Jääkaira kuntoon

Teräs slagi

Muutama perusasia pitää mainita heti alkuun helpoon asiaan kuten jääkairan teroitus.
Jos olet lainannut kairaasi aloittelioille ja terä ei pure niin vie se suosiolle ammattiteroittajalle jos taas olet esim. ostanut kairan kirpputorilta ja se ei pure niin sama homma kuin edellisessä. Amatoori lyö kairan jään pintaan koska ei tiedä mitä käy kun taas kirppari kairaa on joku voinut teroittaa väärin eli kulmat on pilattu.

Homma on helppoa jos sinulla on kaira joka on muuten käsitelty oikein mutta on päässyt "kesäterään". Osta puikko mallinen timanttiviila ja teroita sisäpuolelta pitkin vedoin täysin teräkulmaa seuraten, aika ajoin kokeile kynnellä terävyys. Kun terä on partaveitsen terävä niin kierre pitää vielä poistaa, sama timattiviila käy tähänkin hommaan joten vedä varovasti ulkopuolelta terän "otsaa" pitkin muutamia kertoja, huom. viilan täytyy kulkea aivan terän pohjaa pitkin sitä ei saa kääntää mihinkään eri suuntaan. Tämän voi myös tehdä nahanpalalla, hiomapaperilla, teroituspuikolla, karbidityökalulla, tavallisella viilalla tms.

Aja kanssa teräkulmat voivat vääntyä myös tavallisessa käytössä joten jos teroitus ei auta niin terä kerran amattilaiselle ja taas toimii.

ps. kireitä siimoja

3

1304

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ohjeistaja

      Älä lainaa mitään toisilta. Se on ohje numero yksi.

    • Helppoa kuin heinänt

      Nyt meni kairanteroitus helpoksi.
      UR- tyyyppiseen kairaankin saa nyt sellaisen terälapuilla varustetun vaihtoterän.
      Ei tartte etsiä teroittajia kun hankkii sellasen.

      Tylsyneet terälaput on helppo terottaa vaikka smirgelissä ja sen kiillotuksen/kierteen poiston voi tehdä hienojakoisella (karkeus 600 tai hienompi) lamellilaikalla tai rättilaikalla jonkun hiomatöhnän kanssa (jopa öljyyn sekoitettu lehtipuun tuhka käy tahnaksi).
      Pitää vaan muistaa että terää ei saa polttaa ja sieltä ns. alapinnalta ei saa hioa millään eikä yhtään.
      Jos pitää saada lisää vetoa niin ohuet muovisuikaleet vaan terälapun ja terärungon väliin sinne terävän reunan puolelle ja johan vetää.
      Jos taas ei osaa yhtään terottaa tai ei saa onnistumaan niin ostaapi vaan uudet terälaput ja laittaa ne niin jopa pelittää.
      Moralla tuo terälappu- systeemi on ollut käytössä jo niin kauan kuin minä muistan.
      Pilkille lähtiessä kannattaa otta mukaan varaterät jos sattuu vahingossa kairaamaan naapurin rantaniittyyn, - ne laput siis ja sopiva työkalu eli avain lappujen vaihtoa varten.

      Minä lopetin työt, myös kairojen teroituksen, ja siirryn "katsomoon".
      Tämän vinkin saatte siis eläköityneeltä kairanteroittajalta.
      Juu olkaat hyvät vaan, tämä ei ei maksa mitään:)

    • Aloittelija

      Uusi Mora teki hienosti reiän jäähän. Mutta purevuus ollut ongelma kairassa sen jälkeen kun pojat käyttivät sitä. Terä tuntuu terävältä mutta purevuus ongelmana. Tuo idea laittaa muovilipareet on hyvä koska itsekin ajattelin sen suuntaista. Pienen nippusiteen lipareet laitoin rungon ja terän väliin. Toivotaan että toimii. Kiitos mestarille neuvoista!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      86
      1966
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      38
      1270
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      974
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      201
      893
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      77
      781
    6. 90
      774
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      213
      688
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      67
      657
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      628
    10. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      46
      628
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      64
      584
    12. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      581
    13. 37
      541
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      467
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      452
    17. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      444
    18. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      13
      439
    19. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    Aihe