Onko muita 3 vuotiaita jotka eivät oikein osaa/halua/uskalla leikkiä toisten kanssa?
Meillä aika rauhallinen 3 v joka ei oikein tahdo leikkiä muiden kanssa.
On myös ainoa lapsi ja kotihoidossa, voiko sekin vaikuttaa?
Käydään kyllä kerhossa yhdessä ja hakeudutaan ulkona aina sinne missä muitakin lapsia, joten jotain kontakteja kyllä on.
Yksi ainoa pari vuotta vanhempi tyttö on jonka kanssa on leikkinyt.
Vanhempi ottaa aktiivisen roolin leikissä ja antaa lapselleni "ohjeita", "ota sinä tämä vauva jne".
Neuvolassa puhuttiin asiasta ja terkka halusi tavata meidät puolenvuoden päästä uudestaan, oli sitä mieltä että 3 vuotiaat kyllä yleensä tykkää leikkiä muiden kanssa.
Muuten kehitys oli ihan ikätasoista ja aikuisten kanssa kyllä leikkii ja höpöttelee mielellään.
Missähän vaiheessa pitäisi huolestua jos ei ala kaverit kiinnostamaan?
3 vuotiasta ei kiinnosta muut lapset
2
276
Vastaukset
- dsflkjfds
No olen kyllä eri mieltä. Moni 3-vuotias kyllä leikkii vielä ihan itsekseen. Ja lapset ovat erilaisia - toiset pitävät seurasta ja toiset viihtyvät yksinään. Jokainen kyllä löytää paikkansa maailmasta!
Jos terkka haluaa tarkastaa, mikäpä sinä, mutta pidä itse jalat maassa. Toiset lapset pitää vähän vanhemman seurasta, kuten sinun lapsesi. Sehän on lapselle hienoa,kun vanhempi tyttö haluaa HÄNET leikkiseuraksi! Se on ok ja voi helpottaa leikkimisessä, kun toinen määrää ääriviivat leikille.
Lapsesi on juuri täydellinen sellaisena kuin on. Hänen ei tarvitse mennä juuri siihen terkan muottiin. Ja kyllä - kotihoitokin saattaa vaikuttaa. Kyse persoonista ja kasvuympäristöstä. Käykö teillä paljon vieraita? Pyydäpä sieltä kerhosta joku aikuinen lapsensa kanssa teille leikkitreffeille. Lapsi uskaltaa tutussa ympäristössä ehkä eri lailla ottaa kontaktia toiseen, ei välttämättä vielä ensimmäisellä kerralla mutta ehkä jossain vaiheessa. Mutta muista, että kaikki eivät vaan ole niin kiinnostuneita toisista, osa meistä on ihmis- ja osa enemmän asiakeskeisiä ja niin kuuluukin olla! :)
Mukavaa talvea sinulle ja lapsellesi! - Tiine
Meillä oli tuollainen poika, oikeastaan 4,5-vuotiaaksi asti. Ei kaivannut muiden seuraa, äiti oli paras (on myöskin ainoa lapsi). Olin tosi huolissani, mutta toisaalta lapsi oli niin ihana, vähän sellainen pikkuvanha, ja kotiäitinä minulla olikin mahdollisuus puuhastella ja matkustela hänen kanssaan paljon, joten päätin malttaa vain odottaa. Ja pari tuttua, lastenpsykologiaa hieman lukeneetkin kannustivat minua odottamaan, rohkaisemaan mutta ei pakottamaan. "Lapsestasi tulee johtaja", sanottiin. :) Ja se kannatti. Nykyäänkin 6-vuotias tykkää kovasti leikkiä kotioloissa, mutta kyselee kyllä kovasti kavereita kylään, ja koulussakin on kerrottu olevan hyvin suosittelua leikkiseuraa. Oikeastaan ainoa neuvo jonka voin antaa, on juuri tuo, että anna lapsesi olla omanlaisensa, rohkaise mutta älä pakota. Äläkä anna lapsen tuntea tai kokea, että hän olisi jollain lailla "vääränlainen".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834433Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243138Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392864Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1162645Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172509Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432377Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132265- 132264
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142025Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281717