Ohjeistus on että paina windowsnamiskaa ja virtapainiketta samanaikaisesti ja kuva on valmis mutta njet, ensinnäkin 8.1 väittää että virtanappula äänenvoimakkuus on nykyään kikka joka tekee tempun mutta kun ei vaan onnistu; oikean laidan koskettaminen (virtanapin lyhyt painallus) heittää glancen, pitkä painallus ehdottaa sulkemaan laitteen. Vai teenkö jotain väärin, ehkä mun sormet vaan ei osaa painaa noita just samalla sadasosasekunnilla pohjaan?
Toinen ihmetyksen aihe onpi se että kun laitan kapulan lataukseen, kuuluu merkkiääni mutta kun akku on täynnä niin ei mittään elonmerkkiä, ei vilkahda valot, ei ääntele; outoa mun mielestäni...kaikki vanhat nokialaiset piippaili tai ilmoitti "kytke akku pois laturista" kun akku oli täys, vaan ei tämä lumipallo. Asetuksissani jossain feelua?
Toinen ihmetyksen aihe onpi se että kun laitan kapulan lataukseen, kuuluu merkkiääni mutta kun akku on täynnä niin ei mittään elonmerkkiä, ei vilkahda valot, ei ääntele; outoa mun mielestäni...kaikki vanhat nokialaiset piippaili tai ilmoitti "kytke akku pois laturista" kun akku oli täys, vaan ei tämä lumipallo. Asetuksissani jossain feelua?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä siinä aika tarkkaan samalla hetkellä pitää painaa jos meinaa kuva tulla,en jaksa uskoa että tuossa olisi mitään vikaakaan ellei virtanappula temppuile.Anna vaikka kaverin koittaa jos et itse meinaa onnistua niin ainakin tiedetään onko vikaa.
Tohon Akku juttuun sen verran että ite järjestelmässä ei taida olla mahd asettaa hälytystä akun täyttyessä mutta ainakin tossa mitä käytän eli Semenovin Akku sovelluksessa voi hälyn asettaa kun akku on täynnä.Tosin en ole ite edes testannu sitä vielä koska näytti olleen kokoajan pois päältä.
Kyllähän tossa Akku sovelluksessa hälytykset pelaa hienosti..ja tietysti äänenkin voi valita haluamakseen kuten muissakin sovelluksissa
http://aijaa.com/4MgbtC
No vot, tyhmähän tässä on ollut - kas kun mulla on ollut tuo Akku-sovellus asennettuna jo vaikka kuinka kauan vaan enpäs tajunnut että sieltä saa nuo varoitusäänetkin kuosiin, olin vaan tyytyväinne kun näytti prosentit =). Ääntä (siis varoitusääntä) en osannut vielä vaihtaa mutta eiköhän sekin löydy jos tarvetta moiseen on. Oppia ikä kaikki eli kiitokset vinkistä! Sen sijaan mun kaverit on ihan samanlaisia rähmäräpylöitä, ei saada printscreeniä vaikka pistäisin puhelimen ruuvipenkkiin...vaan eipä sillä väliä, aika turha feature tällaiselle mopokäyttäjälle.
Sen sijaan toisesta viestistä bongasin StopMusicin, sehän on kanssa mainio - tosin yhä ihmettelen sitä että miksi Lumiassa ylipäätään ei saa itse esim. Mixradiosta kokonaan stopattua toistoa, miksi ihmeessä se jää tuonne yläpalkkiin kummittelemaan joksikin aikaa...mutta nyt sen soittimen siis saan palkista pois, kiitos siitäkin!