http://api.ning.com/files/vPqWXrAsSYTlDA7unKhT*JEc4HZcgu3YF40hkqn7C2eiD5QFxW9x5UUbJYzfsbj6CYGfKBpLk7ecvwIcs1wLGJJ5Xn7Ozgq5/FoodLine.jpg
Jos minä olisin tuolla ruokaa jakamassa niin käännyttäsin suurimman osan takaisin ja kehottaisin tulemaan sitten vasta uudelleen jonoon, kun kehon ravintovarat on käytetty (kärjistetysti ilmaistuna).
Jos minä olisin tuolla ruokaa jakamassa niin käännyttäsin suurimman osan takaisin ja kehottaisin tulemaan sitten vasta uudelleen jonoon, kun kehon ravintovarat on käytetty (kärjistetysti ilmaistuna).
Vastaukset 15
Vanhimmat
1. Kehno ruoka lihottaa.
2. Heillä on takit.
Senpä päivän haluaisinkin nähdä, kun alettaisiin jaotella ihmisiä painon mukaan leipäjonossakin! "Liian läski olet; ei leipää sinulle."
Heillä ei ehkä ole varaa kuntosalikorttiin. Ehkä he ovta kotia syrjäytyneitä, koska eivät saa töitä eivätkä välttämättä liiku mihinkään.
Joskus jossain haastattelussa kerrottiin, että joku oli hurauttanut leipäjonoon BMW:llä....
Ei siellä varmaan tarvitse köyhyyttään mitenkään todistaa, joten helppoa kai rikkaankin on mennä ilmaista ruokaa hakemaan. Erittäin moraalitonta se kyllä on. Tai sitten BMW:n omistaja oli jäänyt työttömäksi omistaessaan jo valmiiksi BMW:n eikä ollut sitten raaskinut myydä ja ostaa vähemmän hieno käytetty auto tai sitten auton myynti ei hänen laskelmiensa mukaan kannattanut. Emme varmuudella voi tietää.
"Heillä ei ehkä ole varaa kuntosalikorttiin. "
Mitäs väliä sillä on? Lenkkeily on täysin ilmaista ja pitää liikakilot kurissa melko hyvin. Ainakin paremmin, kuin kuntosali.
Älkää katsoko ulkoisia tunnusmerkkejä. Tai kaikkihan me niitä katsomme koko ajan, mutta aika ajoin olisi hyvä muistaa, että niillä voi huijata.
Jollakulla voi olla BMW (se on ihan hyvä auto, työkseen paljon ajavan kannattaakin satsata hyvään autoon) - mutta hänellä voi silti olla monen sadan tuhannen laina ilman valmiuksia maksaa se pois.
Köyhän ruoka, muun roska. Usein köyhät syövätkin rasvaisempia ja epäterveellisempä ruokia, koska heillä ei ole varaa ylellisyyksiin. Ja kyllähän siellä käy ihmisiä, kun ilmaista leipää saavat.
Free bread No sandwich?
Ymmärrän kyllä, että Suomen köyhä voi lihavakin olla. Jotkut tuppaavat ilmeisesti niin herkästi lihomaan - itse taas en liho vaikka mitä söisin. On se kuitenkin hieman järjen vastaista, että köyhä on lihava.
"On se kuitenkin hieman järjen vastaista, että köyhä on lihava. "
Okei, Bilse, mulla meni usko suhun. Koska mä pidän sua älykkäänä.
Tai no, ei kai voi syyttää, mutta luulin nyt kaikkien tietävän että länsimaissa ja vähän muuallakin ne köyhimmät ja vähiten koulutetut ovat yleensä juuri lihavampia. Einesruoka on halpaa ja epäterveellistä. Heidän terveysvalistuksensa voi olla huonompaa (Yhdysvalloissa, en nyt sano että Suomessa).
Millainen on länsimaalainen menestynyt ihminen? Rikas, timmi, laiha. On siellä totta kai pulleitakin, mutta enimmäkseen he ovat hoikkia. Heillä on varaa monipuoliseen sekä maittavaan ruokaan, kuntosalikortteihin, personal traineriin, heillä on varaa yksityiskouluihin...
Suomessa ja yleensä ottaen länsimaissa harvoin köyhyys on sellaista, että oikeasti kuihdutaan laihoiksi ja kuollaan nälkään ja ripuliin, koska on syöty jotain saastaista ruokaa. Ruoka on kuitenkin peruselintarvike, johon kaikilla suomalaisilla pitäisi olla varaa. Ne köyhät sitten nipistää pois jostain muusta: elektroniikasta, autoista, asunnoista, vaatteista, terveellisestä ja monipuolisesta ruoasta...
Eri asia sitten jossain Afrikassa. Tietääkseni jossain Afrikan perukoilla, mihin länsimaiden vaikutus ei ole täysin iskenyt, rikkaat voivat olla lihavia ihan tyytyväisinä ja lihavia naisia ihaillaan, koska heidän arvellaan olevan hedelmällisempiä ja terveempiä kuin alipainoiset (köyhät) kanssasisarensa. Siellä laihuus siis tosiaan kertoo köyhyydestä, minkä takia rikkaammat haluavat olla hieman reheviä ja näin näyttää sosiaalista asemaansa.
Älä menetä uskoasi minuun. Olen edelleenkin älykäs (tai no siitä älykkyydestä saa itse kukainenkin olla ihan mitä mieltä haluaa). Tämä aihe ei ole niin vakavasti otettava. Kyllä minä nyt ihan hyvin ymmärrän, että juuri länsimainen köyhä voi olla lihava ja monet ovatkin. Saahan sitä kuitenkin ihmetellä ja miettiä maailman menoa. Isänikin joskus tuumasi lihavista asuntovaunussa asuneista köyhistä romaneista, että rasvaako nuo ovat vain naamaansa vetäneet, kun ovat niin lihavia.
Kamoon fnfn, kaikilla on välillä ääliömäisiä teorioita tai mielipiteitä. Jos ihminen on valmis miettimään lisää ja korjaamaan käsitystään, niin mitä muuta enää voi vaatia?
Minä kyllä edelleenkin "uskon Bilseen" :)
Totta kai, kyllä minäkin uskon edelleen Bilseen, mutta se on vähän samanlainen isku mahaan kuin vaikka Gandhi olisi tullut ja sanonut, että kannattaa lapsen tukistamista, ilman sitä lapsista kasvaa kurittomia :D Huono esimerkki. Oikein virallinen ja ymmärtäväinen ihminen päästää sammakon suustaan, ihan inhimillistä mutta silti sitä on silleen "WAAAAT?" koska sitä uskoo, ettei se nyt ainakaa...
Tiedän siihen selityksen. Ihmettelin ennen samaa, mutta sitten luin kirjan Nälkäpalkalla.
Se ei pääsääntöisesti ole heidän vikansa, ja avustus kuuluu heille. Selitän asiaa kun pääsen kunnolla koneen ääreen eikä tarvitse vääntää iPadilla.
Lyhyesti: myös lihava keho voi olla aliravittu. Energiaa, rasvaa, ja hiilihydraatteja ehkä tulee liikaakin, mutta sen sijaan ylipainoinen voi kärsiä monista vitamiini-, kivennäisaine ja hivenainepuutoksista.
Puutoksista kärsivä elimistö pyrkii saamaan tarvitsemansa aineet, vaikka sitten ranskanleivästä ja makkarasta, jos muuta ei ole saatavilla. Siksi on nälkä ja sellainen olo, että jotakin puuttuu.
Kiitos tiedosta, Nasse.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Barbara_Ehrenreich
Luin tuon Nälkäpalkalla, ja siinä Ehrenreich joutui turvautumaan ruoka-apuun. Ruoka-apu koostui lähinnä sokerista ja valkoisista jauhoista. Ruoka oli äärimmäisen lihottavaa ja siitä sai lähinnä vain energian. Ei ravinteita.