maailmassa kuolee päivittäin miljoonia ihmisiä tietämättä uskostanne mitään. miksi näin tapahtuu
jos vain tämä uako pelastaa, kuinka muut hyljätään?
jos vain tämä uako pelastaa, kuinka muut hyljätään?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
33. Oi sitä Jumalan rikkauden, ja viisauden, ja tunnon syvyyttä! kuinka tutkimattomat ovat hänen tuomionsa ja käsittämättömät hänen tiensä!
34. Sillä kuka on Herran mielen tietänyt? Eli kuka on hänen neuvonantajansa ollut?
mutta minne nämä ihmiset joutuvat? miksi?
Oikeaa uskoa sanotaan olleen maailman alusta asti aina jossakin, vaikkakin eri nimellä.
Oikea usko ei näin olisi koskaan hävinnyt, vaan aina se olisi ollut olemassa jossakin päin maailmaa.
Oikea usko siis lähti Israelista ja lopuksi se saavutti tämä pohjolan, jonne se asettui asumaan.
Täältä pitäen on sitten oikeaa uskoa viety eri puolille maailmaa.
Oikeaa uskoa on varmasti joka puolella maailmaa, mutta ei Vanhoillislestadiolaisuus nimellä.
Näin ollen miljoonien kuolleiden joukossa on varmasti kristinuskon sanoman kuulleita ja sen mukaan eläviä uskovaisia.
Evankeliumin sanoma Jeesuksesta Kristuksesta on tavoittanut jo joka maailmankolkan, mutta sitä ei vaan ole läheskään kaikki ottaneet vastaan.
Lähetystyö on loppumattomalta näyttävä sarka ja niin tämä sanoma, että sitten tulee loppu, kun evankeliumi on saarnattu kaikille kansoille, viivästyy päivä päivältä
"Oikea usko siis lähti Israelista ja lopuksi se saavutti tämä pohjolan, jonne se asettui asumaan."
Et voi olla tosissasi. *repeää*
Suurin piirtein näin uskomme opettaa.
Se ei siis ole minun henk.koht.käsitykseni.
Yhtä mieltä voidaan kuitenkin olla siitä, että kristinusko lähti Israelista käsin etupäässä tänne Euroopan suuntaan.
Onko sinulla sitten parempaa selitystä asian tiimoilta
Kaikkea ymmärtää
Tärkeintä on ymmärtää tehdä itse parannus
jos Jumala on luvannut taivasosan vain vl:n kaltaisille uskoville, miksi usko ei saavuta ihmisiä ympärimaailman? turha tulla sanomaan, että joku maailman slummeissa elävistä lapsista tietäisi tehdä parannuksen juuri tähän uskoon kun vain olisi kuuliainen...mille?
Roomalaiskirje:
11:33 Oi sitä Jumalan rikkauden ja viisauden ja tiedon syvyyttä! Kuinka tutkimattomat ovat hänen tuomionsa ja käsittämättömät hänen tiensä!