Puran nyt huoltani teille, kun googlailulla tulen näköjään vain huolestuneemmaksi. Rakenneultrassa viime vuoden lopulla siis todettiin, että sikiön pään koko oli viikon jäljessä muista mitoista, jotka vastasivat tarkasti viikkoja. Kätilö vain mainitsi tästä, sanoi vauvan olevan siropäinen eikä herätellyt minkäänlaista huolta. Tänä aamuna neuvolassa mainitsin asiasta ja oma terkkarikin sanoi vain, että niin ne mitat on yksilöllisiä ja voi olla muutenkin siro vauva (kuten edellinenkin lapsi). Eikä mitään isopäisiä olla me vanhemmatkaan.
En siis oikein itsekään tiedä miksi asia alkoi mua tuon neuvolakäynnin jälkeen vielä uudelleen vaivaamaan ja erehdyin googlailemaan aiheesta... ja netistähän löytyy kokemuksia joka lähtöön. Sellaisiakin, että tuollaisesta viikon heitosta on jo passitettu jatkotutkimuksiin ja vaikka mitä! :/
Miltä tämä teidän korviin kuulostaa, kokemuksia? Pitäisikö olla huolissaan, josko jotain poikkeamaa mahdollisesti onkin, vaikka kätilö ja terkkari ei olekaan asiasta huolestuneet? Muualla ovat ilmeisesti joskus tehneet toisenlaisiakin arvioita...?
rakenneultra pään mitta
3
90
Vastaukset
- ei hätää
ei kantsi olla huolissaan, kyllä ne herkästi tutkimuksiin laittaa, jos jotain epäilevät. meilläkin pojan pään mitta seilasi läpi raskauden milloin n. viikon jäljessä, milloin edellä ja keskiverto kaveri (ja pää) sieltä tuli ulos. se riippuu myös niin ultraajasta, mitä lukuja saa, kun meillä painoarviossakin oli yli 800g heitto kahdella eri lääkärillä (katottiin samana päivänä perätilan takia). ja kyllä ne on tosi tarkkoja noiden jatkotutkimusten kanssa, kun me jouduttiin munuaisallaskontrolliin, vaikka altaan koko taisi olla vain alle 1mm normiarvoa isompi. luota niihin. :) tai mee yksityiselle toiseen ultraan, jos et saa mielenrauhaa, mutta en kyllä tuossa tilanteessa suosittele. :)
- rv23
Kiitos sinulle, sait mieleni aika hyvin rauhoitettua. :) Varmasti ihan totta, että kyllä ultraaja varmaan mieluummin olisi vaikka varalta lähettänyt jatkotutkimuksiin, jos olisi nähnyt siihen mitään aihetta. Ehkä näissä kokemuksissa, joita netistä lueskelin, on sitten jotain muutakin häikkää huomattu tai ainakin epäilty, kun on lisäselvityksiin päädytty.
- ei hätää
usein niihin ymmärtääkseni tosiaan liittyy muitakin hälytyksiä. onnea loppuraskauteen. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1981519
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140944Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?58931- 85902
- 53816
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10720Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t262719Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä338671Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58664Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74646