Oma palsta

Vinkkinä Luotsille, jos hänellä on riittävästi valtuuksia, niin Hän voisi perustaa näille
täällä Ammattimiesten palstalla lervoileville rekisteröitymättömille patruunoille ja riistäjille oman hiekkalaatikon, jossa he voisivat opetella asiallista kielenkäyttöä.

Palstan nimeksi ehdottaisin " Rekka "pilttien puuhanurkka, tai hiekkalaatikko, niin muutkin kuin oikeasti alalla olevat pystyisi erottamaan tosi ammattilaisista.

Nämä ehkä ammatissa toimivat aloitteliat ei oikein sovi tänne ammattimiesten joukkoon, jotka suhtautuvat alaansa vakavasti, ymmärtävät vastuunsa ja että ollaan oikeasti asiakaspalvelussa ja että meistä koostuu koko Suomen selkäranka.
Näitä sivuja varmasti lukee moni " siviilikin ", joka ei välttämättä ymmärrä näitä sisäpiirin Lue ( ulkopuolisten ) asiattomia höpötyksiä ja aivopieruja.

Tällä perustettavalla uudella palstalla piltit voisivat opetella asiallista kannanottoa oikeisiin ammattimiesten asioihin.
En suosittele tekstien poistoa täältäkään, näiltä asia sivuilta, vaan siirtämistä hiekkalaatikolle.

Kuljetusala oli ennen Herrasmies laji, oikeat Kuorma - automiehet morjesti toisiaan
päivällä reippaasti " lapapystyssä " pimeänaikaan vilkulla, " laassa " kyseltiin kuulumisia, jos nähtiin että kaveri on pulassa, jelpattiin, nykyisin tämä kaikki on poissa.

Näitä sivuja seuraa varmasti meidän asiakkaat, varmaan täällä keskustelisi monta Bosborin salmen ylittäjääkin, joilla varmasti olisi annettavaa alalleaikovalle ja jo alalla olevalle ammattimaisuuteen tähtäävälle nuorelle kuljettajalle, jos aloitusviestin jälkeen ei olisi joku lervo kommentti, moni voisi ihan oikeastikkin saada jotain enemmän.

8

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rompoolia Ari

      Luotsi ei pysty tekemään mitään eri palstoja, ne tekee ylläpito. Olet hieman ymmärtänyt väärin tämän ja muut Suomi24 keskustelupalstat. Tämä ja muutkaan eivät todellakaan ole vakavan ja vain asiaåpitoisten keskustelujen foorumi, vaan kuten ohjeissakin kerrotaan, täällä SANA ON VAPAA.
      Näillä palstoilla keskustellaan vapaaseen ja huumoripitoiseen tyyliin jatkossakin.

    • trukeri

      Lervo on ollut täällä jo yli kymmenen vuotta. Lervo kuuluu tänne palstoille kuin nenä päähän.

    • 111 nakkikoppi

      sillon kun lervon oikia käsi vispaa kanja fullerista isompaa sisään, niin klopit pitää nokkasa kii. se on jämpti niin. kuormien aju vaan on sevverran raakaa puuhaa että heikot sortuu, mutta lervo porskuttaa kolmennaulan kanjalla .

    • trukeri

      Näin se on jämpti.

      "Se mikä viheltäen tulee niin ujeltaen menee" -tokaisi Lervo kiljupöhnissään kun kaljahessun Ls140 ajoi ohi mäessä.

      • pikku sonnijulli

        Toinen ikivihriä hokema vanhempien rahtisonnien piireisstä on vielä tänäkin päivänä monesti kuultu: Kun sompalla kanjan suuntaa kääntää, sitä kovemmin kanjan kasi vääntää. Toi on sitten niin niin niin loppuunkulunu hokema, mutta eilenkin sen kuulin kymmenisen kertaa äl aa puhelimen kaijuttimesta, kun ajoin alas.


      • Rubberduck
        pikku sonnijulli kirjoitti:

        Toinen ikivihriä hokema vanhempien rahtisonnien piireisstä on vielä tänäkin päivänä monesti kuultu: Kun sompalla kanjan suuntaa kääntää, sitä kovemmin kanjan kasi vääntää. Toi on sitten niin niin niin loppuunkulunu hokema, mutta eilenkin sen kuulin kymmenisen kertaa äl aa puhelimen kaijuttimesta, kun ajoin alas.

        Pudottelikko mällit päällä norrat punasena ja piukeena?


    • Tarkemmin ajateltuna, eihän meidän vuosikymmeniä allalla olleiden, oikeiden
      " ajukonnien " , meidän aitojen Herrasmiesrahdikuljettajien mieltä hetkauta nulikoiden haastelu.

      Meidän oikeitten ammattilaisten vasemmanjalan karvapuukenkäkin huomaa kenen kirjoituksissa on edes pienintä ymmärtämystä oikeesta rahdinajosta, tai kaanijan fullerin lootasta, ne on teille vain pelkkiä legendoja, joita pappanne on teille kännissä hörissy, ei muuten pappanne ole ajannu metriäkään, ollu finnoilinkessoililla ja sattunut kuulemaan pilsu hönössä kun naapuripöydässä ammattiveljet juttelee ja sekottanu asioita kännispäitten ja luonu oman tarinan, jota te " asiaatuntevasti " jauhatte täällä, edes itse ymmärtämättänne mistä on kysymys.

      Kakarat hiekkalaatikolle.

    • Ajukonna

      Mutta kuka ajaa paluukurmat ja mällit?Missä välissä tankataan kun mennään norrat pinkeänä ja pakoputki punasena?Kyllä kai fullerkanjaakin täytyy tankata vaikka olis kolme naulaa 88.n hytin kyljessä 6mm ruuveilla kiinni?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      140
      4399
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      45
      3309
    3. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2443
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      23
      1623
    5. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      228
      1594
    6. Mies pelkää mahdollista raskautta

      Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j
      Sinkut
      221
      1162
    7. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      24
      1105
    8. Ihana M nainen

      Ihana M nainen. Nainen kuin unelma.
      Ikävä
      71
      1093
    9. Kiikkustuoli

      Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa
      80 plus
      158
      1089
    10. Meidän välillä on jotain erityistä

      ..ja ei mikään helpoin tehtävä olla erillään..❤️‍🔥
      Ikävä
      62
      813
    Aihe