuntakaa".
Onko fasaanit suojeltuja eläimiä? Yksi niistä on raadellut hermojani jo kaksi vuotta karmeilla töräytyksillään ja siipien pelmutuksella alkaen klo 3 aamuyöllä. Haluaisin pitää parvekkeen ovea auki öisin mikä nykyisin on mahdotonta.
Saako tällaisen häirikköfasaanin tappaa vaikkapa rautakolmosella?
Pera
Nimimerkki "Jeen" ehdottama fasaanitila saattaa olla Taipaleen fasaanila. Tässä linkki tilan kotisivuille;
http://koti.phnet.fi/fasaani/index.html
koulutat yhtlail ko minkä tahansa seisojan mut totutat fasaaniin
koiran koulutus on pitkäjänteistä työtä mutta hyvin koulutettu koira palkitsee kyllä
kouluttajansa. Tämä pätee nii huume, opas, metsästys- kuin seurakoiriin.
Kouluttamaton rakki on rakki rotuun katsomatta.