Onko muita jotka opiskellut monta ammattitutkintoa? Minulla 3 ammattia ja neljänteen aloitan kouluttautumaan kohta koska en työllisty. Myös putki- ja sähköasentajan tutkinnot kiinnostaisi. Joten ei tiedä vaikka innostuisi joskus neki tutkinnot suorittaa.
montiosaaja
montaammattia
6216
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eikö tässä tullut juuri joku rajoitus, että sellaiset, joilla ei ole yhtäkään tutkintoa ovat etusijalla. Jos on jo joku tutkinto, ei pääse ainakaan tavallisiin koulutuksiin, siis ammattiopistot ja kenties jopa amk.
Tietysti omalla rahalla voi kouluttautua vaikka joka vuosi uuteen tutkintoon, siis kuten esim. markkinointi-instituutti.
Kyllä se mahdollista on.
No, katselin tässä esim. ammatti-instituutin jotain brosyyriä, siis ammattikoulutasoista koulutusta vaikkapa keittiöalalta.
No, siinä suoraan sanottiin, että 20-50-vuotiaille joilla ei ole ylioppilastutkintoa tai aikaisempaa ammattikoulutusta.
että en ymmärrä vastaustasi kyllä se mahdollista on.
Mielestäni rajoituksia tuli, ja nyt myös yliopistopaikat aletaan ensijaisesti antamaan ensimmäistä koulutuspaikkaansa hakeville.
On aivan oikein, että moninkertaista koulutusta rajoitetaan. Toisen tutkinnon suorittaminen voi olla asiallista vaikkapa terveydentilan muututtua tai työllisyystilanteen vuoksi. Mutta kolme tutkintoa yhdellä ja samalla ihmisellä on jo epäilyttävää.
Kaikki koulutus nimittäin maksaa. Onko maallamme varaa kouluttaa turhaan? Ehkä kolmannesta tutkinnosta pitäisi jo periä todellinen hinta eli vähimmillään todennäköisesti kymmeniä tuhansia euroja.
Putkari-koulutuksen pääsyehtona on alan työpaikka. Eli pitää olla alalla töissä jo ennen AKK-kurssitusta. Ristiriitaista. Putkarin hommiin ei vaadita pätevyyttä!
Sähköpuolella pitää olla perustutkinto. Eli sähkäri-kurssille ehkä pääsee helpommin.
Putkisaneerauksin kulta-aika. En päässyt oppisopimuksella vaikka olin johtavan suomalaisen lv-liikkeenhommissa rakennusapumiehenä. Asbestia joka paikassa. Yksitellen otettiin lopputilejä. Keuhkot on mitä on. Ei auta muuttaa portugaliin.
Monta ammattia on ! ei tutkintoja ..työ tekijäänsä opettaa !! ainakin mua !