Jumala rankaisee TVO:n isänmaattomia, moraalittomia johtajia kansalaisten vaarantamisesta. Osaava henkilöstö pistetään kilometritehtaalle kun johto on asiansa tyrinyt. Ydinturvallisuus on nyt vaarassa. Mutta sen edestään löytävät. Aamen hallelujaa.
TVO:n johto saneeraa
Hannele.
6237
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei ei ja vielä kerran ei. Jumalan tehtävä ei ole rangaista, vaan antaa anteeksi. Ihmisten oma keksimä on, että jumala rankaisisi, herra on armollinen. Muista mitä Jeesus pyysi ristillä ´´isä anna heille anteeksi, sillä he eivät tiedä mitä he tekevät´´.
Eli siis elinaikana voi tehdä lähes mitä vaan, koska kaikki synnit on anteeksi annettu.
Jeesuksen pyytelyt ristillä eivät ole Jumalan sanaa.
Erikoista saneerauksessa sekin, että tvo:n tarkoitus ei ole tuottaa voittoa vaan päästä nollotulokseen. Sehän myy sähköä omakustannushintaan. Se ei ole mikään pörssiyhtiö ja työläisten palkat ovat hyviä ja johtajien palkat kohtuullisia. Vuorokäyttömies tienaa n 70 000e vuodessa vaikkei ole kuin amiksen käynyt. Vuoropäälliköt tienaavat n 80000e vuodessa. Toimitusjohtaja saa 290000e vuodessa ja pikkujohtajat jotain 100 000 e vuosi. Ihan kovaa palkkaa saavat tavalliset työntekijät tvo:lla. Mikäli yritys olisi pörssissä, niin palkat laskisivat 3 kertaa pienemmiksi kun taas johdon palkat nousisivat kolminkertaisiksi.
Kaikki yritykset pitäisi olla vain voittoatavoittelemattomia ja kansa saisi kunnon palkkaa näin ostovoima Suomessa kasvaisi, kulutus lisääntyy ja tulee sitä kautta paljon uusia työpaikkoja esim. palvelualoille.
Suomi on suossa eikä sieltä ikinä nouse, koska kaikki lait ja määräykset suosivat vain kieroja ja rikkaita ihmisiä.
Kannattaa siis olla kiero ja rikas. Kierot ja rikkaat eivät ole suossa, vaikka Suomi olisikin. Ihan uteliaisuuttani kyselen, miten ilmenee, että Suomi on suossa. Onko sinun huono olla, oletko köyhä, nälissäsi, ilman asuntoa, vai miten suossa olo ilmenee.
Palveluja lakkautetaan, -kouluja, sairaan/vanhusten/lasten hoito alaarvoista, työttömyys lisääntyy, leipäjonot pitenevät. Tuloerot kasvavat. Tässäpä nyt muutama aluksi.
TVO:lla tyydytään pieniin henkilöstömuutoksiin. Mistään fataalista saneeraamisesta ei ole kyse. Pienikin huhu voi saada siivet ja niin paniikkitunnelma on valmis. Yritys on kuitenkin vakavarainen ja toimii alalla, jossa ollaan totuttu käsittelemään suuria rahamääriä ja laajoja asiakokonaisuuksia. Ei voida rinnastaa tämän vuoksi mihinkään pieneen kaupalliseen tai valmistavaan yritykseen, joita nyt ikävä kyllä joutuu lopettamaan toimintansa yhä kasvava määrä. Paniikkiin ei ole aihetta, kunhan teemme parhaamme sopeutuaksemme nykyiseen markkinatilanteeseen.