Hullu ajatus laatoituksesta?

Nipsa

Mielestäni märkätilojen laatoituksen periaate on pielessä. Alimmaisena on vesieristys ja päälimmäisenä myös vedenpitävä (ainakin lasitettu) laatta. Näiden väiin jää huokoinen laasti, joka imee vettä. Homma toimii niin kauan kuin ne laatat saumataan myös huokoisella aineella, joka paitsi päästää vettä laattojen alle myös läpäisee vesihöyryä eli päästää sinne kerääntyvän kosteuden kuivumaan. Mutta samalla nuo saumat yhdessä niihin imeytyvän lian kanssa tarjoavat homeelle kasvualustan. Ja ovat hyvin äkkiä ruman näköisiä.

Jos taas nuo saumat siisteyden takia käsitellään jolllakin aineella, joka tekee ne vettä ja likaa imemättömäksi (toinen vesieristys) niin ollaan todella vaikeuksissa: lattojen alle halkeamista ja saumojen raoista kuitenkin ajan myötä menevä vesi ei pääse ollenkaan kuivumaan!


Ja nyt se hullu idea reposteltavaksenne: mitäpä jos yksinkertaistettaisiin hommaa ja rakennetta yhdistämällä vesieristys, laattalaasti ja saumalaasti. Eli käytettäisiin yhdistettynä vesieristeenä ja laastina esim. vaikka MS-polymeerimassaa siten, että se levitetään pinnoille kuten vesieristys, mutta laatat painettaisiin suoraan siihen kiinni siten, että ainetta menee myös laattojen väliin = saumoihin (paksu kerros). Tähän rakenteeseen ei jää huokoista vettä ja likaa imevää ja hometta kasvattavaa kerrosta tai saumaa.

Tuo massa voi toki olla jotain muutakin vettä, pientä elämistä ja aikaa hyvin kestävää ainetta - mitä?

Toimisiko? Mitä ongelmia voi tulla?

25

3270

    Vastaukset 25

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • f f

      Ongelmia tulee ainakin elämisen kanssa ja saumojen kanssa kun ei ole laastia suojaamssa. Myös laatoittaminen olisi hankalempaa kun pinnan todella tasainen.

      • Nipsa

        Elämisen kanssa ongelmia tuskin tulee sillä tuo MS-polymeerimassa on elastista, mitä taas laastit eivät ole.

        Tosiaan tuo laatoituksen sujuvuus taitaa vaatia saman menetelmän kuin laasteillakin: eli ensin kiinnitetään laatat massalla tasaiseksi (aivan kuten laastillakin), ja vasta sitten tehdään halutun väriset saumat sillä samalla massalla.

        Eli itse laatoituksen työvaiheet ja tekeminen sujuisi ihan samoin kuin laastillakin, mutta samalla syntyisi myös vesieristys ja rakenteeseen ei jää huokoisia vettä imeviä kerroksia.

        Nuo MS-polymeerisaumat muuten kestävät kylpyhuoneessa paremmin kuin silikooni tai saumalaasti (kokemusta on jo useita vuosia). Se on tietysti makuasia miellyttävätkö nämä massa-saumat silmää, mutta ne ovat vähän samantapaiset kuin veneiden tiikkikansien saumat ja todella helpot pitää puhtaina.


    • Olenko ymmärtänyt ok

      Käsittääkseni laatat eivät ole vedenpitäviä

      • Nipsa

        Sillä ovako laatat vedenpitäviä ei ole em. rakenteessa mitään merkitystä sillä ne laatathan ovat massan päällä kuin omissa "altaissaan".


      • g dg

        Laatassa oleva lasite pitää suhteellisen hyvin vettä


    • M.atto

      Ennen käytettiin kylpyhuoneissa paljon muovimattoa, hitsatut saumat ja suuret sileät pinnat ei kasvaneet homeet seinillä.

      Jostain syystä vaan laatoitettua kylppäriä arvostetaan enemmän vaikka nykyään muovejakin saa todella montaa eri kuosia.

