deaktivoitu AK

Dekoqueen

Omistan kokoelman (25kpl) deaktivoituja aseita siis dekottu niistä 6 kohdasta jotka vaadittiin ns.vanhassa laissa oliko 2009 tai jotain.

Yhdestäkään ei löydy mitään todistuksia, toin ulkomailta muuttokuormassa.Onko mitään ongelmaa jos myyn pari asetta ?

5

470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gigiggc

      Samaa pohdin itsekin! Omistan Skp.n 1931 joka vamhan ohjeiston mukaan deaktivoitu mutta mitään todistusta ei ole! Mielestäni vaaraton halko, voihan sillä tietty vaikka lyödä kaveria latvaan ;)

      • ehkä, ehkä ei

        Ainakin niin on, että itselläsi pysyessään ennen sääntöjen mukaisesti dekottu ase on edelleen dekottu ja näin ollen lupavapaa.

        Jos myyt sen pois, uudella omistajalla voi olla vaikeuksia JOS jostain syystä poliisi kiinnostuisi hänellä olevasta aseen tapaisesta esineestä. Nykyinen tulkinta saattaisi olla jotain ihan kummallista.


    • ammuskelija.

      Omgelma on siinä, että ennen deaktivoitiin ohjeen mukaisesti. Näkyjään deaktivoiminen on määritelty laissa. Teoriassa aikoinaan ohjeen mukaisesti deaktivoituja ei ole lain mukaan deaktivoitu. Eli torrakot ovat nykylainsäädännön perusteella laittomia aseita.
      Ohjeen mukaan dekotuissa aseissa on myös mielekiintoinen seikka. Jos purat ohjeen mukaan dekotun aseen, niin sinulla on käsissäsi laiton aseen osa eli aseen runko. Kun kokoat palikat yhteen, niin käsissäsi on ohjeen mukaan dekottu ase. Eli voiko ohjeen mukaan deaktivoitu ase sisältää nykylainsäädännön mukaisia aseen osia, jotka vaativat luvan.
      Alemmassa oikeusasteessa on annettu tuomio tälläisestä ohjeen mukaan deaktivoidusta aseesta. Oikeuden mukaan kyseessä oli helposti ampumakuntoon saatettavissa oleva laiton ase. Perusteluna oli, että deaktivointia ei ole tehty lainsäädännön edellyttämällä tavalla, joten ase on laiton. Vieläkin erioisemman asiasta tekee se, että ase oli puolustusvoiman asevarikon deaktivoima ja asekirjanpidosta poistama.
      Deaktivoinnista ei kukaan pysty sanomaan mitään varmasti ennen kuin asiat ovat kiertäneet kaikki oikeusasteet läpi. Vasta tämän jälkeen asiaa ei enää voi tulkita.

      Aselaki on huonosti valmisteltu tekele, jonka takia monet rehelliset harrastajat tulevat menettämään harrastuksensa ja saamaan merkinnän rikosrekisteriin.

    • tietäjä

      Ei laki koske ennen lain voimaantuloa deaktivoituja aseita, eihän -50 luvun autoissakaan tarvita turvavöitä.

      • ammuskelija.

        Ei pitäisi koskea, mutta viranomainen tulkitsee lakia näin.
        Koska asiasta ei ole lainkaan ennekkopäätöksiä, niin monet tulevat roikkumaan "löysässä hirressä" pitkiä aikoja.

        Vertaa asiaa esim startti-ase sotkuun. Starttiaseet eivät ole luvanraisia, mutta siitä huolimatta poliisi yrittää saada niiden maahantuoijia edesvastuuseen. Alempi oikeusaste tuomitsi, seuraava vapautti ja kolmannen päätöstä saadaan odottaa.

        Viranomaisilla on kadonnut asiassa maalaisjärki ja vanha käräjätuomarin ohje:
        "Se mikä ei ole oikeus ja kohtuus ei voi olla laki."

        Voisitko linkittää "tiedostasi" jonkin viranomaispäätöksen, joka on kestänyt myös oikeusasteiden käsittelyn.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      43
      2140
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      171
      1903
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1342
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1160
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      952
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      909
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      849
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      44
      845
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      782
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      691
    Aihe