Aika outo juttu tapahtui tuolla Iisalmen avanto-uintipaikalla. Aika suuri kolmen miehen ja turkiksissa olevan naisen delegaatio oli omien sanojensa mukaan tullut tarkastamaan tätä kohdetta. Omasta mielestäni ne taisivat olla enemmän kiinostuneita avantouimareista, kun siitä avannon reijästä? Jouduimme melkoisen tovin odottelemaan uimapuissamme tuon tarkastuksen loppumista. Tuo turkiksissa oleva tarkastaja tuli oikein koppiin sanomaan, että emmekö me menekkään avantoon? Vähän tuntui viileältä olo, miksi meidän olisi pitänyt polskia avannossa tuon delegaation silmien alla. Fiksun tuntuisia kuitenkin olivat ja varmaan tuo tarkastuskin oli aiheellinen, vaikka "virkamiehiä" omasta milestäni oli työn mittavuus huomioituna monta. Yksi rakennustarkastaja riittää tarkastamaan rakennuksetkin ja resurssipulaa podetaan yhteiskunnassamme rahapulan takia joka sektorilla.
Iisalmen avantouintipaikan "valvonta" ärsytti
14
810
Vastaukset
- Jospa turkkikurppa
oli näitä poliittisesti nimitettyjä........
- saukkonen
Niitä poliittisia tarvitaan monta, kun pitää olla puolueet edustettuna ja päällystakkina. Ja tuleehan siitä kokouspalkkiot. Olisitte heittäneet ne avantoon.
- ihmisiähän hekin?
Niin todellakin, pitäähän kaikki puolueet olla edustettuina ja tämä ei vaan tullut mieleen, kuka niistä on kepulainen, kuka persu ja kuka demari. Välipäivät ovat sellaista tyhjäkäyttöä politiikoillakin, niin olikohan kyseessä jonkinlainen kinkunsulattelu tai ulkoilupäivä? Avantouinti on hieno harrastus, jos sitä vain saisi rauhassa harrastaa. Syksylläkin olisi ollut noille tarkastajille käyttöä, koska verkkomiehet "päivystivät" aika usein muutaman kymmenen metrin päässä tästä uintipaikasta ja kuulema verkkokalastivat ja kuulema se oli laillista.
- voe vietävä
Ettee vaen oes ollunna homostelijoehin tae lespoen ratsoominen? Turkiskurppoo tuas voes kuvittella näen savolaesen näkökulumasta etustammaan tuossa avoenna olevassa pulumassa porvareeta isommalla peellä?
- Ohikulkija627
Hyvä, että tarkistavat silloin tällöin tämänkin kopin, siisteyden, turvallisuuden ja että koppi pysyy vain siinä käytössä, mihin se on alun perin tarkoitettu.
Monesti tahtoo tuollaiset syrjässä olevat tilat päätyä, parittelutiloiksi.
Miesten ja naisten puoli on erikseen.
Virkistäviä molskahduksia.Ohikulkija- ilmianto
Kirkonsalmella tosin asuu eräs koppi-irstailija ja on ainakin pesiytynyt käyttämään uimakoppia.
- sisäänastuja
Tietämättömät taas jauhavat aivan turhanpäiväistä selvässä asiassa!
Avantouintipaikkaa ylläpitää Iisalmen Latu ja jokaisella uimarilla on oma,
numeroitu avain, kuitattu ja maksettu erillinen maksu avannon ja pukeutumis-
tilojen käytöstä.
Kyllä Ladun jäsenet pitävät paikkansa kunnossa, parittelu voi keskeytyä,
seuraavan uimarin tullessa, mikäli sellaista kuvittelette, sairasta ajattelua!
Hyvin tapoihin kuuluu, että tuleva vieras esittäytyy.
Nyt tuolta delegaatiolta on nuo hyvät käytöstavat kokonaan puuttuneet tai
ainakin unohtuneet, koska eivät ole osanneet muuta kuin "pällistellä" ja
katsella kuin lehmä uutta konttia. - selvennykseksi
ilmianto kirjoitti:
Kirkonsalmella tosin asuu eräs koppi-irstailija ja on ainakin pesiytynyt käyttämään uimakoppia.
Tarkoittaa siis Kirkonsalmen uimarannan pukukoppia, ei avantouintipaikan.
- aliens
sisäänastuja kirjoitti:
Tietämättömät taas jauhavat aivan turhanpäiväistä selvässä asiassa!
Avantouintipaikkaa ylläpitää Iisalmen Latu ja jokaisella uimarilla on oma,
numeroitu avain, kuitattu ja maksettu erillinen maksu avannon ja pukeutumis-
tilojen käytöstä.
Kyllä Ladun jäsenet pitävät paikkansa kunnossa, parittelu voi keskeytyä,
seuraavan uimarin tullessa, mikäli sellaista kuvittelette, sairasta ajattelua!
Hyvin tapoihin kuuluu, että tuleva vieras esittäytyy.
Nyt tuolta delegaatiolta on nuo hyvät käytöstavat kokonaan puuttuneet tai
ainakin unohtuneet, koska eivät ole osanneet muuta kuin "pällistellä" ja
katsella kuin lehmä uutta konttia.Kultaiset käytöstavat tuppaavat unohtua jos niinkin suureen virkaan on päässyt kuin pukeutumistilojen tarkastamiseen.
Iisalmessa tuollainen käytös ei enää ihmetytä , on täällä niin omituista tallaajaa.
- yli-ihmisiähän ne
Virkamiehet ovat Jumalasta seuraavia, vaikka heidän kuuluisi olla ihmisten asialla. Itsensä edustamansa byrokratian asialla he kyllä osaavat olla ja silloin ihmistä luukutetaan tosissaan. Kait ne nauttiin tällaisesta yli-ihmisenä olemisesta ja tärkeilemisestä. Heidät pitää huomata ja katsella alhaalta. Säälittävää tässä on se, että puolustuskyvyttömiä vanhuksiakin luukutetaan ja kohdellaan huonosti. Seisovilla jaloilla ja jotenkin toimivalla päällä pärjää näiden kanssa, mutta tulevaisuus kuitenkin pelottaa.
- kaikkea nähnyt
Olet totaalisen oikeassa.
- Eetvartti2
Keskustelun aloittajalta on taas jäänyt aamulääkitys ottamatta.
- eetulle
Ettei vai Edvart-poloiselta olisi jäänyt itseltä ne pillerit ottamatta? Ainakin kirjoitelma viestii jostain sellaisesta. Eihän tavallinen terve, jolla "kynä" pysyy kädessä tarvitse pillereita tai ne olisivat ekana mielessä, kun IPadin avaa? Mielipiteen avaus kaiketi kritisoi tätä virkavalvontavallan tehotonta käyttöä ja sitä, että mekin olemme Teitä varten.
- outoja liikkeellä
Tänään ja Iisalmessa naisten yksityisessä kuntoilupaikassa "tarkastajat" syynäsivät mukamas sähköjä. Kolme miestä tarvittiin "sähköjen" tarkastamiseen ja eikös tuossakin kaksi miestä taida olla liikaa? Kuntopaikan laitteet toimivat moitteettomasti ja miksi niitä sitten piti kolmen miehen voimin tarkastaa.Vähän pukkasi ajatusta, että oliskos tuossakin kysymys sähkömiesten roolin suojassa tirkistellä vain naisia ja naisten liikkeitä ja tällä tavalla saada itselleen niitä puuttuvia kiksejä ja kait sitten niitä orkkujakin. Eihän sitä kehdannut "revitellä" revaa tarkastajien silmien alla, poishan sitä oli lähdettävä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k502224Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11904Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut79901- 68853
Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me112795Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt46789Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu9743Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49739vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22723Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖20720