    • vaikea tehdä

      Muistaakseni markkinoilla on ollut, on ehkä vieläkin, jotain laasteja, jotka hoitavat myös vesieristyksen virkaa. Ei näistä suurta hittiä ole tullut ja siihen on varmaan syynsä.

      Sen tiedän varmasti, että joissain raskaasti kuormitetuissa uimahalli- ym. kohteissa käytetään normaalin saumamassan sijaan tiivistä epoksimassaa. Mutta se ei myöskään ole ongelmatonta, on kuulemma monta kertaluokkaa veemäisempää tehdä, jämähtää laattoihin niin ettei sitä ikinä saa pois (jos siis kerkiää kuivumaan) yms eli yhdessä tietämässäni kohteessa meni tosiaan laatoitus kokonaan uusiksi, kun meni 1. yrityksellä saumaus perseelleen.

      Näissä uimahalleissa muuten käytetään ns. käännettyjä rakenteita eli vesieristys on syvällä ja siinä on päällä pinta/kallistusvalut, laastit ja laatat. Lattaikaivotkin voi sitten olla vähän samantyyppisiä kuin käännetyillä vesikatoilla käytetään eli niissä on aukot, joista vesieristeen päälle kertynyt vesi pääsee pois.

      • EpoxiSauma

        Olen tehnyt suihkuseiniä sillä periaatteella, että seiniin on laitettu vedeneristyskangas ja saumat tehty 2-komponenttiepoksilla, johon on lisätty kvartsihiekkaa.

        Epoksisauma on lieveästi sanottuna kettumaista levitettävää. Ensiksikin tavara jämähtää nopeasti, joten massaa voi tehdä vain niin paljon yhdellä kertaa, kuin muutamassa minuutissa ehtii levittää. Toiseksi se tarttuu levitystyökaluun niin, että pinnasta on vaikea saada tasaista.

        Käytössä epoksi on sitten parempi kuin mikään muu. Se ei halkeile kulmissa (joskin työohjeissa edelleenkin vaaditaan silikoonin yms. käyttöä aina kuin taso tai materiaali vaihtuu).


        Lika ei epoksiin tartu - ainakaan helposti, eikä homekaan näytä siinä viihtyvän.


    • NäinMeillä
      • Nipsa

        No tuo oli aikak tavalla juuri sitä mitä ehdotin. Eli on näköjään joku muukin miettinyt samaa asiaa. Vielä kun siihen hammaslastaan laitetaan molempiin päihin pienet ohuet "jalat" niin massan voi levittää sekä vedeneristykseksi että laattojen kiinnittämiseksi helpommin kerralla.


    • ajatteleva3

      Aivan oikein. Laatoitus on ristiriitainen rakenne. Alanurkan silikoniakaan ei saisi pursottaa kiinni seinään, jotta on reitti seinästä kohti lattiakaivoa. Kiinnityslaastin pitäisi johdattaa vettä kaivoa kohti. Kaivoon pitäisi olla reitti laastin urista. Jne. Mutta entä kun kaivo tulvii likaista vettä. Sehän on siellä laastin urissakin sitten happanemassa.

      Minusta tässä on rakenne, jota ei voi tehdä ideaalisesti. Rakenne imee ja kosteus happanee ja homehtuu kiinnityslaastissa. Ideaalirakennetta lähinnä ollaan muovimatolla tai jollain muulla yhtenäisellä rakenteella.

      • Teppo Isomeisseli

        Ainoa ristiriita on pääsi sisällä. Älä ajattele kun se ei vaan sovi sinulle.


    • ääliö

      Mistä näitä vitun Idiooteja oikein tänne löytyy.Vai onko vain liikaa ylimääräistä aikaa

      • Nipsa

        Jos kaikki olisivat samanlaisia kuin sinä niin asuisimme vieläkin kivikautisissa luolissa. Kukahan sekin idiootti oli joka meni ensimmäisenä leikkimään tabuksi julistetulla tulella...


    • Remppari83

      Eikö jo kannattaisi suosiolla laittaa muovimatto, joka toimii myös vesieristeenä?

