Ressiä !

epätoivonen.

Lopetin e-pillerit joskus syys-lokakuussa. Olen syönyt niitä useamman vuoden ja vaihdellut merkkejä ym. Halusin lopettaa koska halusin saada hormonit tasapainoon. Olen parisuhteessa ja sovimme että yritetään lasta jos tärppää, mutta ei oteta siitä ressiä.
Nyt alkaa silti pikkuhiljaa ressi tulemaan. Miehellä on jo lapsi. Itsellä on semmonen olo etten saa lapsia. Semmoinen intuitio. Kokeilin ovulaatiotestejä ja 13 päivän kohdalla oli kaks viivaa. Eli ovuloin siis normaalisti? Miksei sitten tärppää? :/ Nyt odottelen menkkoja alkavaksi ensi viikolla. Rinnat ovat olleet kipeät viime kuussa ennen menkkoja ja nyt jo muutaman päivän, vaikka menkat alkais ens viikolla. Toivoisin kovasti raskautta, mutta :/ Onko tärppi-ideoita? Neuvoja? Ym?

5

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kas vain

      Monilla menee vissiin kuukausia ennen kuin onnistaa, joten yritä olla stressaamatta asiaa. Jos haluat kokeilla poppakonsteja, akupunktio voisi auttaa. Monet juo greippimehua ennen ovulaatiota ja jotkut vannoo punaviinin nimeen samoihin aikoihin otettuna. Orgasmi, siis sinun, heti siemensyksyn jälkeen kuulemma parantaisi raskaaksi tulemisen mahdollisuutta. Olen kuullut sellaisenkin "takuuvarman" keinon, että nostaa seksin jälkeen jalat seinälle ja pysyy siinä asennossa puoli tuntia. Ja siemennesteen laadun takaamiseksi seksiä olisi hyvä harrastaa vain joka toinen päivä - kuulemma.

      • Joo ei sais ressata ja jotku yrittää vuosia lapsia ettei tässä ole hätiä. Tulee vaan mieleen että itsessä vika ku miehellä kuitenkin jo lapsia. Onhan tässä vielä aikaa olen vata 23. Ihmetyttää nuo rinnat että mikä hormoonihäiriö on päällä, kun aikasemminkin olen ilman pillereitä ollut eikä ole erikoisen kipeäksi rinnat tulleet. Nyt ovat tosi tosi arat ja kovat. Pitääpä kokeilla tuota jalat seinää vasten hommaa ja greippimehua. Punaviinistä en perusta. Ovulaatiotikut oli aivan jees keksintö, koska tässä kierrossa ovu oli 13 päivänä.


    • jfye

      Minulla meni pillereiden jälkeen puoli vuotta ennenkúin raskauduin. Käsittääkseni se on ihan normaalia pillereiden jälkeen. Ei kaikilla, mutta osalla. Anna ajan kulua ja kehon palautua, jos vauvauutisia ei tule, käy kevään/kesän päälle lääkärillä!

    • luonto hoitaa

      Asiantuntijat sanovat että pillereiden lopettamisen jälkeen terveet ihmiset raskautuvat yleensä 1 vuoden sisällä. Jos menee yli vuosi kannattaa olla yhteydessä lääkäriin.

      4 kuukautta yritystä on muutenkin todella lyhyt aika. Jokaisena kuukautena sinulla on 25 % mahdollisuus tulla raskaaksi. Vaikka ovuloit normaalisti ja seksiä on ollut ovulaation lähellä niin juuri tuo 25 % on siitäkin huolimatta mahdollisuus.

      Juuri tuo huolehtiminen nyt on sitä stressiä. Älä laske ovulaatioita, älä tikuta, älä mieti koko asiaa. Harrastakaa vain seksiä jokapäivä/ joka toinen päivä ja jonain päivänä kun kuukautisesi pitäisi alkaa voit todeta että sinulla on outo fiilis etteivät alakaan ;)

      Kärsivällisyyttä ja onnea yritykseen.

    • Tiiuli::

      Itse en mitään ovulaatioita seurannut paitsi kalenterista, mutta sekin oli vaikeaa, kun kierrot olivat epäsäännöllisiä. Otimme vain "projektiksi" miehen kanssa harrastaa seksiä mahdollisimman usein, korkeintaan kolmen päivän välein. Siten se parhaiten kai tärppää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11233
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1609
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe