Hitautta Auria/Soneralla

Oletteko havainnut lähipäivinä ihmeellistä hitautta Auria/Sonrean liittymillä? 1024/512 ei pysty kuin maksimissaan 30 kb/s latauksiin?
2485
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

hidas.. itel on aurian/soneran 8/1 meganen liittymä ja todella harvoin tavaraa tulee yli 30kt/sek. Varsinkin dc :n kautta imuttaessa huomannu et imutus nopeudet jää aikas alhasiks, joskun harvoin saattaa tulla jopa. 230kt/sek.
Aurian asentajat on käyny mittaamas liittymän toimivuuden ja jollain ihme konstilla ne sai tulee 850kt/sek.

Äänestä
  • Voisi myös miettiä millaisia liittymiä ihmisillä yleisesti on käytössä.. taitaa olla normaaliliittymissä tuo 1mbit/s maksimi upload-nopeus. Eipä ole siis hirveesti hyötyä vaikka hankit tuon Saunalahden niin kovasti mainostaman superhyper nopean 24/1 mbit-liittymän, kun ei sieltä dc :sta kuitenkaan löydy porukkaa jotka voivat tarjota tavaraa sulle päin 24mbit:n nopeudella. Siinä vaiheessa kun liittymien upload nopeudet nousevat, voi olettaa myös vertaisverkko-ohjelmista laskettujen nopeuksien nousemista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Wonder Why kirjoitti:

Oletteko havainnut lähipäivinä ihmeellistä hitautta Auria/Sonrean liittymillä? 1024/512 ei pysty kuin maksimissaan 30 kb/s latauksiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu