Ensinmäinen talvi oculla ( RS ) ja kysyisin tuosta luistoneston toiminnasta. Aikaisemmin täältä olen lukenut kuinka hätäisesti se jarruttaa varsinkin liikkeelle lähdettäessä. Onko mahdollista että uusissa ( omani on -04 ) olisi tuota säädetty. Koska ainakaan minulla se toimii todella pehmeästi ja olen sen toimintaan erittäin tyytyväinen. Aikaisemmat kokemukset kyseisetä härvelistä minulla on mondeosta ja mazda kutosesta ja mielestäni skoda luistonesto toimii huomattavasti sivistyneemmin.
Luistonestosta
Mika
162726
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Olen omassa 1.8T Octaviassa ihmetellyt sitä joskus "rajuakin" toimintaa liukkaalla liikkeelle lähdettäessä. Mietin kaverin 1.8T Passatin (vm. -04) kyydissä istuessa että onkohan siinä sama systeemi hienommin säädettynä vai mikä, kun sen jarrun toimintaa ei oikeastaan huomannut ollenkaan... Tai sitten syystä tai toisesta keli tms. oli semmoinen ettei "vain toinen pyörä" alkanut suttaamaan missään kohtaa....
Autolla kuitenkin kaasuteltiin "jonkin verran", mm. ajonvakautusjärjestelmäkin (tai mikä prkl se viralliselta nimeltään sitten onkaan) tuli siinä testattua ;-)
Yllättävän harvoin ja pehmeästi puuttuu ajoon vetoluistonesto. Autona kylläkin Golf V.
Mielestäni velipojan kutosessa on "parempi/sivistyneempi" luistonesto. Toki voi pitää paikkansa tämä "ruoho on..."
Ei silti ole suuremmin haukuttavaa Ocunkaan järjestelmästä.
auton, jossa sutimisenesto toimii kuin unelma, kannattaa ostaa Fiat Stilo. Ainakin meidän Ocussa se on ihan paska.
Luistonestoa on jotenkin paranneltu ( päivitetty ). Koska ainakin omassa autossani se toimii todella kivasti ja pehmeästi, ilman mitään ryskettä tai rutinaa.
onko minua huijattu, Stilossani ei ole ollenkaan sutimisenestoa?! Hyvä auto tosin muuten, ainoa vika on tähän mennessä ollut rekisterikilven valopaneeli joka hajosi aiheuttaen virheilmoituksia palaneista valoista. Korjattu takuuseen. Isän octaviassa 2002 taas sutimisen esto toimi kivasti yhdessä tasauspyörästönlukon kanssa.
Se rutina octavian asr:n toimiessa aiheutui tuosta tasauspyörästönlukon kytkeytymisestä, rusauksen jälkeen tosin tapahtuu, pitoa riittää ja kulku on sohjossakin mallikasta.
...miten joku jaksaa keskustella itsensä kanssa.
se usein on hyvinkin hedelmällistä. Mutta miten se liittyy tähän asiaan?
Luistonesto löytyy vain Active ja Dynamic malleista.
Hyvä kysymys, mutta mistä se juolahti mieleesi ?
Minulla myös -04 RS ja tuntuu tuo luistonesto toimivan pehmeämmin kuin olen saanut lukea täältä ja muilta foorumeilta.
Eli, ilmeisesti sitä on paranneltu...
- MMM
v. 2001 1,6 Amb. Kyllä tuo hiukan omituista ääntä välillä pitää. Pitänee tottua.
Joo pitää se klopsauksia/kolahteluja vaikka luiston esto ei ole päälläkään , mistähän tuo johtunee?
Ostin -01 mallisen Ocu 1,6 Ambienten. Mistä tietää, mitä luistonestoja, ajonvakautuksia ym. siinä on; manuaali kun puhuu niistä kaikista?
toimii erittäin pehmeästi ja äänettömästi.