      Miettikääpä, että joskus vanhaan aikaan ei ole ollut lainkaan vesieristettä laatan alla??!? Vain kylmä, kova betoni ja silti kosteusongelmia on suhteellisen harvoin. Meidänkin kylppäriremontti tehtiin v85 rakennettuun kylppäriin, ja ei siis ollut vesieristettä ollenkaan. Lattia oli kuitenkin kauttaaltaan kuiva purkamisen jälkeen.

      Kaadot ja lattialämmitys on se juttu mikä pitää olla kunnossa.

    • Kaadot

      Ensin mainittu ei pidä paikkaansa. Vesi on kuitenkin vain laatoituksen ja vesieristeen välissä, jos seinässä on toimiva vesieriste.

      joka paitsi päästää vettä laattojen alle myös läpäisee vesihöyryä eli päästää sinne kerääntyvän kosteuden kuivumaan.

      Jälkimmäinen pitää paikkansa.

      Mutta samalla nuo saumat yhdessä niihin imeytyvän lian kanssa tarjoavat homeelle kasvualustan.

      Vanha konsti oli pinoittaa saumauslaasti ainakin seinissä. Lattiaan ei auta muu kuin jynssääminen kovilla pesuaineilla.

    • tilemaster

      aikalailla hysteerisiä kuvitelmia asioista mistä ei mitään kokemusta.80 luvun lopussa käytettiin vesieristyslaattalaastia.,se ei ollut erityisen hyvä,tekijänkin vaikea kontrolloida tuleeko hyvä vai ei.helposti jäi kammatessa "vuoto kohtia".
      ei sinne laattalaastiin mitään hometta kasva.50 vuotta vanhoissa missä piki eristys kaatovalun (N:5cm) alla ja pinnassa laatoitus,ei mitään kasva vaikka kaatovalu aina vähän kosteena.pikieristys estänyt kosteuden pääsyn muihin rakenteisiin ja näin ollen täyttänyt tehtävänsä.pahin kosteusvaurioiden aiheuttaja on vanha muovimatto.
      90 luvun alussa suomeenkin tulleet laatoituksen alle siveltävät vesieristeet on hyviä.
      kaikkia markkinoilla olevia en kuitenkaan kylppäriini vetäisi.ikääntyminen ja elastisuuden häviäminen voi halpis jutuissa olla nopeaa.

    • laattamies3

      Tosiaan Kylppärin lattiassa on tärkeintä se hyvä kaato kaivoon päin sekä lattialämmitys. Näillä 7on pärjätty omakoti oloissa. Suurempi käyttö vaatii jo vesieristyksen. 70-80 luvuilla käytettiin muovimattoa vesieristeenä kerrostalojen kylppäreissä. Huonolla menestyksellä, sillä matto kovettuu hyvin äkkiä, saumat aukeaa ja laskee vettä läpi. Siveltävä yksikomponenttinen vesierirte pitää vain kaatolattioissa, missä vesi seisoo pitempään niin se menee läpi. Normaali asuinkäytössä saumalaastin kastuminen ei haittaa koska se ehtii kuivua ennen seuraavaa suihku kertaa. On olemassa myös tiiviitä saumalaasteja joihin on laitettu kuivaa silikonia. Huomaa siitä kun vesi imeytyy huonosti sekoitusvaiheessa..Vesieristyslaasteilla kokeiltiin laatoittamista jo 70-luvulla ( Hengelin Saksit laastit ). Vesieristyskerros jää rikkonaiseksi eli ei ollut hyvä systeemi. Laatat ja kiinnityslaastit tulee toki valita käytön mukaan, eikä sitä vesieristettäkään voi edes joka paikkaan laittaa. Näissäkin töissä menee ne ensimmäiset kymmenen vuotta opetellessa ja senjälkeen on taas vaihtunut jo uudet materiaalit.

    • raksaukkeli

      Pesuvesien ohjaus lattioille on hölmön hommaa. Ennenvanhaan vedeneristys toteutettiin nerokkaalla tavalla; kylpyammeella. Ylimenevät roiskeet kuivattiin rätillä.
      Ei vienyt tilaa yhtään enempää kuin nykysuihkukaan. Poistoputken liitosten tiiviyttä ainoastaan piti tarkastella.
      Tuleekin mieleeni eräs pikkupoika joka nähdessään vanhan kirjoituskoneeni totesi ihastuneena: Vaude, mikä kone, tossahan on tulostin samassa!

    • NäinMeillä

      Suihkukaappi on oikeasti edullisin ratkaisu kaikkiin kylppärin kosteusongelmiin. Se tekemättä jäävän kosteusvaurioremontin hinnalla ostaa todella hienon suihkukaapin kaikilla mukavuuksilla.

      • HyhHyh

        Näin juuri, edellyttäen että se suihkukaappi sijoitetaan keskelle kylpyhuonetta. Se tavallisin asennustapa nurkkaan taas on suoranainen homeviljelmä ja pintojen tuho. Siellä tiiviissä huonosti tuulettuvassa seinä- ja lattianraossa alkaa nimittäin hyvin äkkiä kasvaa sitä sun tätä...

        Toinen toimiva ratkaisu varustaa suihkukaappi pyörillä jolloin piiloon jäävät pinnat ja lattiakaivon pääsee pesemään ja huoltamaankin.


      • siellä_mikään_kasva
        HyhHyh kirjoitti:

        Näin juuri, edellyttäen että se suihkukaappi sijoitetaan keskelle kylpyhuonetta. Se tavallisin asennustapa nurkkaan taas on suoranainen homeviljelmä ja pintojen tuho. Siellä tiiviissä huonosti tuulettuvassa seinä- ja lattianraossa alkaa nimittäin hyvin äkkiä kasvaa sitä sun tätä...

        Toinen toimiva ratkaisu varustaa suihkukaappi pyörillä jolloin piiloon jäävät pinnat ja lattiakaivon pääsee pesemään ja huoltamaankin.

        KPH ilma on 23 h/d rutikuivaa, jos ilmanvaihto on kunnossa.


    • mark001
    • Vesi menee kaikista vesieristeistä läpi molekyyli kerrallaan, jos ei muuten. Laatan lasitus ei yleensä ole ympäri, vaan laatan alaosa on huokoista. Jos sauma 'pitää' vettä, laatta kastuu, mutta ei pääse kuivumaan. Eristyksen tulee olla aina harvempi siihen suuntaan, johon pyritään tilaa kuivattamaan. Kokolasisesta laatasta en olenihan varma, mutta laastia ja sauma-ainetta lienee hankala saada täysin vedenpitäviksi.

    • Laattajorma

      Aloittajalle: Hyvä ajatus ja mielestäni sun ei kannata hakeutua hoitoon vaan hakea älynväläyksellesi patentti. Itse just konttasin yhdelle skotille kylppärin ja vessan plus kodinhoitohuoneen laatoitukset ja vedeneristykset alihintaan. Skotti tinki hinnasta 300e pois kun tuntui kalliilta, no sai yhden ammattimiehen pois markkinoilta ei siinä. Mä ehdotan että laatoitat saunan jakkaran ja peset kassisi ulkona, sijoita laatoitettu jakara vaikka naapurin tontille alamäkeen, jolloin paskaisista kiveksistäsi valuva moska valuu järveen, näin säästä monta euroa ja mielenvikaisuutesi pysyy puhtaana.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      157
      1448
    2. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      103
      1193
    3. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      255
      1033
    4. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      42
      856
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      75
      837
    6. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      55
      797
    7. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      70
      727
    8. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      47
      695
    9. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      671
    10. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      175
      664
    11. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      37
      650
    12. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      199
      618
    13. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      597
    14. Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?

      Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus
      Sinkut
      104
      565
    15. Mihin hävisi Sofia?

      Palasiko mies ex-vaimon luo takaisin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      201
      544
    16. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      59
      533
    17. Jasmin Vähäkangas

      Jasminin poika on tänään jo puolitoistavuotias.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      518
    18. Ottaisit yhteyttä!

      🙄
      Ikävä
      35
      511
    19. Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit

      Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle
      Oulainen
      18
      492
    20. Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?

      Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi
      Sinkut
      91
      478
    Aihe