pentu nirsoilee, menee hermot

syvähuokaus!

Elikä tänään käytiin pihalla kunnon riehungeilla, varmasti on nälkä.
Ei kelvannut nappulat aiemmin tänään, äsken oksensi tyhjää mahaa ja tarjosin taas ruuan. Nätisti istui ja odotti lupaa, nuuhkaisi nappulaa ja lähti pois.
Menee hermot!! Mitä pitäisi tehdä? Nälkälakolleko? 4kk vanha..

8

2364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koira fani

      Voi että kuule onko syönyt puuroa tms. pehmeää ruokaa? Minkä rotuinen koira on?

    • karvakasa

      Mites pennun sisarukset ja vanhemmat? Kuinka niille maistuu ruoka?
      Ota kasvattajaan yhteyttä, sieltä voit saada rodulle sopivia neuvoja.

    • pentuliini

      Anna parempaa ruokaa. Yhtään koiraani en ole pelkällä nappulalla syöttänyt vaan aina laitan jotain tuoretta ja maittavaa joukkoon. Ravitsemuksellisestikin parempi ratkaisu. Elätkö itse pelkillä kuivilla muroilla ja kekseillä?
      En tarkoita mitään sisäfilettä, mutta valkuais- ja rasvalisäys voi olla monen tyyppistä. Oma suosikkini on broilerinkoivet, joita saa tosi halvalla. Pesen mausteet pois ja keitän vedessä. Perkaan luut pois ja siinäpä monen päivän maittava ja terveellinen lisuke nappulalle, keitinvesi kuuluu mukaan. Pieni vaiva, iso hyöty.
      Myös yleensä kotiruuan jämät maistuvat.

    • Onhan se.

      Ihan normaalia tuo on, että pentu ei välillä syö.
      Jotkut pennut on todella tarkkoja ruuan lämpötilan, kosteuden ja kaiken muunkin suhteen.
      Oma viimeisin pentuni ei suostunut syömään kostutettua ruokaa ollenkaan. Söi sitten ruokansa kuivana. Tiedän, että kaikki ohjeet sanoo, että pennulle on annettava ruoka liotettuna, mutta parempi syödä kuivana, kun ei ollenkaan. Eikä tuolla mitään ongelmia kuivasta ruuasta ole ollut.

    • 1110

      Tarjoa ruokaa, jos ei kelpaa niin ota kuppi pois ja anna vasta seuraavana ruoka-aikana. Miksi siitäkin pitää tehdä rakettitiedettä? Tottakai koira oppii nirsoilemaan jos sille antaa aina vaan parempaa ruokaa nappulan sijasta. Mutta pidä huoli että koira juo vettä.

    • ihminen_nirso

      Ei terve pentu nirsoile vaan ahmii ruuan kuin ruuan, jopa huonommankin. Eli joko pentusi ei ole terve tai kyse ei ole nirsoilusta vaan syystä xx.
      "Älä syytä viatonta koiraa".

    • Aito85875785587857

      Noin pienen pennun pitää syödä normaalisti.
      Koirat ei teeskentele. Jotain on siis vialla sen massussa. Ihmiset ihan inhimillisesti usein luulevat että koirat esittävät nrisoa tai kipeää, mutta eivät muista ettei koira ole niin kehittynyt että pystyisi samaan laskelmointiin kuin ihminen. Kuivamuona sinänsä ON tylsä ruoka, syöpä itse kuivattua ruokaa joka päivä ja tule vaikka vuoden päästä kertomaan miten kivaa oli: makuaisti se on koirallakin. Kyllä se koirakin nauttii jos iso osa ruoasta on kotiruokaa ja vain osa nappuloita ja pienestä vaihtelusta. Herkkävatsaiselle tosin täytyy vaihtelun olla hyvin rajattua ja mietittyä, mutta kuitenkin. Tuossa vaan ei nyt ole kyse siitä.

      Noin pienen pennun pitäisi syödä useamman kerran päivässä ja hyvällä ruokahalulla. Jos pentu ei syö, se ei kasva terveesti. Jos pentu oksentaa tyhjää mahaa, se ei todellakaan nirsoile vaan maha on kipeä. Vatsatauti on koirillakin, samoin madot ja sairaudet.
      Kun pentu on kipeä, se tietenkin vaistojensa mukaan odottaa ruokaa, sitten nuuhkaisee, tulee paha olo ja ei syökään. Aikuinen tekee tätä samaa. "Nirsoilevaa" koiraa ei pidä alkaa lahjomaan syömiseen eikä muuta, vaan katsoa pitääkö se itse paaston jos on aikuinen ja pennulla katsoa hyvin tarkkaan onko se kipeä.
      Koska samalla tavalla aikuinen ihminen voi olla päivän syömättä, mutta lapsi ei!
      Pentukoiralle on erittäin tärkeää syödä ja nukkua hyvin ettei tule kehityshäiriöitä. Ja liikkua sopivasti.

      Eli nälkälakko on ehdoton EI, lasta ei pidetä nälässä.
      Muistakaa rakkaat ihmiset että koiran pentu on LAPSI, eli ihan pieni vielä. Se tarvitsee enemmän hoivaa ja huolenpitoa kuin aikuinen koira, ja vaikka me tosiaan inhimillisen helposti yhdistämme inhimilliset puolet (laskelmoinnin, vallan halun, valehtelun jne.) koiraan, koiralla ei niitä ole. Se on vaikeaa muistaa, mutta koira ei teeskentele. Koira ei esitä olevansa kipeä. Se joko on tai ei.

      Mutta eläinlääkärille kannattaa soittaa ja kysyä missä vaiheessa kannattaa mennä, epäileekö hän että on sairaus, matoja vai mikä on. Minusta olisi hyvä myös käyttää pentu tarkastuksessa.
      Älä siis menetä hermoja jos toinen on kipeä, vaan tunne myötätuntoa. Ei se sinustakaan ole kivaa jos on oksennustauti ja joku vaan haukkuu siitä hyvästä.

    • miisku2

      Saattaa olla että pennulla ei ole nälkä. Niin pienikokoinen ei voi syödä yhtä paljon kuin ihminen syö;) Pääasia että juo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      148
      4465
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      184
      2944
    3. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      13
      2691
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      87
      2687
    5. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      126
      2337
    6. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      32
      1878
    8. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1795
    9. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      9
      1420
    10. Olet ainutlaatuinen

      Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain
      Ikävä
      36
      1023
    Aihe