1,6 vvt ajettu 200 000km. Kylmänä käynnistäessä kuluu rohiseva ääni.
Kytkimen polkeminen ei muuta ääntä.
Äänen paikallistaminen on vaikeaa.Ääni poistuu koneen lämmetessä.
Onko vesipumppu menossa ?
Toyota Corolla 07, kylmänä laakerivika ääni?
9
2032
Vastaukset
- reiskaremontti1
vie korjaamolle niin kattovat.aika hankala summassa täällä arvailla vikoja.
- Kylänseppä
Voi olla vesipumppu, mutta myös ilmastoinnin kompura. Tuossa autossa on jatkuvasti pyörivä muuttuvatilavuuksinen kompressori.
Vesipumppu yleensä korkaa akselinsa tiivisteestä ja alkaa vuotamaan.
Kokeile pitkällä ruuvarilla kuuntelemassa paikallistaa äänen lähdettä.- Parempi vaihtoehto
Paljon parempi kuin ruuvimeisseli, on stetoskooppi:
http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Tyokalut-ja-korjaamon-varustus/Testauslaitteet-ja-Elektroniikka/Stetoskooppi-20338/
http://www.motonet.fi/fi/tuote/765035/automekaanikon-stetoskooppi
- lsldldmdmd
Onko rohiseva vai vikisevä? Mun -04 1.6 corollassa moniurahihnan kiristinrullan laakerit vikisivät kylmänä, lämmettyään hiljentyivät. Vaihdettiin aikoinaan takuuna uusiin.
- Kitisevä lokki
Katsopas kun jollekin vaihdetaan ja toiselle ei. Meidän Toyota on kitissyt uudesta saakka, nyt 7 vuotta ja ei korjattu takuuaikana, vaikka pyysin. Meillä kitisijä on yaris.
- korjattu
Vesipumppu se oli. Löytyi helposti kun löysäsi moniurahihnan ja käsin kokeili vesipumppua. Laakeri oli väljä, nesteet pysyivät silti sisällä.
Mittarissa oli 203tkm. - Tuttuääni
Ei ole mikään menossa. Käynnistäessä, päivän-parin seisomisen jälkeen Toyotan ääntävät sydäntäsärkevästi ennen kuin öljy ehtii kampiaksilan laakereille ja jakopään ketjun kiristimelle.
- alukone
Moottori vaihtoon :)
- Tuttuääni
Tekee sitä jo uutena. 1.4 D4D jäi aikanaan valitsematta, koska esittelyautossa käynnistyksen äänet olivat sydäntä särkeviä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1244867Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1904540Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1191980- 4031731
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a341501Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann81292Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3781235- 811171
- 741065
- 921008