Eduskuntavaalit

Koska
15167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Eduskuntavaalien vaalipäivä on sunnuntai 19.4.2015. Kotimaassa äänestetään ennakkoon 8.-14.4. ja ulkomailla 8.-11.4.

Äänestä

HARRI KIVINEN, Mikkelin Perussuomalaisten kansanedustaja ehdokas. Erikoinen vaalityön avaus.
”Syyttäjä vaatii Savon Sammutinhuolto Oy:n yrittäjälle Harri Kiviselle tuntuvaa sakkorangaistusta työturvallisuusrikoksesta. Tapausta käsiteltiin keskiviikkona Etelä-Savon käräjäoikeudessa.
Kivinen on Mikkelin kaupunginvaltuutettu (ps.) ja entinen Mikkelin Palloilijoiden puheenjohtaja”. Näin uutisoi L-S 14.

Äänestä
  • Vieläkö Jukka Pöyry Mikkelistä on Perussuomalaisten eduskuntavaali ehdokas?

    Äänestä

  • Nuhteeton on Jukka kirjoitti:

    Vieläkö Jukka Pöyry Mikkelistä on Perussuomalaisten eduskuntavaali ehdokas?

    On ja äänestän häntä. Sillä naapurini äänestää kuulemma kaiken salailevaa Taavitsaista. Jukka nääs kertoo, mitä kieroa touhua on meneillään :)

    Äänestä

  • Juippi Hoo kirjoitti:

    On ja äänestän häntä. Sillä naapurini äänestää kuulemma kaiken salailevaa Taavitsaista. Jukka nääs kertoo, mitä kieroa touhua on meneillään :)

    Äänestän Jukkaa kunnallispolitiikkan kokemuksen ja asiantuntemuksen johdosta.
    Politiikka paikallistasollakin pitäisi olla yhteisten asioiden hoitoa, eikä toisten puolueiden arvostelimista. Mikkelissä toimii ns. kolmen puolueen vahvajohto.
    Jukkahan esitti mm. Kaukolan kerrostalo tonttien kilpailuttamista, mutta sitä
    ei kukaan kannattanut. Nyt liikennöitsijä teki valituksen asiassa, joka johtanee
    asian aukaisemiseen uudelleen, ja uudelleen käsittelyyn esim. Jukan ehdotuksen
    mukaisesti. Näin uskon.

    Äänestä

  • Kokem.- asian ratk. kirjoitti:

    Äänestän Jukkaa kunnallispolitiikkan kokemuksen ja asiantuntemuksen johdosta.
    Politiikka paikallistasollakin pitäisi olla yhteisten asioiden hoitoa, eikä toisten puolueiden arvostelimista. Mikkelissä toimii ns. kolmen puolueen vahvajohto.
    Jukkahan esitti mm. Kaukolan kerrostalo tonttien kilpailuttamista, mutta sitä
    ei kukaan kannattanut. Nyt liikennöitsijä teki valituksen asiassa, joka johtanee
    asian aukaisemiseen uudelleen, ja uudelleen käsittelyyn esim. Jukan ehdotuksen
    mukaisesti. Näin uskon.

    Eiköhän Jukan olisi aika siirtyä jo eläkeläisten rientoihin, alkaa olla tuota ikää enempi kuin lääkäri määrää. Saa vaikka sydänkohtauksen.

    Äänestä

Jukka Pöyry, jos pääsee eduskuntaan, täyttäisi viimeisenä edustaja vuotenaan 80.v.
Kaikella kunnioituksella mutta kyllähän tuo on suhteellisen korkea ikä kansanedustajalle, varsinkin kun noina vuosina tuppaa sairaukset yllättämään kovinkin äkisti.

Äänestä
  • Onhan siellä nykyisin "veteraani" ikäisiä, kuten Donner. Uskon Jukan hoitavan
    määrätietoisesti hommansa. Uskon että Mikkelistä (jaPiirin alueelta) löytyy hänelle kannatusta.

    Äänestä

Ainoa ehdokas Jukka Pöyry Mikkelistä, jolla ei ole Käräjäoikeuden kanssa tekemistä. Kuten joku kommentoija sanoi, ettei Perussuomalaisten jäseneksi pääse, jollei ole jonkunlaista tekemistä Käräjäoikeuden kanssa - tai miten se nyt olikaan. Toivon, ei" ryvettynyttä" henkilöä edustajaksi Perissuomalaisiin - vai löytyneekö Mikkelin Perussuomalaisista!? Varmana ehdokkaana keväällä 2014 oli vielä yrittäjä Raimo kappahallista, mutta tais hänenkin nimi ryvettyä johonkin - mikä lie ollut syy?

Äänestä

Eduskuntavaalien vaalipäivä on sunnuntai 19.4.2015. Kotimaassa äänestetään ennakkoon 8.-14.4. ja ulkomailla 8.-11.4.

Äänestä

Eiköhän tuo koko persujen touhu ole auringonlaskun hommaa. Gallupeissa menee kannatus niin kovaa vauhtia alas, että ei ole huhtikuussa paljoa jäljellä. Saa moni nykyinenkin edustaja pakkailla tavaransa eduskunnasta vaalien jälkeen. Todennäköisesti myös Savonlinnan Turunen.

Soini on itsekin todennut väsähtäneensä. Isompi hinku on jäänyt taakse. Ryhmä on hajalla. Se ei sinänsä ole ihme, koska protestin imussa mukaan lähti kaiken maailman kylähulluja. Ja niitähän näyttää olevan uudellakin listalla.

Jytkylle käy ihan samalla tavalla kuin aikanaan Veikko Vennamon suurelle voitolle: haihtuu taivaan tuuliin. Suurin ongelma on siinä, ettei Soinista ole tosipaikan tullen vastuun kantajaksi. Hän on tyhjän läyskyttäjä. Sen useimmat nyt jo näkevät.

Äänestä
  • Demarit kuihtukoon pois, edes tästä kaupungista ! Niin eripuraista ja kateellista väkeä, että tulee huono olo ! Myönsivät, että Arkadianmäelläkin myönneltiin vain Kokoomukselle. Mitä politiikkoja ne sellaiset ?????????????? tai kuka noita edes äänestää ???

    Äänestä

  • Jep, eihän noi Mikkelin demarit edes voi yhtenä rintamana edetä. Pitää olla kaksi toistaan vihaavaa ryhmää.

    Äänestä

Tänä vuonna on oikeasti vaikea löytää kunnollista ehdokasta. Puolueiden linjat täysin sekaisin, viimeiset kaksi eduskuntakautta hallitusta mennyt vienyt asiat täysin lepikkoon. Kunnollista suoraselkäistä ehdokasta saa etsiä vihikoirien avulla.

Äänestä

Eduskuntavaalien ennakkoäänestyspaikat löytyvät verkkosivuilta vaalit.fi.
Näistä linkeistä voi tarkistaa suoraan esimerkiksi Mikkelin, Savonlinnan ja Pieksämäen äänestyspaikat.
Eduskuntavaalit toimitetaan 19. huhtikuuta. Ennakkoäänestys on kotimaassa 8. – 14. huhtikuuta ja ulkomailla 8. – 11. huhtikuuta. Osa ennakkoäänestyspaikoista on avoinna vain tiettyinä ennakkoäänestyspäivinä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Äänestäjä kirjoitti:

Koska

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu