Miksi volkkarin ostamista karsastetaan? Marras ja Joulukuussa,
kumpanakin myyty vähemmän kuin Toyotaa? Alkaako vikalista
ja Euroopan lyhyin takuu karsimaan asiakkaita kun naapurin
Passattikin vaihtui jo Avensikseen,vaikka oli volkkarimies
henkeen ja vereen. Uskoko petti vai kukkaro?
kumpanakin myyty vähemmän kuin Toyotaa? Alkaako vikalista
ja Euroopan lyhyin takuu karsimaan asiakkaita kun naapurin
Passattikin vaihtui jo Avensikseen,vaikka oli volkkarimies
henkeen ja vereen. Uskoko petti vai kukkaro?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Papat halusivat tojonsa rekisteriin viimevuoden puolella. Tammikuussa palataan normaaliin marssijärjestykseen, siihen samaan joka oli koko vuoden 2104 saldo.
Uutta Passatia jäi moni odottamaan.
Tuskin näet vuotta 2104 ja sen saldoa. Paljon on TSI ja DSG vikavaageneita
kilahtanut siihen vuoteen mennessä ja konkurssikin on jo saattanut tavoittaa
sekundavalmistajan. Kristallipalloko näyttää Tammikuun tietoja?
Kun vuoden 2015 autoksi (ylivoimaisesti) valittu uusi Passat tulee myyntiin, niin VW taas kipuaa kärkeen. Myös Skodalla Superbin kanssa sama tilanne - eli vanhan mallin myynti luonnollisesti hiipunut, mutta kun myös uusi Superb malli saapuu kauppoihin tämän vuoden aikana, niin Toyota jään ilman muuta VAG-konsernin jalkoihin.
VAG on hyvinkin kannattava ja menestyksekäs valmistaja, ja tekee hyvää tulosta.
Hui kauheata, miten kestämme tämän!
Joulukuussa Volkkaria rekisteröitiin kokonaista 11kpl vähemmän kuin Toyotaa. Koko vuoden saldo meni kuitenkin Volkkarille 12959 vs 12553. Tämä tarkoittaa myös Toyotan markkinaosuuden pienenemistä 12,1%:sta 11,9%:iin. Volkswagen-konsernin merkkien markkinaosuus sen kuin kasvoi, ollen nyt lähes 30% kaikista Suomessa rekisteröidyistä autoista, enemmän kuin kaikki japanilaismerkit yhteensä.
Tällä kertaa Toyota Finlandin tukiostot loka-joulukuussa eivät riittäneet ykköstilaan vaikka kovasti yrittivät. Tukiostoilla rekisteriin saatuja voitte nyt koeajaa esittelyautoina ympäri Suomen tojoliikkeitä tai ostaa suoraan varastosta itsellenne reilulla alennuksella tai varuste-eduilla.
Marraskuussakin vikavaagenia rekisteröitiin vähemmän kuin Toyotaa.
Aika häpeällistä kun Suomi on kuitenkin Euroopassa eli melkein
vikavaagenin kotikenttää. Pitää hakea apuun lohdutuksesksi kaikki
konsernin omistamat merkit Romanian kerjäläisille lanseerattuja
taaviskodia myöden. Hävettävän pieni ero oli koko vuodessakin vokkelon
kannalta.
Joulukuussa Toyotaa ei rekisteröity kuin 9kpl enemmän kuin Volkswagenia. Kaikki muu pitää paikkansa.
Tojota on aina tehny samaa kusetusrekisteröintiä. 1999 mulkosilmä corollaa painettii hulluna rekisteriin joulukuussa-99, kun näytti että tojota vois olla ykkönen suomessa, mutta eikä mitä Ooppelikohan sieltä tulla tupsahti ykköseksi ja mulkosilmää uutta myytiin vielä 2001 ajamatonta 99 rekattua.
Aika turha näiden Terojen lähteä pullistelemaan kuukausikohtaisten myyntilukujen kanssa. Isossa kuvassa tulee kuokkaan todella tukevasti.
"isossa kuvassa Toyota on paistatellut maailman myydyimpänä"
Uskon että närästykselle ei loppua näy kun pitää taistella TSI/DSG
loputtomien ongelmien kanssa.