Jämpällä leuka väpäjää.

mitä tehdä

Talous kuralla, kakat pöksyissä, lähetämmekö vanhukset ulkomaille hoitoon? Tuleeko paljonkin säästöjä jos ostopalveluna vaikkapa Kiinasta ?

19

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tarttis jotain tehrä

      Posasta irti niin pian kuin mahdollista. Terveyspalvelut ostoon yksityisiltä (Parkano) Sosiaalipuoli kunnalle itselle jotta saadaan huostaan otot kuriin ja sitä kautta korin reijät kiinni. Jämille ja Kankaanpään Mailalle hanat kiinni, molemmille maksettu jo tarpeeksi.
      Kunnavirastosta kaksi joutilainta kilometritehtaalle, onhan se outoa että kunnan työntekijä määrä on pudonnut kolmasosaan ja väkeä virastossa kuluttaa tuolia entisen verran. Pitäis tulla kahveet keitettyä :( Huuhaa kaavotukset jumiin ja kerrostalo ja as. osakkeet joko myyntiin tai isännöinti sellaiselle joka myy eikä nosta vuokrahitoja pilviin että nuoret karkaa muualle. Nää on vapaasti päättäjien käytettävissä :)

      • lapsissa tulevaisuus

        Onko nämä huostaanotot kunnalle suurin rasite?


      • Ajetaanmetandemilla

        10.1.Oikeasti hyvä kommentti, ei vaan saa meneen läpi, menneisyyden vangit on vielä enemmistössä.


    • Niks ja Naks

      vähintään 100 000 €/vuosi/ otto

    • Lähti kapasesta

      "Kunnavirastosta kaksi joutilainta kilometritehtaalle, onhan se outoa että kunnan työntekijä määrä on pudonnut kolmasosaan ja väkeä virastossa kuluttaa tuolia entisen verran. Pitäis tulla kahveet keitettyä"

      Käytänössä kunnantoimistossa ei ole töitä tuolle kanslisti määrälle koko aikaisesti.

    • papattaja

      Vois viedä niitä vanhuksia vaikkapa Jämille laskemaan, saisivat vähän virvotusta, on meinaan kunnalla varmasti kiintiötä paikaan. on sitä rahnaa mätetty sinne melekosia määriä...

    • valitettavasti

      Päättäjät ovat pahasti epäonnistuneet.

    • Niinkö

      Kylällä kuultua ; Pahin virhe minkä päättäjät tekivät oli suuntautuminen Tampereelle. .. Mutta tämä päätös olisi pitänyt tehdä jo aikaa sitten. Jämijärvellä on pahin asia se että pysytään vanhassa eikä uudistuta. Mutta ilmeistä on että sen lauluja laulat jonka leipää syöt.

    • kuralla

      Mitä siellä kunnanvirastossa nyt siten kahvinkeitto hiertää? Eikö näin pienen paikkakunnan huostaanotto ole suurempi ongelma. Vanhusenhoito on eränlainen kunnia-asia. Heidät pitää
      hoitaa.

      • kahvihiiri2

        Kallispalkkasia kahveen keittäjiä :(


    • Seuraaja

      Väpäjää leuka... ja se näkyy ilmeisesti kaikessa. Kunnan viraston työteho on kuulemma mitä on. Kokousten järjestely venyy asiat makaa eikä kulje..... Kaikki muut... poikeuksena liitoskokoukset jotka pidetään hirveellä vauhdilla. Ihan niin kuin elämää ei tarvitsisi olla Jämpällä viiden vuoden jälkeen. No kun katsoo päättäjien ikää ehkä se näin onkin. Hautausmaatahan meiltä ei voi viedä vaikka kaikki muut menisikin. Maanantaina valtuustoon seuraamaan päättäjien aatoksia.

      • ilimam_muuta

        Kyllä meidän kannattaa liittyä Parkano-Ikaalisiin


      • k.pää_on_nähty
        ilimam_muuta kirjoitti:

        Kyllä meidän kannattaa liittyä Parkano-Ikaalisiin

        Kannatetaan!


      • Kummastuttaa

        Liityttäisiinkin jos ei "vanhanvalta" ja pesäpallo vetäisi kankaanpään persreikään. Sieltäkin kuolee teollisuus pikkuhiljaa kasvu on 3 tiellä!!!


      • katsotaan_tulevaisuuteen
        Kummastuttaa kirjoitti:

        Liityttäisiinkin jos ei "vanhanvalta" ja pesäpallo vetäisi kankaanpään persreikään. Sieltäkin kuolee teollisuus pikkuhiljaa kasvu on 3 tiellä!!!

        Oikeasuuntainen havainto.


      • oioi

        Maanantaina on valtuusto, seuraamaan sinne.


    • mommoo

      vie minut minne tahdoot, vie vaikka...

    • seurannut

      Kepu jämpällä on iltaruskon puolue. Toiminta vanhan neukun mallista, ihmekkös tuo kun väkikin on siltä ajalta.

      • väkäleuka

        Ei kai vanhushuolto ole puolueista riippuvaa? vai kitsasteleeko jokin puolue muita enemmän...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      246
      17324
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      178
      12323
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      55
      6091
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      68
      4930
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      19
      4910
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      26
      4042
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3625
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      13
      3545
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      139
      3076
    10. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      29
      2141
    Aihe