Kertokaa, siskot!´

Serafiina313

Olen seurustellut 45-vuotiaan miehen kanssa muutaman kuukauden. Hän oli tavatessamme vielä asumuserossa. Suurin ongelma on se, että en saa miestä puhumaan. Hänen on kertakaikkisen mahdotonta sanoa muita asioita kuin "kahvi", "televisio", "sauna" tai "nukkua". Kyse on umpisuomalaisesta miehestä, joka ei kuulemma ole oppinut "ilmaisemaan itseään" muuten kuin esim. hakkaamalla halkoja. On sietämätöntä se, kun ei voi tietää mitä toisen päässä liikkuu. Ja käy myös mielessä, etten voi luottaa, kun tuosta asumuserostakaan en tiennyt mitään, asia tuli esille toisen henkilön kautta.
Oppiiko vanha koira uusia temppuja vai luovutanko? Miehessä ei ole mitään vikaa, mutta mykkä äijä ei oikein jaksa kiinnostaa. En ole mikään päällepäsmäri enkä selosta suu vaahdossa asioita, mutta normaali kommunikaatio lienee ihan suotavaa. En puhu päälle enkä tunge sanoja hänen suuhunsa, mutta niitä ei yksinkertaisesti ole. Jos ei esim. saanut kerrotuksi viime syksynä siitä, että on vielä virallisesti naimisissa (ja harkintavaihe kesken), niin mitä muita luurankoja mahtaa kaapissa olla? Miehen liitto on lapseton, minulla on yksi murkkuikäinen. Sitoumista en taida tämän kohdalla harkita, koska turhauttaa aika lailla opettaa tuon ikäiselle yhtikäs mitään. Tapasimme tuttuni synttäreillä, jossa oli kaveriporukan kuskina. Sen verran sai kuitenkin sanotuksi, että "ööh… ööh… syömään… ööhhh.." Odotan kärsivällisesti, mutta ei, mitään ei tule---
Vaihdanko puhetaitoiseen? Mitään valtavia tunteita ei ole päässyt syntymään, arvannette miksi. Taitaa olla turhan vanha oppimaan yhtikäs mitään…

3

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • antaisin olla

      Jos ei muutamassa kuukaudessa ole isompia tunteita miestä kohtaan syntynyt, niin anna mennä. Onko hän osoittanut sinua kohtaan kiinnostusta ja lämpimiä tunteita sanoin ja teoin?

      • Serafiina313

        Fyysistä läheisyyttä on, mutta mykkyys käy hermoille, eikä tuo fyysinen puoli tunnu hyvältä, kun toinen ei osaa sanoa muuta kuin "öh".
        Sen tiedän, että on uskonnollisesta perheestä, jossa ei puhuttu mistään - paitsi ehkä kirkkoon menosta jne. Estynyt ihminen, kaikin puolin, ja aika vaikea lienee ollut suhde vanhempiin kun heidän kuoltuaankin heitä pelkää.
        Omista tunteista ja asiosta ei ole saanut puhua, arvelen. Ehkä joku tuollaisen kommunikaatioon kykenemättömän kanssa jaksaa, minä sanon huomenna että näkemiin. En usko, että tuon ikäinen enää oppii mitään uutta, kun aistin ahdistumisen aina, kun kysyn jotain ihan normaalia. Ei läheisyyttä voi syntyä ilman kommunikaatiota, esimerkiksi televisiota katsomalla.
        Joten huomenna aion sanoa, että etsii sellaisen naisen, jolle ei tarvitse puhua mitään. Kai sellaisiakin on :) Tuohon ilmoitukseeni sanoo tod.näk. "öh".


      • sen-exä

        Kerroppas nyt muruseni kaikki ne asiat, jotka painavat sydäntäsi niin kuuntelen ne sujuvasti. Eihän tuo läheisyys ole mikään ongelma, tulet syniin ja heität vaattesi pois. Eiköhän luonto hoida jo loput. Sitten on, mistä puhua ja mitä odottaa. Suottaapihan olla yllätys, kun ei tuplaehkäisykään toimi.
        Niin on meinaan käyny aikaisemminkin. Mieti sitä, mitä miehesi tietää ja miltä hän säästää sinut. Onko tullut koskaan mieleen tämä näkökanta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      68
      1847
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      100
      1839
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      137
      1669
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1411
    5. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      33
      1344
    6. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      314
      1233
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      59
      1191
    8. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      130
      1092
    9. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      273
      1039
    10. Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta

      Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa
      Hindulaisuus
      446
      933
    Aihe